Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Odottajan aurinkovoiteet??

26.05.2012 |

Tänään aurinko yllätti ja auringossa helposti palavana tuli mieleen, etten voi ostaa enää kaupan hyllyltä "tavallista" aurinkovoidetta. Kemikaaleja tulee välttää, se on selvä, mutta turvalliseksi ymmärtäneeni titaanioksidikin oli jo jonkun blogissa lueteltu vältettävien ainesosien listalla! Vaatesuoja on paras suoja, enkä missään nimessä ole lähdössä rannalle makaamaan tunneiksi, mutta kasvot, kädet, yläkroppaa ja sääret pitäisi saada extrasuojattua kesävaatteiden jatkoksi. Louis Widmeriä joku minulle suositteli, mutta se sisältää parabeenia, jonka vaikutuksia ei ole tarpeeksi tutkittu ja ilmeisesti pitäisi muutoinkin välttää. Lapsille tarkoitetut aurinkosuojat ovat nimenomaan näitä titaanioksidi-tuotteita ja löytyvät apteekin hyllyltä.



Mitä olette itse käyttäneet ja mitä teille on suositeltu??

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
28.05.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

"Aurinkovoiteita voi käyttää raskauden aikana. Tuotteista voi valita fysikaalisia suojia (esim. titaanidioksidi) sisältäviä tuotteita, nämä ovat yleensä lapsille tarkoitettuja vaihtoehtoja. Fysikaalisia suojia sisältävät tuotteet ovat todennäköisesti paremmin testattuja ja kemiallisia suoja-aineita on vähemmän. Aurinkosuojavoiteiden ohella tulisi muistaa vaatesuojan merkitys." Näin sanottiin sivulla http://www.hus.fi/default.asp?path=1,28,824,2049,2265,2260,3437,26267 . Itse en ole koskaan edes ajatellut, että aurinkovoiteet olisivta muka jotenkin vaarallisia, mutta en kyllä muutenkaan "läträä" minkään meikkien tms. kanssa kovin ahkerasti. Nyt kyllä kävin hakemassa apteekista Acon aurinkosuihketta sk 20 (en yleensäkään pala hirmuisen helposti) varmuuden vuoksi, vaikken mikään auringonpalvoja olekaan.



Muoks. Tuo linkki ei nyt tule millään oikeassa muodossaan. Osoitteeseen siis kuuluvat nuo nukerosarjatkin, mutta jostain syystä ne ei suostu menemään linkin sisään. :(

Vierailija
2/2 |
30.05.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

..mutta aurinkosuojien ohi olen nyt kyllä onnistunut kävelemään pahemman kerran. Mä laitoin tuon HUSin linkin heti kirjanmerkkeihin, mutta tätä aurinkosuoja-asiaa kun aloin netin uumenista tutkimaan, tuli yhtäkkiä kamalasti lisärajoitteita. Päädyin ostamaan Eucerinin fysikaalisen voiteen (sk25), sitä apteekin tädit suosittelivat suoralta kädeltä parissa paikassa. Voide on hajustamaton, eli tuoksuu purkissa vielä todella teolliselta ja iholle levittäessä ko. tuoksu häviää heti. En ikinä ollut auringossa makaamassa, aurinkoa saan vaan siirtyessä paikasta toiseen. Palan helposti aurinkosuojasta huolimatta, enkä muutenkaan ole helteiden ystävä. Meikkinäkin pidän raskausajan aknesta huolimatta vain ripsaria työpäivinä - varsinaista raskausajan hehkua :) :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla