Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Ulosotosta kysymyksiä

Vierailija
24.10.2008 |

Perheemme talousvaikeuksien takia (jo vuosia jatkuneiden,- osin omaa tyhmyyttä, osin olosuhteiden pakkoa) minulla on ulosotossa useita velkoja, pieniä ja suurempia summia. Meillä on neljä alaikäistä lasta, joista nuorin alle 3v. Olen kotiäitinä kotihoidontuella. Asumme vuokralla. Miehelläni on hyvätuloinen työ, puhtaat luottotiedot.



Voidaanko velkojani ottaa ulosmittauksella? Tulojani siis kotihoidontuki ja lapsilisät, varallisuutta ei nimissäni ole. Pitääkö tehdä joku varattomuusilmoitus..?



Kiitos asiallisista vastauksista!

Kommentit (24)

Vierailija
1/24 |
24.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos ulosottomies toteaa sinut varattomaksi eli ei ole ulosmitattavaa tuloa tai omaisuutta, hän tekee varattomuuspäätöksen ja saat maksuhäiriömerkinnän. Tämä tulee aina kun todetaan velallinen varattomaksi.

Vierailija
2/24 |
24.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

itseasiassa meillä olikin jo toukokuulle varattuna aika, mutta emme kumpikaan saaneet sitäpäivää/aamua vapaaksi töistä ja se meni siinä. Pitää ehdottaa miehelle, josko maanantaina soittaisi tai minä soittaisin velkaneuvojalle. Katsoin netistä, että myös Takuusäätiön sivuilla oli ilmaisen neuvontapuhelimen numero.



Ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/24 |
25.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tätä pyydettiin nostamaan!

Vierailija
4/24 |
24.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onko ainoa mahdollisuus tehdä pimeästi vai onkohan joku raja, minkä alle menevän summan voisin tienata ilman ulosmittausta..?



Ap edelleen

Vierailija
5/24 |
24.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

että ap:llä on ketun häntä kainalossa.



Aina täällä löytyy noita luumuilijoita, jotka ei halua kantaa vastuuta tekemisistään. Ajattelitko ansaita pimeillä töillä siihen asti kun velat ovat vanhentuneet? Häpeäisit - edes vähän.

Vierailija
6/24 |
24.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

että miten saisimme lyhennettyä velkoja nopeammassa tahdissa pois! Eikö se ole aika pitkä aika, missä velat vanhenevat? 15 vuotta..? Haluaisin ne kyllä pois mahdollisimman pian. Luottotietomerkintä on tietääkseni neljä vuotta. Sen ajan sisällä olisi tarkoitus saada velat pois.



Ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/24 |
24.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Silloin ne mitataan ainakin veronpalautuksistasi ja suoraan palkastasi kun menet töihin. Joistakin sosiaalietuuksista ne myös mitataan, mutta en tiedä mitataanko ne pois kotihoidontuesta.

Vierailija
8/24 |
24.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

että miten saisimme lyhennettyä velkoja nopeammassa tahdissa pois! Eikö se ole aika pitkä aika, missä velat vanhenevat? 15 vuotta..? Haluaisin ne kyllä pois mahdollisimman pian. Luottotietomerkintä on tietääkseni neljä vuotta. Sen ajan sisällä olisi tarkoitus saada velat pois.

Ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/24 |
24.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Velat vain ovat henkilökohtaisia eli mieheltänihän niitä ei voida ottaa.



Pitäisi ottaa selvää tuosta varattomuusilmoituksesta, joka tehdään ulosottomiehelle. Jos/kun hän toteaa varattomaksi (ei tuloja, ei omaisuutta), mitään ei voida ulosmitata. Näin olen käsittänyt ainakin. Tilanne tietysti toinen, jos lähtisin palkkatyötön. Tarkoitus olla nyt kuitenkin kotona ainakin siihen asti, kun saan kotihoidontukea. Oman alani palkkaus niin pieni, että päivähoitomaksujen (jotka menevät miehen hyvien tulojen vuoksi täysimääräisinä) ja työmatkakulujen jälkeen käteen jää plusmiinusnolla.



Ap

Vierailija
10/24 |
24.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

ulosottomiehelle pimeänä saamaasi käteistä??

Ja ulosottomieshän toisena viranomaisena ei missään nimessä ilmoita asiaa verottajalle? Saat vielä syytteet veronkierrostakin. Sitten sulla on paitsi ulosottorekisteri myös rikosrekisteri. Mahtavaa!!



Taloustieteen Nobelia sun on turha kyllä odottaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/24 |
24.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mun mielestä pankilla on isommat korot kuin valtiolla??

Jos menet töihin, niin palkassa on suojaosuus mitä ei voida ulosmitata.



Velallisen suojaosuuteen (19,90 euroa päivässä) lisätään 7,15 euroa päivässä jokaisen hänen elatuksensa varassa olevan henkilön osalta.

http://www.oikeus.fi/5620.htm

Vierailija
12/24 |
24.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

maksat sitä velkaa pois, eli jos menet töihin ja saat rehellisiä tuloja joita ulosmitataan, niin silloin siis sitä kautta maksat sitä velkataakkaasi pois. Get it?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/24 |
24.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

jolla on yhdistetty pienempiä luottoja. Tilanne vain ajautui myöhemmin uudelleen siihen, että velkaa piti maksaa uudella velalla ja uusi soppa oli valmis...



En tiedä, saisiko mies pankista lainaa ilman takaajia? Molempien nimiin ei taitaisi lainaa irrota, koska luottotietoni ovat menneet..?



Miehelläkin on pienempiä luottoja, mutta ne olemme pystyneet tähän ati hoitamaan - toki sen kustannuksella, että minun velkani oli pakko jättää maksamatta, että edes toisen luottotiedot säilyisivät puhtaina.



Jos tästä suosta joskus noustaan vielä, ehkä jotain on opittu. Sietää toivoa...



Pitää vain yrittää elää päivä kerrallaan eteenpäin ja etsiä iloa lapsista ja muusta - tavallaan "unohtaa" ulosottovelat, vaikka tokihan niitä ei voi unohtaa. Mutta ellei edes yritä unohtaa, on hyvin vaikea elää eteenpäin masentumatta.



Ap

Vierailija
14/24 |
24.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voit laskea tuon suojaosuuden alla olevan lakiotteen perustella, eli 19.5e x 30 päivää + montako lasta sinulla on x 7e x 30 päivää. Siitä saat suojaosuutesi, joka sinulle on lain mukaan jäätävä käteen. Jos tienaat alle tämän (laillisesti veroja maksaen!), ei sinulta voida mitään ulosmitata. Ja lapsilisiä ei lasketa kenenkään henkilökohtaiseksi tuloksi! Ne on tarkoitettuu lasten elatukseen, eikä niistä voida mitään ulosmitata, eli älä niitä laske tuloihisi mukaan.





Ulosottolain 48 § (katso myös 49 §)

Määräajoin maksettavan palkan ulosmittauksessa velallisen suojaosuus on velallisen itsensä osalta 19,50 euroa ja hänen elatuksensa varassa olevan puolison, oman lapsen ja puolison lapsen osalta seitsemän euroa päivässä seuraavaan palkan maksupäivään asti. Suojaosuus lasketaan kuukaudessa 30 päivältä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/24 |
24.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eiköhän me juuri siksi tässä tilanteessa ollakin, ettei olla oltu mitään talousneroja. Eli ne talousnobelit voitte kyllä auliisti ojentaa toisaalle! :)



Miehen tuloistahan ne mun velkani tullaan maksamaan kuitenkin ainakin sen ajan, kun minulla ei ole työtuloja. Sillä mietin, että jos esim. kävisin joskus satunnaisesti vaikkapa tekemässä siivouksen jollain tutulla ja saisin siitä vaikkapa 50e käteen ja lyhentäisin velkaani ulosottomiehelle, niin mistä sitä kukaan voi päätellä, mistä se raha on - mieheltäni vai jostain muualta?



Tuosta suojaosuudesta olenkin kuullut. Ja se kasvaa lasten (huollettavien) lukumäärän mukaankin. Kiitos!



Ap

Vierailija
16/24 |
24.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mun mielestä pankilla on isommat korot kuin valtiolla??

pankki on tyyliä Ellos-laina.... Yleinen viivästyskorko on n. 13% eli jokainen ap:n ulosotossa makaava lasku juoksee tuota viivästyskorkoa. Lisäksi ulosottoviranomaiset vetävät näppäriä käsittelykuluja jokaisesta lyhennyserästä, kirjeestä, nippelistä ja nappelista / ulosotossa oleva velka... Pankkilaina on yleensä aina huomattavasti halvempi vaihtoehto kuin ulosoton kautta maksaminen.

Vierailija
17/24 |
24.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eli kärsiihän sitä jonkin verran tienata suojaosuuden nimissäkin.



Kuten aiemmin kerroin, ole käynyt töissäkin (viimeksi kevään/kesän), mutta niin hassulta kuin se kuulostaakin, se ei ollut taloudellisesti kannattavaa. Työpaikkani oli naapuripaikkakunnalla (matkat n. 60km), päivähoitomaksuihin meni lähemmäs 500e/kk) jne.



Ap

Vierailija
18/24 |
24.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meinaan kuin 50e on yksi ketunpieru siellä joukossa. Ulosottovirasto ottaa yli 20e/lyhennyserä käsittelykuluja itselleen ja jos lyhennys jaetaan useamman velan kesken (ulosottoviranomainen päättää tietyn järjestelmän mukaan mihin velkaan lyhennys kohdistetaan. Ja tietenkin ensimmäisenä maksetaan oikeuskulut, sitten korot ja vasta viimeisenä lyhennetään velan pääomaa), eli vaikka ajatuksesi on hieno, että lyhentäisit keikkatyöllä pari kymppiä kerrallaan, niin todellisuudessa et lyhennä lainkaan... :o/ Minun miehelläni on nuorena ulosottovelkoja ja hän yritti samalla tavalla asiaa parantaa kuin sinä, mutta ulosottoviranomainen ei ottanut rahoja vastaan. Ja siis tästä syystä mitä sinulle juuri kerroin: kuluihin menee niin paljon, ettei hän kokenut rahojen vastaanottamista inhimilliseksi ja oli sitä mieltä, että olisi huijannut meitä, jos olisi ottanut vastaan... Niin, että mielummin säästä hiukan pidempään ja maksa isompana klönttinä.

Vierailija
19/24 |
24.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja jos lyhennys jaetaan useamman velan kesken ...



niin kuluja otetaan ulosottoviraston puolesta jokaiselle velalle erikseen.



18 muistaakseni...

Vierailija
20/24 |
24.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Yritämme nyt saada ensin taloutta sen verran tasapainoon, että saadaan miehen maksusuunnitelmat rullaamaan ja arkipäiväiset, asumiseen liittyvät laskunmaksut juoksemaan ja että ruokaankin jäisi vielä rahaa.



Asia on vielä tuore. Varmastihan tuo on järkevintä, että säästää isomman summan tai odottaa, että mies saisi mahdollisesti pankista myöhemmin lainaa, kun on saanut maksettua pikkuluottojaan vähemmäksi ja on parempi mahdollisuus saada lainaa.



Kuuntelin juuri yksi päivä radiosta velkaneuvojan haastattelua. Suurimman asiakaskunnan muodotavat tällä hetkellä nuoret aikuiset, jotka ovat ylivelkaantuneet kulutusluotoilla ja pikavipeillä. Että ei taideta ainutlaatuisia olla tänä päivänä. Meidän velkaantuminen vain alkoi jo vuosia sitten, kun tulot olivat pienet, eikä elämistä osattu mitoittaa tulojen mukaisiksi. Välillä velkoja on maksettu pois isommalla kulutusluotolla ja tilanne on hetken aikaa näyttänytkin hyvältä, mutta sitten on tullut vaikeuksia hoitaa luoton/useamman luoton lyhennyksiä ja taas on lapattu uutta luottoa näiden kuittaamiseen... Yksi iso oravanpyörä taitamattomien typerien ihmisien käsissä... Kuten sanoin : itseään yksin voi syyttää!



Silti meillä on säilynyt rakkautta toisiamme ja lapsiamme kohtaan ja väitän, että lastemme on aivan hyvä elää tässä perheessä. Raha-asioista emme ole lasten kuullen puhuneet koskaan. Toki niin, että kaikkeen ei ole aina varaa, mutta ei muuten. Kyllä nämä ovat yksin aikuisten huolia, eikä näillä tule lapsia raskauttaa.



Ap

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän kolme viisi