minkä suurusia teillä omakotitalossa sähkölaskut?
ja asunnon koko ja lämmitys muoto..jos joku viitsi vastata niin kiitos
Kommentit (10)
Meiksien patterit on aika vanhoja, joten ens talveks varmaan hankitaan uudemmat.
-3
lisäksi lämmitetään kahta takkaa ja yhtä leivinuunia, ei ihan joka päivä (siis yhtä aina kerrallaan). Sähkölasku on 380/3 kk ja tulee siis tuo summa ympäri vuoden. Myös oma vesivaraaja on, se kai vie aika paljon sähköä.
Paljon lämmitetään talvella puilla.
lasku tulee joka kuukausi ja on 130e
n. 50¿ kuukaudessa.. kesällä tietysti pienempi. Kerran kahdessa kuukaudessa tulee lasku joka siis heittelee satasen molemmilla puolilla..
asuinpinta-ala 144 ja ja lämmmitettävää kokonaisalaa 172 ,viime vuonna meni 22400 kw sähköä , on vesikiertoinen lattialämmitys ja lämpiää kausisähköllä pelkästään yöllä , takkaa lämmitetty koko talvi mikä varmasti on auttanut mutta taas porealtaassa lapset kylpee mikä on melkoinen kustannus kun aina täyttää lämpimällä vedellä. kustannus lämpö+ käyttösähö koko vuosi 1840 e.
Lisäksi poltetaan puita varaavassa takassa + puusauna...
jälkeen, myös talvella.
Kannattaa kilpailuttaa sähkön toimittaja!!!!!!!!!!
tammi-maaliskuulta oli sähkölasku 400e. Sellainen systeemi että ite ilmoitetaan se lukema sinne kun halutaan. vastaavasti kesällä sitten sähkö on melkein " ilmaista" - ainakin tohon talvilaskuun verrattuna!