Löytyykö teillä korjattavaa ekaluokkalaisen läksyistä?
Meillä lapsella oli jo kouluun mennessä hyvät taidot (osasi lukea jne.), mutta nyt syksyn edetessä läksyissä on alkanut olla ongelmia. Kerhossa tehdyissä tehtävissä on välillä paljonkin virheitä, osaa kyllä korjata kun virheet osoittaa. Mietin pitäisikö läksyjen teko kerhossa kokonaan lopettaa ja tehdä rauhassa kotona, vai onko hyvä oppia tekemään vilkkaamassakin ympäristössä?
Kommentit (4)
Leksussa aina joku oli hoputtamassa olan takana leikkimään ja läksyt tehty sen mukaisesti.
Nyt tekee kotona rauhassa ja kyllä huolellisuus parani huomattavasti.
Toki nytkin välillä virheitä tulee mutta ne on sitten osaamisen vuoksi ei kiireen.
eli läksyt on pakko tehdä ip-kerhossa, illalla ei kotona ehdi, kun pitää melkein heti mennä nukkumaan. Vapaapäivinä tietysti eri juttu ja läksyt saa tehdä kotona.
sujumaan paremmin. Edelleen nyt tokaluokalla on tukiopetuksessa matikasta. Tukiopetuksessa on niin paljon rauhallisempi ympäristö, ja saa vähän henkilökohtaista opetusta enemmän, niin oppii paremmin.
Ollaan aina tarkistettu läksyt kotona. Välillä on hyvinkin paljon virheitä, välillä vähemmän. En sit tiedä, kuinka kauan kannattaa noita läksyjä tarkistella, vieläkö kolmas-luokkalaisen läksyjä tarkistetaan tehtävä tehtävältä?
Ekaluokka on lukeville/muuten (koulu)taitaville lapsille välillä vähän " liian helppo" ja se aiheuttaa huolimattomuutta. Uskon, että huolellisuus sitten lisääntyy kun vaatimustaso kasvaa.