Hei kaikki vastaamaan. Voiko ihminen olla tyhmä, jos on opiskellut sairaanhoitajaksi?
Kommentit (16)
sellaisia perusyksinkertaisia hierarkia-ihmisiä.
Niihin kun tunnetusti ei ole psykologisia pääsykoetestejä. Kaikki umpihulluja.
paitsi lääkärit ja psykiatrit, joille kyllä tosiaankin pitäisi olla työhönsä psykotestit, jos ei vielä ole!
Tyhmiä ihmisiä löytyy ihan jokaisesta ammattikunnasta.
joita nää luuserit työssään hoitaa...
Mutta sitten jollain muilla elämän alueilla voi silti olla aikas idioottikin.
Luulisin, ettei sairaanhoitajan koulutuskaan takaa ei-tyhmyyttä, kun ei näytä takaavan moni muukaan. Mutta itse en kyllä tunne yhtään tyhmää sairaanhoitajaa.
Mikä sitten on tyhmä? Jos on kirjoittanut vaikkapa Bn paperit yo-tutkinnossa, niin mielestäni ei silloin ole mikään järjen jättiläinen, mutta näitä oli kurssillani suuri osa. Kyllä sen huomaa yleissivistyksestä, uuden oppimisesta ja erityisesti tiedon soveltamisesta itsenäisessä toiminnassa. Toisaalta, eipä näistä ole sitten suurikaan osa sairaanhoitajan työtehtävissä. Lisäksi oma motivaatio ja kunnianhimo auttaa, vaikkei lähtötaso olisikaan korkea. Tyhmiä sitä paitsi löytyy yliopistoistakin paljon, esimerkiksi opettajaksi opiskelevista.
Ei niitä enää mun valmistuessa siihen papruun kirjattu. L, M, C ja B on arvosanat ja tämä siis Eximia-aikakaudella. En tosin ole hoitsu, mutta AMK:ssa opiskelemassa, mikä siis suunnaton häpeä av:lla.
ole älykkäitä ja vähemmän älykkäitä. Monet sairaanhoitajat lukevat yliopistossa valmistumisensa jälkeen...
tunnen valitettavasti muutamia maistereita, jotka ovat esim. sosiaalisesti niin taitamattomia, että käyttäytyvät typerästi myös työssään. Ajattelu on kaavamaista, eivät pysty " luovaan" ajatteluun tai toimintaan. Eli antavat itsestään tosi tyhmän kuvan ainakin. Tietysti saattavat olla jollain elämän alueella taitaviakin.
Ammattikorkeakoulussa opiskellaan.. Kukas nyt on tyhmä.
Ja työharjoitteluissakin huomasi kyllä joistakin ammatissa toimivistakin, että ei varmaan kovin korkea älykkyysosamäärä ollut. Mutta onneksi sairaanhoitajia tarvitaan niin monenlaisissa tehtävissä, ettei tuo nyt haittaa, vaikkei niin älykäs oiskaan. Älykkäämmät hakeutuvat vaativampiin tehtäviin kuin tyhmemmät.
Meidän luokalla on tyhmiä ja he eivät pääse läpi edes lähihoitajille tarkoitetuista tenteistä.
Uskoisin että hiukka enmmän tarvitaan tietämystä kun sairaanhoitajaksi lukee.