miesystävä vaihtaa nykyisen tilavan farmarinsa mersun pakettiautoon. me ei sitten mahduta enää kyytiin
miesystävä työnsäpuolesta kuljettaa tavaroita ja päätyi siihen että fiksuinta on hankkia kunnollinen pakettiauto kun farkussa ei tila riita. siis päivittöisessä työssään tarvitsee autoa.
no minulla on 2 lasta . tämä tarkoittaa että meidän yhteiset matkamme ovat siltä osin loppuneet. ei kesämökille ei edes kauppaan enää yhdessä päästä. olemme seurustelleet 6kk.
minä en siis omista korttia ja aloin tässä miettimään että onko tälläisessä miehen ratkaisussa jotakin ajattelemisen arvoista.
hymyilinkin miehelle ja sanoin että tästälähdin sitten kuljetaan junalla kun lähdetään porukalla reissuun.
mies totesi että hän tarvitsee autoa tavarankuljetukseen joka työpäivä ja aika harvoin ihmisten kuljetukseen joten hänen on ajateltava sitä.
onko hän oikeassa vai onko hän ääliö?
Kommentit (48)
Työt on tehtävä jokapäivä. Reissussa käydään harvemmin.
kuulostaa minusta vähän eron haeskelemiselta.
Ääliö mies olisi, jos alkaisi puolen vuoden seurustelun jälkeen hankaloittaa päivittäistä elämäänsä seurustelukumppaninsa kanssa ehkä tehtävien lomamatkojen takia.
Juna on ihan hyvä tapa matkustaa.
Mitä hänen olisi pitänyt sinun mielestäsi tehdä?
vakavasti hän suhtautuu tähän kun ostaa uuden auton jolla ei mahdollisesti tuleva perhe pääse liikkeelle. emme siis pääse ollenkaan miehen mökille tulevana kesänä. no onneksi meillä on omakin mökki, ei se siitä kiinni ole =)
lapset ovat sinun lapsia, et voi olettaa että tämä uusi tuttavuus ottaisi vastuuta lapsiesi kuskaamisesta. Jos haluat auton heitä varten, hanki sellainen itse. Ei miehelläsi ole velvollisuutta kuljettaa SINUN lapsiasi.
ei tässä nyt ole siitä kuskaamisesta kyse. vaan minusta ele vain jotenkin kielii siitä ettei hän ota tätä sittenkään tosissaan.
Minun mielestäni teidän kannattaa keskustella, olisiko mahdollisuutta hommata toinen auto, vaikka sitten joku pieni ja halpa, jolla voitte tehdä reissunne. JOs teitä tosiaan on 4 henkeä, ei auton tarvitse olla mikään massiivinen.
jos hän ei kerran ajattele sinun lapsiasi
Jos hänen työnsä vaatii autoa, missä isojen tavaroiden kuljettaminen on mahdollista, niin oliko hänellä vaihtoehtoa? Vai olisiko hänen pitänyt pitää kaksi autoa?
onnistunut. hän vain keksi vaihtaa auton
itsekäs, jos oletat että vasta puolen vuoden seurustelun perusteella míes tekisi ratkaisut SINUN JA SINUN LASTESI tarpeiden perusteella. Puolessa vuodessa ei voida puhua edes sitoutumisesta, suhteenne on aivan alkutaipaleella.
sinun kysyä asiaa mieheltä suoraan? Jos hoidat muutkin ongelmanne noin, niin kovin pitkää suhdetta ei voi olla edessä. Mikset sinä hanki jotain pientä autoa? Kysy mieheltä, miten reissut tästä eteenpäin hoidetaan.
Tavaroidenkuljetustarve voi kasvaa. Ja varmasti on mukavampaa kuljettaa tavarat tilavalla autolla, turvallisempaakin.
Aika hurjaa tosiaan olettaa että puolen vuoden seurustelun jälkeen miehen pitäisi ajatella tuollaisissa ratkaisuissa sinua ja lapsiasi.
Suosittelen, että hankit itse ajokortin ja auton, ja lakkaat kitisemästä.
minä halusin kysyä haiskahtaako tämä teistä omituiselle vai ei. no en vaivaa asialla päätäni pidempää
ainoa, joka haiskahtaa on oma asenteesi.
miehen motiiveja vauva-lehdenpalstoilta, ennenkuin mieheltä. Turha sitä on täällä arvailla, me kun ei tunneta sua, eikä miestäsi, eikä näinollen voida tietää, miten teillä kokonaisuudessaan menee. Jos ajattelet asiasta noin (mies lopettamassa suhdettanne) niin se asenne näkyy varmaan myös keskinäisessä kanssakäymisessänne ja näin käynee, joten puhu suoraan asiasta miehellesi, niin saat varmuuden=)
Jos muuten huomioi lapsiasi, niin tuskin hätää. Tylsä tilanne, kuitenkin.
niin on ajattelematon ääliö.
Jos ette asu yhdessä, niin hänen ei mun mielestä tarvitse ajatella teidän kuskaamista, koska suhde on " vasta" seurusteluasteella.