Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Seurakunnan perhekerhosta. Kertokaa mitä siellä tehdään ja toimitaan.

Vierailija
23.08.2007 |

Itse suunnittelen lähteväni nuorimmaisen kanssa tuonne, mutta olisi kiva kuulla kommenttia =)) Eikös siellä ole lapselle seuraa ja itsekin saa sitä sosiaalista elämää?

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
23.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

aihe on suunnattu lapsille. Esim. vuodenajat, uskonnolliset juhlat, merkkipäivät, raamatun kertomus, ajankohtainen uutinen. Alussa ja lopussa lauletaa yhdessä laulu tyyliin jumalan kämmennellä tai ken on luonut kukkasen.

Lapsille järjestetään askartelua, leikkiä, laulua ja pientä välipalaa kerhohuoneessa ja vanhemmat istuvat toisessa huoneessa kahvia hörppien ja juttelevat ohjaajan kanssa jostakin aiheesta esim. äidin rooli, ihmissuhteet, mielenterveys, lähetystyö, elämäntilanteet jne. Tilaisuus on suht rento ja eikä ketään pakoteta puhumaan.

Näin Kirkkonummella.

Vierailija
2/6 |
23.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aluksi on ollut yhteinen tuokio, eli raamatun juttuja ja lauluja. Kuulumisten kertominen. Tämä oli minusta hankalaa (vaikkakaan ei kestänyt kuin n. 15-20min...) kun lapsi oli sellainen että ei jaksanut sylissä olla ja periaatteessa kaikkien piti keskittyä ja olla paikoillaan tällöin... Mutta esim. itselläni oli alle vuoden ikäinen, joka ei koko hommasta mitään tajunnut eikä viihtynyt sylissä kauaa...



Yhteisen tuokion jälkeen oli joko askartelua tai sitten lapset leikkivät omia leikkejään ja aikuiset ottivat kahvia ja jutustelivat keskenään. Ja kaikki samassa tilassa. Meillä oli vuorotellen kahvipullan ja -maidon tuonti. Keskustelut eivät olleet koskaan mitään minkään aiheen pohjalta, vaan itsestä oli kiinni jutteliko kenenkään kanssa mitään vai oliko hiljaa yksikseen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
23.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei siellä ikärajaa ole. Pienin näkemäni on ollut pari kk. Ensin äidin mukana kokoajan ja myöhemmin leikkimässä, aina pääsee huoltajan luo jos ikävä iskee.

Vierailija
4/6 |
23.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Yleensä se testaus menee tosi nopeesti, kysyvät Raamatun pääkohdat ja sitten ne antaa virsikirjan ja saa itse valita, minkä virren laulaa. Jos kaikki menee hyvin, saa jäädä, jos reputtaa, saa uusintakerran. Kannattaa vähän valmistautua, mutta ei kannata stressata, yleensä ne on ihan perusasioita.

Vierailija
5/6 |
23.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aikuiset juttelivat ohjaajan ehdottamasta aiheesta. Esim: sisarukset (Joka harmitti mua, kun mulla ei oo eikä mun lapsella eikä miehellä). Juttelua kahvin ja pullan ääressä noin tunti. Lopuksi taas yhteistä laulua ja leikkiä. Pullat tuo kukin vuorollaan.

Vierailija
6/6 |
23.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja meillä siellä oli kyllä tuon ikäisiä montakin! Suurin osa oli isompien sisarusten takia mutta oli meitä jokunen vauvan äitikin siellä. Lähinnä kävin siellä omien kontaktien takia sillä meilläpäin ei juuri ollut muuta toimintaa lähietäisyydellä :( Rentoa menoa meillä ainakin oli, ei mitään suunnatonta jeesustelua. Pullat tuli talon puolesta ja joskus oli ihan ruokakin.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan yhdeksän neljä