Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Mitä mieltä tästä....

Vierailija
09.07.2008 |

...olin keväällä viikon etelässä ystäväni kanssa ja mies oli sillä välin lasten kanssa kotona. Posti lähetti laskun puhelimesta, jonka luulin jo aikaa sitten sulkeutuneen. Lasku ei ollut kummoinen, mutta viestejä oli lähetetty 154. Painostin miestäni tilaamaan puheluerittelyn ja sieltä kävikin ilmi, että oli laittanut tv-chatin seuranhakupalstalle ilmoituksen. Lähes kaikki viestin oli laitettu yhteen tiettyyn numeroon ja puhelujakin siihen oli kolme. Mies ei myönnä mitään, mutta se nyt on hänen tapansa muutenkin. Meillä on mennyt vaihtelevasti kolmen pienen lapsen kanssa, mutta olen silti järkyttynyt. Tiedän, että on sieltä löytänyt jonkun puhelinseksikumppanin. Itse en missään nimessä hyväksy tätä ja asiasta ei pääse keskustelemaan, koska mies kieltää kaiken. Tavallaan tiedän, että ei ole pettänyt minua ko. ihmisen kanssa, ainakaan lomalla ollessani. Lapset olivat koko ajan hänen kanssaan. Epäilen myös, että ei uskaltaisi tehdä sitä. Voiko tällaisen unohtaa vai laitanko lusikat jakoon? itsestäni tiedän sen, että en ikinä laittaisi sinne viestejä, jollen oikeasti etsisi vakavissani uutta. Tosin en kyllä muutenkaan laittaisi, luotan siihen että flaksi käy ihan livenä. Olen ihan sekaisin enkä tiedä mitä ajatella. Onko kellään kokemusta tai edes mielipidettä asiaan.....?

Kommentit (17)

Vierailija
1/17 |
09.07.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mitähän nyt oikein kysyt? Tarkoitatko, että periaatteenasi on, se on kerrasta poikki ja kysyt, että oliko tämä nyt "kerta"?



Oirehan tuo on jostain suhteessanne. Miehesi hakee sieltä jotain, mitä ei koe suhteestaan saavan. Me emme voi sitä mitenkään tietää mitä, sinun pitää kysyä sitä mieheltäsi. Sen jälkeen voi lähteä arvelemaan onko tilanne korjattavissa.

Vierailija
2/17 |
09.07.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

...haluaa toista naista, se on totuus. Mutta jos liitto on väljähtynyt, niin suosittelen tekemään samoin! Molemmat maistaa vähän vierasta niin voi omakin alkaa kiinnostaa

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/17 |
09.07.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

...olen aika ehdoton näissä asioissa. Tiedän, että suhteessa on jokin vikana kun seuraa hakee. Ongelma on se, että kun yritän keskustella, niin hän väittää kaiken olevan enemmän kuin hyvin. Väittää rakastavansa ja ettei halua muita. Ja on siitä erikoinen luonne, että todellakin vaikka on mustaa valkoisella, kieltää silti kaiken. Tosin hän tietää luonteeni ja varmaan pelkää tunnustaa, koska ei halua erota. Vaikeaa on.

Vierailija
4/17 |
09.07.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

minä etsin vaimolta salaa seuraa ja syy on tämä: haluan uutta pillua

Vierailija
5/17 |
09.07.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tosin hän tietää luonteeni ja varmaan pelkää tunnustaa, koska ei halua erota. Vaikeaa on.

Tämähän juuri näiden ehdottomien "periaatteen ihmisten" ongelma on. Miksi miehesi tunnustaisikaan, jos olet tehnyt selväksi, että pettämistä seuraa ero? Hänhän tunnustaa vasta sitten, kun haluaa itsekin erota. Se on vähän niinkuin oikeuslaitoksessa, jossa rikoksesta seuraa aina kuolemantuomio, riippumatta syyllisen yhteistyöhalukkuudesta tai rikoksen vakavuudesta. Tällöin epäillyt eivät kerro mitään, mikä voisi auttaa kuulusteluissa.

Itse suhtaudun varmaankin syrjähyppyihin vaimoa tiukemmin, mutta kyllä hän silti aina voi sellaisen tulla minulle tunnustamaan. Siitä sitten päästään joko yli tai sitten ei päästä. Ihan samoin kuin mistä tahansa muusta elämänkriisistä.

Jos sinusta tuntuu siltä, ettei tämä yksistään ole suhteessanne kynnyskysymys, niin sano se miehellesi. Ehkä tilanne lähtisi siitä hieman purkautumaan.

Vierailija
6/17 |
09.07.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

uusi pillu ennemmin tai myöhemmin. Mikä siinä vanhassa niin erityisen kiinnostavaa olisi? Ei pelkkä saman katon alla asuminen tuo kiihkoa eikä lähimmäisenrakkaus. Naisen äitiyskin harvoin tuo lisää jäykkyyttä siittimeen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/17 |
09.07.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

... mikä vika näissä "periaatteen ihmisissä" on. Minä olen samaa mieltä, että se on joko tai. Joko on luotettava tai sitten ei. Tunnutte olevan niin erilaisia tässä luottamusasiassa. Varsinkin on vaikeaa, jos mies ei edes tunnusta, eihän se vyyhti siitä koskaan voi edes purkautua. Kokemusta on itsellänikin.

Vierailija
8/17 |
09.07.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

... mikä vika näissä "periaatteen ihmisissä" on. Minä olen samaa mieltä, että se on joko tai. Joko on luotettava tai sitten ei.

Mistähän periaatteesta nyt puhut? Totta kai epärehellisyys vie luottamuksen, ei siihen periaatteita tarvita. Ongelma on periaatteessa: "Jos olet kerrankin uskoton, niin meidän juttu on ohi, 100%:sen varmasti"

Varsinkin on vaikeaa, jos mies ei edes tunnusta, eihän se vyyhti siitä koskaan voi edes purkautua. Kokemusta on itsellänikin.

No miksi mies tunnustaisi, jos haluaa vielä säilyttää suhteen (eipä siinä ole mitään säilytettävää, myönnetään) Hän tunnustaa siinä vaiheessa, kun näkee itsekin suhteen olevan ohi. Jos on edes mahdollisuus jatkaa suhdetta pettämisen jälkeen, niin vyyhtiä on mielekästä purkaa.

Minusta ei tee yhtään sen alttiimpaa pettämiselle se, että vaimoni on sanonut, ettei pettäminen olisi välttämättä suhteen loppu. Itse olen myöntänyt vaimolle, että minun olisi hyvin vaikea päästä uskottomuudesta yli, mutta olen luvannut yrittää, sillä haluan, että hän tunnustaisi ajoissa, jolloin asiat olisivat vielä selvitettävissä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/17 |
09.07.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kovin jyrkkien periaatteiden asettaminen on tietyllä tavalla jopa itsekästä. Joko ollaan just niinkuin minä haluan tai ei olla ollenkaan. Vaikea siinä on alkaa sovittelemaan vaikeita asioita jos lopputulos on tehty noin selväksi ennen kuin edes aloitetaan keskustelu. Yleensä periaatteet pehmenevät kun ikää tulee ja joutuu käymään läpi erilaisia hankalia elämäntilanteita.

Vierailija
10/17 |
09.07.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

sitten? sitä mietin. teidän viesteistä voi lukea, että raja on ylitetty.

terveisin "se ehdoton"

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/17 |
09.07.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

..aivan eri aaltopituudella kuin 99% ihmisistä. olen sitä mieltä että ihmisen pitäisi vain hillitä itsensä. varsinkin avioliitossa. itse varottaisin etukäteen tai ainakin kertoisin mitä haluan ja odotan.

Vierailija
12/17 |
09.07.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tunnut hieman yksinkertaiselta. Täällä on pari keskustelijaa sitä mieltä, että pettämisestä(kin) voi päästä yli ja sinä päättelet kuuluvasti 1%:n vähemmistöön.

olen sitä mieltä että ihmisen pitäisi vain hillitä itsensä. varsinkin avioliitossa. itse varottaisin etukäteen tai ainakin kertoisin mitä haluan ja odotan.

Se, että on valmis keskustelemaan uskottomuuden jälkeen, ei tarkoita sitä, että suhtautuu siihen kevyesti, eikä varsinkaan sitä, että sen hyväksyisi. Eli joo, ihmisen pitää hillitä itsensä. Kaikki parisuhteessa elävät tietävät, että pettäminen saattaa todennäköisesti lopettaa suhteen, siitä ei tarvitse erikseen varoitella.

Sanon vielä kolmannen kerran, että jos varoitat puolisoasi, että "suhteemme loppuu, jos kerrankin erehdyt vieraisiin" niin se johtaa siihen, että hän ei tule mitään hairahdustaan koskaan sinulle tunnustamaan. Oikeastaan hän joutuu todennäköisesti jättämään sanomatta kaiken sellaisen, mitä voisit tulkita pettämiseksi (kahvilla käynnit, halaukset, sattumalta kaupungilla tapaamiset) Se on siinä suhteessa ikävää, että suhde voi joutua kriisiin, vaikka mitään uskottomuutta ei tapahtuisikaan. Sinulla on vain epäilys, mutta et voi luottaa mieheesi, koska hänhän kieltää aina kaiken, niin kauan kuin teillä on suhde.

Ja ap:lle. Joo, pitäisin miehesi käytöstä pettämisenä, jos siis hän lähetteli ne viestit. Tuomio jää sinun ratkaistavaksi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/17 |
14.07.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

mitähän muuta se jätti kertomatta??Nyt tiedät vain sen minkä itse näit mustaa valk ja JOTA EI TAKUULLA OLISI LAULANUT jos ei olisi jääny kiinni!! Jätä se hänen ongelmakseen: jos äijä on läjä ja epäluotettava niin keskity sinä omaan hyvinvointiisi ja lapsiinsi.Mitä sinä haluat tehdä ja mitä elämältäsi toivot?Minä olen kokenut just ton saman helvetin, mies puhumaton paska, jäi kiinni seksitreffinetteilystä useaan kertaan, syy tietenkin minussa ja missä milloinkin...Kolme vuotta itkin huusin tappelin ja lopulta myönsin itselleni etten minäkään tuota paskaa edes halunnut, siis tällaista miestä itselleni!!!Päästin kerralla irti, otin lapset ja lähdin.Tein itselleni selväksi että minulle ollaan rehellisiä ja sellaisia NIIN KUIN PITÄÄ EIKÄ VÄHEMPI RIITÄ.Minulla on OIKEUS olla rehellisessä parisuhteessa ja piste.Sinulla on sama oikeus älä tyydy milliäkään vähempään!!!!lLoppu tuloksena monen mutkan kautta palasimme yhteen ja usko pois, sinunkin miehesi OSAA PUHUA JATIETÄÄ KUINKA TOISTA KOHDELLAAN.meillä opeteltiin kumpikin tärkeitä asioita. Minä opin kunnioittamaan itseäni ja mies oppi arvostamaan parisuhdettaan ja minua.Mieti mitä sinä nyt haluat ja jätä koko sotku hänen kannettavakseenVoimia sinulle ja lapsillesi.

Vierailija
14/17 |
14.07.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

sinua petettiin, sinun luottamustasi käytettiin hyväksi eikä tässä ole nyt kyse siitä kuinka ehdoton joku on.kyse on luottamuksesta.kuinka turvalliseksi sinä tuntisit itsesi kun toinen ei puhu, tekee koko ajan selän takana omiaan ja sellasta mistä seurais ongelmia jos paljastuis????Ei hän jätä kertomatta vahingossa vaan haluaa säilyttää sekä avioliittonsa että seikkailunsa.PARISUHDE PERUSTUU LUOTTAMUKSELLE JA REHELLISYYDELLE.Heivaa äijä luiskaan vaan ja uutta tilalle.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/17 |
14.07.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

vaikka laitat todisteet nenän eteen.



No, totta kai kaikki on hyvin, eihän hän halua menettäää hyvää taloudenhoitajaa ja sunt'säännllistä seksiä.



Kun on saatavissa sekä kakku että kermat :)

Vierailija
16/17 |
14.07.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lapset ei ole mikään este tapaamisille....niin että elä usko kaikkea mitä sinulle sanotaan.



Miehelläsi on panokaveri, totuttaudu ajatukseen tai jätä se sika. Simple as that.

Vierailija
17/17 |
19.07.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

...minäkin. Mies pettää ja piste. Laita vaihtoon.