miten voisin antaa periksi / neuvoja riidan ratkaisuun?
meillä on puolison kanssa riita joka meni periaatekysymykseksi (http://www.vauva-lehti.fi/keskustele/tm.asp?m=5751095&p=&mpage=1&tmode=…)
olen luonteeltani hyvin jääräpäinen, miten voisin antaa periksi?
tai neuvoja, miten muuten riidan voisi lopettaa?
Kommentit (9)
Mielestäni jotenkin kieroutuneen kuuloista, ettei mies suostu itse antamaan antibiootteja vaan pakottaa sinut siihen.
t. 3/5
ne antibiotit sitten itse jos ne on pakko kerta antaa.
T. äiti jonka lapsella on alentunut kuulo korvatulehduksen takia, joka oli ollut piilevä!
.. siis miehenihän ei suostu antamaan lääkettä lapselle, vaan hänelle tuli periaatekysymykseksi, että minun pitää se antaa.
mut toi printtaus ei olisi hullumpi juttu. mieheni suhtautuu aina halveksivasti, kun kaivan netistä tietoa. ikään kuin netissä ei voisi ikinä olla mitään luotettavaa tietoa (halojaa, missä lähdekritiikki!) , vaan kaikille sivuille tyyliin eduskunnan sivut, finlex, poliisi on varmaan murtautunut joku kräkkeri väärää tietoa levittämään.
siitä huolimatta voisin kokeilla tulostamista saadakseni itselleni mielen rauhan ja kyetäkseni nukkumaan.
kuulostaa niin todella kummalliselta tämä juttu. Jos teille tulee yhdestä ab-kuurista tällainen pattitilanne, niin mitenkähän ikinä selviätte jostain isommasta kriisistä??
onko teidän riidat yleensä sitten jostakin fiksummasta aiheesta?
meillä riidat on aika usein tätä tasoa, niin lapselliselta kuin se kuulostaakin. taustalla on tietty, että kummallakin melko kiireistä just nyt, univelkaa jne.
Meilläkin on ollut sama ja mulla ei mikään muu auttanut kun antaa ne pirun antipiootit ja nyt kyllä harmittää ihan vietävästi. Tyttö ollut nyt yli kuukauden kipea, ei kyll korva kipua, mutt kuiteskin immuniteetti nyt mennyt!
Ei mun mielestä kyll pidä antaa periksi enkä annakkaan ainakaan mä seuraavalla kerralla. Minä lapsena en saanut yhtä ainotta antipiootti kuuria, enkä ole kyllä kuurokaan, sipuli kääre korvalla auttaa kyll jos ei oo ihan viimmenen hätä kyseessä!!!! Eikä ees yskä sill kuurilla lähe!
Voimia!*
niin antaisin ne antibiootit lapselle (koska ei hän niihin kuitenkaan kuole).
MUTTA printtaisin kaiken mahdollisen tiedon netistä näistä tutkimuksista joiden mukaan antibioteista ei ole korvatulehduksen hoidossa hyötyä. Laittaisin mieheni lukemaan tiedon ja sen jälkeen perustelemaan miksi hänen mielestään kuuri tarpeellinen ja selitykseksi ei kelpaisi se että lääkäri määräsi.
Sitten asia keskusteltaisiin loppuun seuraavaa kertaa silmälläpitäen.
Meillä mies ainakin uskoo siinä vaiheessa kun lyön faktaa pöytään ja perustelen tarkasti näkemykseni.
Terv. eräs joka ei syötä antibiotteja