Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

aikuisten juhlat ja LEIKIT

Vierailija
22.07.2007 |

Oletko ollut aikuistenjuhlissa, jossa oli joku kiva yhteinen " leikki" ?

Kerro, jos tiedät!

Nimim. jotain yhteistä piristystä juhliin

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
22.07.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

paljonko teitä on?

Vierailija
2/7 |
22.07.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olisko muuta? Karaoke ei käy.

Onko mitään " kynä ja paperi" -juttuja?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
22.07.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

2 (tai kolme) 5-henkistä joukkuetta.

Joukkueen jäsenet eivät saa puhua toisilleen mitään.

Joukkueen jäsenille annetaan kirjaimet V A L I O, noin Anelosen kokoiselle paperille isolla kirjoitettuna. Siis yhdelle paperi, jossa kirjain V, toiselle paperi, jossa kirjain A.

Joukkueiden tehtävä on muodostaa noista kirjaimista sanoja, mutta he eivät saa puhua keskenään mitään. Toisin sanoen tuuppaamalla, kädestä pitäen siirtämällä jne he muodostavat itsestään sanoja (esim VALO, IVALO jne) Tämä on pelaajista hauskaa, mutta erityisen hauskaa katsojista.



se joukkue, joka saa muodostettu enemmän sanoja, voittaa (jos sillä voitolla nyt jotain merkitystä on):

Vierailija
4/7 |
22.07.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja muilla on nuo kirjainlaput (jokaisella omansa). Leikin vetäjä lukee vihjeen, jonka perusteella leikkijät yrittävät järjestää lappunsa mahdollisimman nopeasti oikeaan järjestykseen. Esimerkiksi vetäjä sanoo: " Kultakurkku Virta." Ja leikkijöiden pitäisi mahdollisimman nopeasti järjestää lappunsa oikeaan järjestykseen (eli: Olavi). Nopeimmin lappunsa oikeaan järjestykseen saanut saa pisteen. Netistä varmaan jostain löytyyne vihjeet. Hauskaa oli ainakin silloin, kun olin pelaamassa tuota.

Vierailija
5/7 |
22.07.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

muovikulhoon, joka on laakea ja matala laitetaan noin 4 cm kauttaaltaan kerros raakaa riisiä. Sinne piilotetaan esim. 14kpl metalliklemmareita. Parileikki, eli toiselta sidotaan silmät ja toinen neuvoo sokkoa löytämään käsillä nuo klemmarit askista. Voidaan ottaa esim, 1,5min aikaa ja montako klemmaria pari löytää ja samassa askissa voi olla esim. kaks paria yhtä aikaa etsimässä. Tosi hauskaa kun tosiaankaan niitä klemmareita ei sieltä tunne, vaikka se tuntuu aluks ihan helpolta hommalta.



sitten yks näin kesäaikaan hauska on, et otetaan noin 1mx1m alue jolle viritetään 10 kpl hiirenloukkuja. Sit otetaan hiireks joku pehmolelu tai vaikka vanulla täytetty sukka esim. Siihen sidotaan neljä pitkää narua. Leikkijät 4kpl, asettuvat alueen kulmiin ja yrittävät köysistä vetämällä saada hiireen tarttumaan loukun. Kun tarttuu, niin se otetaan käsin irti johonkin esim. ämpäriin. Aika ajoka joukkueelle vaiks 2min ja sit mikä joukkue saa eniten sattumia voittaa. Ihan sika kivaa... Ulkona siis helpoin toteuttaa...

Vierailija
6/7 |
22.07.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Yhden miehen piti tunnistaa silmät sidottuina oman naisensa nilkka. Rivissä olis sitten aika monta naista, kaikilla sukkahousut eikä kenkiä. Hauskaksi sen teki se, että rivissä oli tottakai myös ainakin yksi mies, lainasukkahousuissa. Myös rannetta tai kättä voi yrittää tunnistaa rivistä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
22.07.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja mitä tuohon jalkojen valitsemiseen tulee, niin häissämme mieheni etsi rivistä minun jalkaa. Äitini jalkaa hän mietti kauan, mutta valitsi joukosta sen ainoan miehen! Tälle miehelle oli laitettu ohut polvisukka jalkaan. Että näinkin voi käydä ;) Ap.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi yksi yksi