Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Hoitajat! Kollega pyytää apua!

Vierailija
21.01.2007 |

Miten menetellä ns. vaativan asiakkaan kanssa, joka on jumittunut maneereihinsa? Tiedättehän tyypin " olen20vuottatehnytjustnäinpäläpälä.."



Asiakas teettää joka käynnillä turhaa työtä, joka on epäolennaista hoidon kannalta, mm. matto on vinossa sentin, ensin laitetaan tämä ja tämä ja tämä ja sitten tämä millin verran tuohon jne. Asiakas on äärimmäisen raskas ja vaikea hoidettava muutenkin. Hoitajaparia ei ole.



Muut asiakkaat odottavat, kun tämä yksi asiakas rääkkää hoitajan niin kuoliaaksi uupumuksesta, että aikaa hädin tuskin riittää muille jaettavaksi. Miten menetellä? Sanoako suoraan, että teen vain hoito- ja palvelusuunnitelmassa mainitut tehtävät, en muuta? Miten itse olette selviytyneet tällaisista tilanteista ammatillisuuden säilyttäen?

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
21.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

tiedän tyypin. Raskasta onvarmasti. Eikö sinulla ole ketään työkaveria kelle jutella? Käykö siellä muita hoitajia, yhdessä ottasitte saman linjan, jokainen puhuisi asiakkaalle sievästi ja asiallisesti että mitä teidän työhön kuuluu, muut asiat hoitaa sitten muut ihmiset tai asiakas itse. Toiset asiakkaathan tuosta saa vain kärsiä ja hoitaja tietysti;)... ei ole kiva jos muut joutuu odottelemaan tuommosen tyypin takia. Kokeileekohan jotenki " rajoja" tää asiakas, tai masentunu??

Vierailija
2/4 |
21.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei pidä alusta alkaenkaan mennä sille linjalle. SIeltä pääsy on vaikeaa. Mutta tiedän kyllä tyypin. Hankala tilanne, mutta pidättäydy palvelu suunnitelmassa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
21.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sun kannattaisi puhua vaikka sun esimiehen ja kollegoiden kanssa, niin saisit sitä kautta tukea sille, mitä kannattaisi tehdä ja miten toimia. Voisitte miettiä vaikka työnohjauksessa asiaa.

Vierailija
4/4 |
21.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hae vertaistukea työpaikastasi...

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi kuusi kolme