Mistä ekaluokkalaiselle kesäksi hoitaja ?
Olen yksinhuoltaja ja läheisiä ei ole auttamassa.
Ekaluokkalainen ei mielestäni vielä pärjää kesällä yksi, kun äiti töissä ja lomaa vain 4 vkoa. Mistä 6 viikoksi kaitsija ekaluokkalaiselle?
Asumme Espoossa.
Onko kellään ollut vastaavaa pulmaa ja miten olette sen ratkaisseet ?
Kommentit (5)
Samaa ehdottaisin minäkin, että vie lapsen jollekin päiväleirille, joita tosiaan järjestetään melkeinpä joka kunnassa ympäri Suomea juuri kesäajaksi sen takia, koska vanhemmat ovat useinkin ainakin osan kesää töissä. Leirejä on usein kesäkuussa .Meilläpäin esim. seurakunta järjestää tällaisia leirejä ja erilaiset
liikuntaseurat. Ja tosiaan kauppojen ilmoitustauluille lappuja joilla etsit esim. opiskelijaa " hoitotädiksi" lapselle. " Hoitotädin" etsintälappuja voisi myös viedä tietysti eri ammattioppilaitosten seinille. Moni opiskelija varmaankin etsii kohta kesätyötä. Itsellä vähän samanlainen pulma kesäksi tulossa, mulla kyllä poika on jo 3- luokkalainen, mutta silti pitää miettiä miten kesän pärjää, ettei tarvi ihan yksin olla päiviään.Ajattelin oman pojan ainakin ilmoittaa osaksi kesää päiväleirille.Kannattaa myös käyttää puskaradiota eli mainitset mahdollisimmam monelle joiden kanssa olet enemmän juttusilla, että tarviit hoitajaa pojalle. Usein jollain saattaa just olla omassa perheessä sopiva nuori, joka on vailla kesätyötä.
Ekaluokkalaistani en jättäisi missään nimessä päiväksi kotiin. Riippuu varmaan paljon lapsesta, mutta itse harkitsen koululla järjestettävää kesälomakerhoa jota pitävät iltapäiväkerhon ohjaajat. Yksinhuoltajana tulee erilaisissa leireissä maksujutut vastaan. Olisiko teidän koululla suunnitteilla jotain vastaavaa?
Vaikka hoitovapaalla olevaa, jolle muutama ylimääräinen euro ei olisi pahitteeksi? Tai joku mukava naapurin mummo?
lastenhoitajaksi. Eli lapsen koulun kautta (lukio oli samassa) ilmoitustaululle viesti. Luulisi että lukiolaista kiinnostaisi suht helppo homma (= 1 koululainen jonka kanssa voi tehdä kaikkea kivaa) ja jos ei koko ajaksi saa, niin voisi " paikata" aikaa viikon tai kahden päiväleirillä (yleensä työpäivän mittaisia), niitä on tarjolla suht edullisestikin.