Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Mitä kivaa juuri synnyttäneelle lahjaksi

Vierailija
17.12.2005 |

Siskoni sai juuri ensimmäisen vauvansa, ja minä haluaisin viedä jotain kivaa lahjaksi siskolle (vauvalle on tietty jo hankittu:). Hyviä ideoita otan vastaan!

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
17.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

itse olen tykännyt saada laitokselle jotakin luettavaa (mutta kevyttä sellaista, esim. uusin vauva-lehti tms.), karkkia ja makuvichyä juotavaksi.



jos menet katsomaan vauvaa kotiin niin vie kahvipullat mukanasi. ja voit vaikka tehdä ison satsin jotain sopivaa ruokaakin niin siskosi voi laittaa sen pakkaseen ja syödä myöhemmin. lupaa lisäksi tulla joku päivä siivoamaan koko kämppä tai tekemään jotain muuta tarpeellista " kotiapulaisena" .

Vierailija
2/4 |
17.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihan paras idea on mielestäni ne vanhanaikaiset rotinat, eli leivot jotain ja viet siskollesi. Niitä ei tietenkään viedä sairaalaan vaan kotiin sitten =) Esimerkiksi iso pullakranssi tai muu vastaava on aivan ihana: siitä riittää vauvaa ihastelemaan tuleville vieraille, ja tuoreet vanhemmat voivat herkutella myös estottomasti! Tai iso rasiallinen jotain itse tehtyjä pikkuleipiä. Tms. Jos et ole leipojatyyppiä, niin sitten voisit vaikka ostaa jostain leipomosta jotain.



Kukat on aina ihania. Hervottoman iso kimppu leikkokukkia tai sitten joku viherkasvi jonka on tarkoitus olla pitkäikäinen. Kesällä voisi viedä puun tai pensaan, mutta nythän semmoinen ei oikein onnistu.



Siskosi lempikarkkeja, kahvia/teetä, jne. Herkullista leipää, juustoja (niitähän on nyt joulun alla kaupat pullollaan lahjapakkauksissa!)



Loistokas idea on myöskin päivällislahjakortti, eli kun perhe on kotiutunut niin vähän ajan päästä menisit sinne tekemään heille luksusluokan aterian. Kokkaaminen tökkii tosi pahasti vauvan tultua taloon, ja kun on pari viikkoa syöty sitä pizzaa makaronilaatikkoa jaffakeksejä, niin johan on ihanaa kun tulee joku ja kokkaa vaikkapa kunnon pihvit ja valkosipuliperunat.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
17.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

hänellä kun on omaa aikaa ja lepoakin niin yllin kyllin. Sitten kun lapsia on useampia on helppo keksiä kyllä vaikka mitä.

Vierailija
4/4 |
17.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

EHkä myös jokin pieni hemmottelutuote, esim. jalkavoide tai kasvonaamio, voisi olla kiva, että sitten joskus kun vauva nukkuu, siskosi voisi vähän hoitaa omaa hyvinvointiaan.