Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Lapsi tarvitsee KAIKKIA tunteita - myös kokemusta kauhusta/pelosta

Vierailija
26.05.2006 |

Täällä on jauhettu sitä, että lapsien silmille ei Lordin kauhuesitys sovi. Olen sitä mieltä, että on lapsi sitten minkä ikäinen tahansa, hän joka tapauksessa mielikuvituksensa ja ajatustensa kanssa työstää myös kauhun sekä pelon tunteita. Usein ne ovat yöllisiä painajaisunia, joskus lapsi purkaa pelkoaan vaikka rajuilla leikeillä tai levottomuudella. Kaikki tunteet kuuluvat ihmiselämään ja niiden läpikäymiseen tarvitaan aikuista.



Lordi-kauhu ei välttämättä ole lapselle kauhua jos se aikuisen mielestä sitä voi olla. Lapsi ei välttämättä tunne sitä tunnetta, mutta voi tietysti pelätä. Lapselle esitys voi olla hauska tai hämmentävä. Joka tapauksessa lapselle voi ja pitää kertoa, että ne ovat hahmoja joiden takana on ihminen.



Elämä on myös pelkoa ja suuria draamoja. Jos lapsi ei koskaan lapsuudessaan saa noita tunteita tuntea eikä saa pahoille ajatuksilleen tukea ja apua, hänen on melko vaikea aikuisena sitten kohdata tämä REAL-life.



Jossain asioissa lasta voi suojella ja pitääkin, mutta liika on aina liikaa. Tosielämään kuuluu kuitenkin suuriakin surujam menetyksiä, pelkoja ja ahdistusta.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
26.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ennenvanhaan ei muuten lapsia kummitusjutuilta säästelty!

Vierailija
2/3 |
26.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Niitä pelkoja, ahdistusta, kipua ja muuta pahaa kyllä on kokenut ihan koko elämänsä niin paljon että en toivoisi sellaista kenellekään.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
26.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset


Näyttäisitkö itse Freddie Kruegerin kuvia/viedonpätkää lapsellesi, että voisi opetella käsittelemään pelkojaan??



Kyllä meillä kaikkia tunteita käsitellään, myös pelkoa. Mutta Lordi on mielestäni alle kouluikäiselle jo liian pelottava.