Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Mitä lahjaksi vastasynnyttäneelle?

20.04.2006 |

Eli tuttavani sai tässä juuri tyttövauvan ja nyt olen kaverini (tuntee myös tämän synnyttäneen) kanssa jutellut, että olisi todella mukava ostaa tuoreelle äidille joku kiva yllätyslahja. Emme itse pääse paikanpäälle pitkän välimatkan vuoksi, ja lahjan olisi syytä olla inhimillisissä hinnoissa. Tämän " etälahjan" noudon pistämme isän hommaksi, mikä ikinä se lahja nyt tulee olemaankaan.



Ongelma on kuitenkin siinä, mitä tässä tilanteessa kannattaisi antaa? Emme viitsi mitään vauvanvaatteita ostaa, kun ei ole mitään tietoa kuinkapaljon heillä on niitä ennestään, kukkakimppu tuntuu vähän tylsältä ja aikaakaan ei ole kauhean paljoo.. öh.. neuvoja kehiin kiitos! :)



Kyselin jo toisella keskustelupalstalla aiheesta ja täytyy tähän lisätä, että ei mielellään lahjakortti-ideoita ja/tai kosmetiikkajuttuja, ei oikein tunnu omalta tuolle äidille.. :)

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
23.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minä vannotin miestäni muistamaan, että VARMASTI tuo mulle jotain makeaa laitokselle. Itse olin myös pakannut makeaa mukaan...kaikki meni ja ei ois lisä ollu pahitteeksi!!!



Toinen juttu, minkä hommasin ihan itse, oli sellainen jyväpussi, jonka voi laittaa mikroon (tai pakastimeen) ja sitten lämpimänä laittaa esim. hartioille(vauvaa joutuu kantamaan mitä ihmeellisimmissä asennoissa ja hartiat jumittuu helpostu), vatsan päälle (auttaa jälkisupistuksiin) ja sitä voi lämmitellä uudestaan. Oli niin kiva juttu, että mies meinas omia pussin itelleen. Ostin sen luontaistuotekaupasta (saa varmasti muualtakin) ja ei mielestäni ollut kallis. Tai sitten vaikka lahjakortti hierojalle. Sille tulee IHAN VARMASTI käyttöä (en tiedä yhtään äitiä, jonka paikat ei olis jumittunut vauvan kanssa).



Auttoiko yhtään?

Vierailija
2/6 |
20.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minulle vaatteet ovat olleet tervetulleita lahjoja, vaikka olinkin hankkinut periaatteessa kaiken valmiiksi. Vaatteet myös menevät mukavasti postissa perille. Usein uudet vanhemmat ovat hankkineet enemmän niitä pieniä vaatekokoja, mutta jos ostatte vaikka 68 cm kokoisia vaatteita, niin tuskinpa niitä vielä niin paljon on heille kertynyt, etteikö kelpaisi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
20.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

kaunis valokuvakehys? Saisi äiti laittaa sit pienokaisen kuvan siihen:)

Vierailija
4/6 |
21.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vauvan ja vanhemman yhteisiin läheisiin hetkiin.

Mallia on monenlaista.



Vierailija
5/6 |
21.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Riippuu tietysti ihmisestä, mutta se, mitä minä olisin halunnut molempien synnytysteni jälkeen, oli hyvää syötävää! (Ja mieluiten suoraan sairaalaan.) Eikä kukaan tuonut, piti lähettää mies kauppaan - ja sekin toi ihan liian vähän.



Sairaalassa meinasin ruveta syömään seiniä, sen verran laihoja oli keitot... Miten sitä olikaan ihan hurjan nälkäinen sen urakan jälkeen ja alkuviikkojen tiuhan imetyksen aikana!



t. Hiirenvirna

Vierailija
6/6 |
22.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

siis vauva-opus. Vo siellä sairaalassa lueskella (tää kyllä taitaa nyt tulla liian myöhään) esim tyttökavereiden opas vauvavuoteeseen tms. on ihan hyvä, tuoretta äitiä kiinnostaa kaikki vauvoihin liittyvä. Myös sellainen vauvakirja, johon siis täytetään tiedot vauvasta on kiva.