Miksi lapsi (2v.) kirkuu ja huutaa öisin?
Kommentit (9)
Sellaisia esiintyy monilla ja on kuvaamasi kaltainen.
Meillä oli noita yöhuutoja vain ja ainoastaan silloin, kun jäi päiväunet väliin tai liian vähäisiksi.
tyttö on aina ollut hyvä nukkumaan yöt ja nyt on alkanut joka yö tulee noita huutokohtauksia ja yleensä tuossa klo 4.00, kyllä ottaa päähän herätä hyvästä unesta ja kun sen jälkeen ei meinaa saada itse enään unta :(
niitä oli joka yö noin neljän kuukauden ajan ja niihin ei auttanut yhtään mikään.
naapureilta pyysin anteeksi koska asuttiin kerrostalossa ja toivoin että ne kohtaukset loppuisivat .
Neljä kuukautta siinä meni ja sitten loppui kuin salama kirkkaalta taivaalta.
Eli kyllä se menee ohi!
yöhuutaja. Pienenä aloitti ja muutaman vuoden jatkui. Huutoa kesti aikansa, koskea ei saanut eikä puhua. Mä istuin lueskelemassa lapsen sängyn vieressä, olin läsnä mutta en kiinnittänyt huomiota lapseen, kun lapsi huomasi että olin siinä niin lopuksi rauhoittui. Nyt lapsi 5 vuotta, ja kävelee ja puhuu paljon unissaan. (vanhempana huuto kohtaukset liittyivät selkeästi pissahätään, eli sain lapsen rauhoittumaan kun kannoin sätkivän ja huutavan lapsen vessan pöntölle, odotin että pissasi ja kannoin edelleen sätkivän ja huutavan lapsen sänkyyn johon nukahti heti. )
Jätämme valot palamaan niin, että siitä kajastaa valoa lasten huoneeseen, jonka ovi on auki. Meillä valopalaa vessassa, jonka ovi on auki. Tämä on rauhoittanyt öitä tosi paljon. Usein on nukuttu heräämättä, joka koko yö! Kannattaa kokeilla.
Kolmikuinen vauvamme nukkuu tyytyväisenä yöt läpeensä ja esikoinen valvottaa vanhempia, todella kypsää. Meillä ainakaan ei ole kyse mistään kauhukohtauksista - ne tulevat yleensä suht pian nukahtamisen jälkeen kun taas meillä, niinkuin jollain muullakin edellä kirjoittaneella, huutoa tulee joskus tuossa 4 kieppeillä. Saattaa kuulemma liittyä siihenkin, että tässä iässä lapsi alkaa nähdä enemmän unia ja saattaa nähdä painajaisia.
eli astman yks oire on et aamuyöllä tulee hengenahdistusta, eli just 4-6 välillä
eli onko siihen viittaavaa oireilua?
Elikä meidän tytär (2v.) on alkanut kirkumaan ja huutamaan öisin.
Sama käy toisinaan jo nukkumaan mentäessä niin päivisin kuin iltaisinkin.
Tyttö vaan kirkuu silmät suljettuna ja mikään ei auta, ei syliin ottaminen, ei silittäminen, ei rauhallisesti jutteleminen..Alkaa tässä jo univelkaa kertymään sillä kuopus valvottaa jo yösyötöillään ja sitten esikoinen huutaa koko talon kaiken lisäksi hereille.
Onko kellään ollut vastaavaa?
Ap.