Saako lapsiperheet joulun vuoksi jotain ekstraa toimeentulotuen asiakkaina?
Onko siis mitään joulurahaa olemassakaan? Olemme nyt pari kuukautta saaneet tt-tukea ja saadaan vielä joulukuussa. Ruoat toki saadaan jouluksikin ostettua (syödään halpoja ruokia), mutta entä lahjat lapsille tms.?
Kommentit (103)
Miten tyhmiä ihmiset voivat ollakaan?!!! Ap:n tilanne ei ollut se, että he eläisivät vuositolkulla " elätteinä" vaan kyseessä on joku tilapäinen vaikea vaihe. Se voi osua kenen tahansa kohdalle koska vaan!!!
Meidän kunnassa saa viedä lapselle paketin sosiaalitoimen kautta mikä sitten antaa lahjan eteenpäin.
Vihjaiskaa tilanteestanne esim. neuvolassa, jotta MLL saa tiedon teistä
uutisia ja ole kuullut mitään yt-neuvotteluista? Vaikee monen tajuta ennenkuin osuu omalle kohdalle. Minäkin luuseri raadoin niska limassa 15 vuotta samassa firmassa mutta niin vain kiinalaiset sai meidän työt.
Riippuu virkailijasta saatteko, me emme saaneet viime jouluna mitään, ja ruuhkien takia koko tt-tuki tuli vasta joulun jälkeen. Kyllä siinä meni itkiessä muutama tovi, onneksi ei ollut lapsia, kyllä sitä aikuinen joulun elää puurolla ja makaronilla mutta surkeaa olisi pienille ollut.
Ja ennen kuin joku ehtii huutelemaan että mitäs et ollut töissä, niin tilanteemme johtui sairastumisesta ja sairauspäivärahojen maksun viivästymisestä.
minun mielestäni ei ainakaan pitäis saada. joulun ei tarvitsis olla niin materiaalinen juhla.
Meillä on tosi tiukka sosiaalityöntekijä.
Miksi joku sanoo, että toivottavasti ei saada? Mitä sinä luulet mun toivovan, 100 euroa lahjarahaa? Toimeentulotuen perusosa on niin pieni, että siitä ei kyllä yhden yhtä lahjaa meidän perheessä osteta. Mielestäni ei ole kuitenkaan kohtuutonta ostaa lapsille 5 - 10 euron lahjaa, kun muutenkin on ollut tosi tiukkaa koko syksy.
Täytyy kysellä tosta lapsiperheille annettavasta joululahjasta, mistä siitä saisi tietää? Kai me siihen oltaisiin oikeutettuja, kun tulot virallisesti ja faktisesti jäävät alle minimitoimeentulon.
ts. sain toimeentulotukeen kuulumatonta bussilippua varten tukea jotta pääsin käymään työhaastatteluissa. Ilmeisesti ette ole aiemmin saaneet harkinnanvaraista tukea, joten voitte hyvinkin saada. Pyydä sitä hakemuksessa joko koska on joulu tulossa ja koko toimeentulotukenne menee arjen välttämättömyyksiin. Suosittelen pyytämään melko pientä tukea, ystäväni haki harkinnanvaraista tukea (koska hänen opiskelijan budjettinsa kaatui lääke- ja lääkärikuluihin) 30 euroa, jotta olisi saanut ruokaa loppukuuksi, mutta säälivä virkailija oli antanut 300 euroa.
niin siitä ei sitten riitä vai kuin ruokaan? pah, sanon minä. jättäkää ne röökit ja alkot ostamatta...
Mahdollisesti voitte saada myös maksusitoumuksen kauppaan jotta saatte jouluruoat. Perustele hakemuksesi hyvin ja muista laittaa ihan kaikki asiakirjat mitä tarvitsee, että virkailijan on mahdollisimman helppo tehdä päätös. Ja tämän tajuat varmasti itsekin, mutta pyydä kauniisti, ilmaise että haluat ilahduttaa lapsiasi jollain pienellä lahjalla, et pyydä itsellesi vaan haluat pienille jouluiloa.
" Vierailija - 25.11. 21:49 vastaa tähän viestiin (11/14)
jaahas... jos saatte jotaa 310egee per lärvi aikuiset ja lapsetkin pari sataa niin siitä ei sitten riitä vai kuin ruokaan? pah, sanon minä. jättäkää ne röökit ja alkot ostamatta...
ia riittääkin???"
Just joo, sinähän tiedät meidän perheen tulo- ja menolaskelman. Tiedätkö, että toimeentulotuessa ei oteta huomioon reaalisia menoja, esim. velkojen lyhennyksiä tai muita kuluja, joihin on sitoutunut ennen kuin taloudellinen katastrofi iski? Se voi iskeä aika monelle pienituloiselle, kun sairastuu, joutuu työttömäksi tms.
Siitä perusosasta me maksamme kaiken. Ruokaan menee n. 50 euroa viikossa ja minusta se on ihan kohtuullisesti nelihenkiseltä perheeltä. Siis n. 7 - 8 euroa päivässä koko poppoon ruokintaan.
Meillä onkin rahaa ruokaan juuri sen vuoksi, että olemme absolutisteja kaikkien päihteiden suhteen. Edes kahvia emme juo! Joten älä tule ennakkoluuloinesi sössöttämään.
Harkinnanvaraista tukea ei olla koskaan saatu, mutta ollaan kyllä anottu. Täytyy kuitenkin taas yrittää. On tosi vaikeaa tehdä hakemusta ja muutenkin olla yhteistyössä sossun kanssa, kun sosiaalityöntekijämme ei suostu tapaamaan meitä. Musta se on kyllä väärin, olen koko syksyn pyytänyt tapaamista, mutta ei suostu. Olen laittanut jopa, että sosiaaliset syyt, ei pelkkä toimeentulotuki:( Alan epäillä, että ko. henkilöllä on jotain meitä vastaan.
Jouluna meilläpäin lapsiperheisiin viedään sosiaalipuolen toimesta joulupaketti, jossa on ruokatarvaraa ja lapsille lahjoja. Viime vuonna meidän kaupungissa oli lisäksi myös Rotarien keräys, jossa ihmiset sai ostaa lahjan (esim. poika 7v:lle) ja tuoda sen keräykseen, josta ne sos. toimen kautta toimitettiin edelleen asiakas lapsiperheisiin.
Oletteko töissä? En itse kyllä kehtaisi sanoa että olen yhteiskunnan elätti. Johonkin turhaan teidänkin rahat menee! Ei se ole normaalia että eletään toimeentulotuen varassa. Jossain siis vikaa ja kunnolla...
Asutko Helsingissä? Soita tai mee käymään Sörnäisissä Harjutorilla Veikko Hurstin toimintakeskuksella. Nekin tekee joitain joulupaketteja vähävaraisille. Ja jos et asu Hesassa, kysy osoite numerotiedustelusta ja kirjoita sinne. Kerro tilanne ja laita osoite mukaan!
tässä maassa perheet voivat todella joutua yllättäen tilanteeseen, jossa rahat eivät riitä.
Minä en ole tilivelvollinen tässä ketjussa syille, joidenka vuoksi saamme toimeentulotukea. Kuitenkin ne ovat niin kunnialliset ja hyväksyttävät kuin köyhyyden syy nyt yleensä voi olla. Jos meillä olisi muu keino ansaita elantomme, tarttuisimme siihen. Tällä hetkellä ei ole mahdollista parantaa talouttamme.
Ja mihin meidän rahat menee? Tarkoitatko sinä nyt tällä kyseenalaistaa edelleen toivettani pienestä jouluextrasta? Minä tiedän tasan tarkkaan mihin meidän rahat menee, koska joudun pitämään siitä tosi tarkkaa lukua - jo ihan tota perustoimeentulotukea varten. Siinä ei ole mitään karsittavaa (joo, nettiyhteys kuuluu vuokraan). Olisikin mukavaa, jos itse voisi vaikuttaa tilanteeseen enemmän, mutta nyt ei voi.
Joulua aiomme silti juhlia, emme kuten aikaisemmin, mutta näissä puitteissa kuitenkin.
Yllättäviä menoja voivat aiheuttaa esimerkiksi vakava sairastuminen, työttömyys, kuolemantapaukset perhepiirissä jne. Ne pummit jotka ovat tt.tuella huvikseen tai laiskuuttaan ovat harvassa. Saataapa elämä heitellä sinuakin niin että joudut toimeentulotukea hakemaan. Sitä kun ei voi tietää mitä sattuu ja milloin.
Täälläpäin on ollut jo kolme vuotta, johon saa juuri viedä lahjan vähävaraisille perheille tyyliin, tyttö 5v vaatekoko 120 cm.
Itse olen joka kerta ostanut pakettiin pienen lelun, jonkun vaatteen ja karkkipussin.
Olisit varmaan oikeutettu saamaan lapsille tämmöisen paketin. Kysy!
En ole tyhmä. Tiedän vain millaiselta tuntuu elää, kun tietää että kaikki menee mitä tulee. Olemme olleet opiskelijaperhe, isäntä opiskeli ja minä hoidin lasta kotona. ILMAN OPINTOLAINAA tms. kukaan ei tukenu mitenkään ja kuitenkin elettiin. Mua ärsyttää vain kaikki tuollaiset rahattomat ketä autetaan, kun tiedän että sitä apua ollaan kyllä pyytämässä vaikka hätä ei olisi edes todellinen. Täytyyhän teidän rahat johonkin mennä. Kyllähän yhteiskunta huolehtii hyvin perheistä ilman sossuakin. Sossulaiset!!!!
Vierailija:
Onko siis mitään joulurahaa olemassakaan? Olemme nyt pari kuukautta saaneet tt-tukea ja saadaan vielä joulukuussa. Ruoat toki saadaan jouluksikin ostettua (syödään halpoja ruokia), mutta entä lahjat lapsille tms.?
Meilläpäin ainakin annetaan joulukinkku tai vegeihmisille Porkkanoita ja lanttuja laatikoita varten! Ihan kiva juttu! Jaana.
per***een killingin eteen ja todella ottaa päähän lukea näitä viestejä, joissa kysellään, että miten sitä saisi sossusta lypsettyä eniten rahaa jne. Me veronmaksajat ne teidän joulusoossinne kustannamme, halusimmepa tai emme. Hankkikaa työpaikka!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Niin kuin kaikki muutkin kunnialliset ja siellä kasvaa sitten taas seuraava sukupolvi vastuutonta pullamössöä, joka ei osaa töitä tehdä eikä edes kantaa vastuuta omasta elämästään, saati sitten muiden!
Reimatecit ja paljooon lahjoja. Onneks on kiva sossun täti.