Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

LOKAKUISTEN LOPPUVIIKKO

Kommentit (36)

Vierailija
1/36 |
24.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nimikin ollaan jo päätetty, että ei jäänyt nyt tällä kertaa ihan viime tippaan. Ilmoittelen nimen sitten ensi viikolla.



Meillä tyttö nukkuu yöt ihan hyvin. Syö noin 3 tunnin välein. Ulkona nukkuu myös hyvin, ei tarvitse kuin laittaa koppaan niin nukahtaa heti.



Minä aloitin kanssa minipillereiden syönnin viikko sitten.



T: Niina ja tytöt 3,5v ja 8vk

Vierailija
2/36 |
24.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olin eilen ekaa kertaa aerobicissä ja ai että teki terää!!! Jumpan vetäjä on ihan superhyvä ja luulin etten jaksaisi ollenkaan mutta olo oli mitä parhain. Tämä synnytys on kyllä ollut tosi upea kokemus kun noin on palautunutkin. Vatsoja ja isoja hyppyjä en tehnyt. Isi oli joutunut antamaan 20ml Nania Lilialle sillä aikaa kun jäin vähän suustani kiinni;)



Mutta olipa hienoa! Sunnuntaina uudelleen! Tänään on miehen vuoro harrastaa ja menee pelaamaan lentopalloa.



Nyt kun ääneen sanon niin tilanne varmaan muuttuu, mutta sanonpa kuitenkin. Lilia on ollut viime päivät ihan supertyytyväinen vauva, todella hymyileväinen, jokeltaa ja on han syötävän suloinen ja mikä ihaninta, iltaisin ei ole yhtään ähissyt vaan nukahtaa nätisti. Tänään olen vaan nostanut tytön sänkyynsä ja neiti on nukahtanut sekä aamupäivä- että päiväunille itsekseen. Parina viime yönä on käynyt niin että Lilia on herännyt syömään ja ennen kolmea joskus puol kahden maissa mutta rinnalle päästyään onkin nukahtanut heti tissin suuhunsa saatuaan joten on herännyt syömään sitten uudelleen neljän maissa. Selkeästi olen siis ollut vain tutti tuolloin puoli kaksi mutta en pane pahakseni kun neiti on vaan jatkanut unia. Tuosta neljästä Lilia nukkui sitten puoli yhdeksään aamulla. Itsekin olen COEn tapaan koko ajan pelännyt että koska nuo yöt muuttuvat rauhattomiksi mutta takana jo 8vkoa joten uskoisin että hyvä nukkuja on - katsotaan nyt hampaiden puhkeamiset ja sellaiset;)



Tuosta hymyilystä on ollut paljon puhetta. Meillä tosiaan sitä riittää, leveät hymyt ja kujerrukset saa ihan kuka tahansa jos jaksaa jutella neidille. EI meillä esikoinen tässä vaiheessa ollut noin seurallinen ollenkaan vaikka oikea hymytyttö nyt onkin. Iltaisin ennen nukahtamistaan on ottanut oikein tavaksi jutella sellaisen puoli tuntia putkeen;)



Tää sade tosiaan vetää vaan alakuloiseksi kun ei taaskaan päästä pihalle. Harmittaa esikoisen puolesta joka tykkäisi siellä meuhkata. Pitää ottaa neiti mukaan kauppareissulle, jotta saa vähän vaihtelua päiväänsä.



Nyt menen leikkimään esikoisen kanssa kun Lilia nukkuu.



Mukavaa perjentain jatkoa kaikille!



Terkuin

Nazu ja typyt joista nuorin huomenna tasan 8vkoa!!!!!





Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/36 |
24.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

1,5-kätisenä tyttö rinnalla ilmottelen et hengissä ollaan täälläkin... sairastuin vaan itse kamalaan flunssaan!!! Mies joutui eilen jäämään kotia kun en jaksanut hoitaa tyttöjä, onneksi tänään jo parempi olo ja mummu tuli avuksi.



Tosin tää on vielä pientä, meidän tuttavaperheessä 1v9kk esikoisen kaveri oli joutunut sairaalaan oksennustaudissa kuivuttuaan :( :( Perhe kävi meillä kahvilla just ennen kun isä sairastui tuohon tautiin, mutta tämä 1v9kk ei ollut mukana - varmaankin sen takia on vältytty tuolta taudilta ilmeisesti, ei ole isältä tarttunut meille muille.



Flunssasta taitaa kuitenkin johtua se että Anja on ihan koko ajan rinnalla, kun ei tule juotua riittävästi millään...



Tosi vaikeaa kirjoittaminen, palaan myöhemmin!



Coe

Vierailija
4/36 |
24.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mie niin harvoin nykyään pääsen mitään kirjottaan,mutta nyt tuli sopiva hetki kun en itse saanut unta päiväunilla kun tuli viime yönä vissiin nukuttua liikaa jos niin voi sanoa.Meidän neiti se posotti 8h yhteen putkeen viime yönä,ja minä siis myös=) Tosin aamulla 7 heräsin ja olin ihan paniikissa kun tajusin ettei ole neiti koko yönä herännyt ja tietenkin eka ajatus oli että nyt on jtn pahaa sattunut..



Arki sujuu hienosti,en ole pahemmin ollut väsynytkään kun olen joka päivä kuitenkin saanut päiväunet otettu kun kummallakin pikkuisella on sama rytmi ja nukkuvat samaan aikaan..Vauva nukkuu yleensä 10-14 ja sen jälkeen vain torkkuu 15 min pätkiä,yöunet on 23-04,syö jatkaa unia 04.30-9 asti aamulla.Imetys suju hyvin ja maitoa tulee runsaasti=)



Tosin nyt oli viime viikolla 4 pvä/yötä meni niin että söi n.2h välein ja samaten päivällä,oli kai jokin tiheän syömisen kausi tai jtn.



Eilen oli jälkitarkastus ja sain minipillerireseptin,en muistanut kysyä sivuvaikutuksia että onko niitä?Tietääkö joku? En vielä käynyt ostamaan niitä vaan pitää tehdä raskaustesti ekana kun ollaan oltu suojaamattomassa yhdynnässä,tosin keskeytetyssä (todella vastuullista,tiedän)..eikä ole mikään ehkäisykeinokaan,ei.



Vauvan sydänkontrolli oli eilen ja sielläkin kaikki kunnossa onneksi=) Seuraavan kerran vasta sitten 2kk päästä tarvii kontrolloija.



Tuplarattaat jouduin sitten kuitenkin ostamaan,tuli taaperolle sellanen uhmis ulkona että ei onnstu enää tuon seisomatelineen kanssa kulkeminen,ostin sitten taaperon kummitätin käytetyt emmaljungan pari vuotta vanhat (oiskohan twin minior-merkkiset?) ovh.kuitenkin koppineen päivinnen n.900¿.



Ristiäiset meillä on vasta 3.1.07,ja nimeä ole kyllä vieläkään päätetty =/ Nooh,onneksi aikaa vielä vääntää sitä..



Mutta nyt ajatus alkoi tökkimään että taidan vielä mennä nopeasti kahvin juontiin kun saapi rauhassa juoda ennen kuin pikkuiset herrää...



Vierailija
5/36 |
24.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pakko mainita kun ei kehtaa kellekkään muulle asiasta valittaa..Siis anopista..Tuumasi yhtenä päivänä miehelle että kun meidän neidin työnimi ollu kerttu ja sillä kun vieläkin kutsutaan niin anoppi tuumasi että eikö se voisi olla myös oikea nimikin tai joku muu normaali nimi kun nuilla teidän pojilla on niin oudot nimet?! Otin kyllä vähän nokkiini tuosta,kun ei meidän pojilla kuitenkaan mitään kamalan epänormaaleja nimiä ole,löytyy siis ihan kalenterista,tosin yhden lapsen nimi on otettu ortodoksien kalenterista mutta kuitenkin..



Noh,totta se saa nyt sätkyn kun niistä vaihtoehdoista mistä miehen kanssa väännetään kättä niin ne ei todellakaan ole " normaaleja" /löydy kalenterista ja anoppi kun haluaa tosi vanhoillisen tyyliin orvokki tai esteri mitä me ei itse haluta..No,mies tokaskin että eiköhän neiti hyvän nimen saa että laitetaan semmonen mistä itse tykätään..



Kahville..



jemin ja kerttu 6vk..jo!

Vierailija
6/36 |
24.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eilen käytiin sitte vyöhyketerapias. Koliikkia Elmalla luultavimmin on. Vielä ei hirveetä vaikutusta oo ollu. Röyhtäissy kyllä illalla ja tänään tosi hyvin, kun sitä ei oikeen osannu. Hoiti tätä läppää just, kun huomas hoitaes, että röyhtäisy tulee huonosti ja muutenki ilmaa mahas.



Mulla oli käsitys koliikista, että vauva huutaa yöt ja päivät, mutta näin ei todellakaan oo. Sain lainaksi semmosen vihkosen, joka on Kotkan kaupungin, sosiaali- ja terveysviraston julkaisu. Kirjotan siitä pari pätkää, oli nimittäin aika mielenkiintoista tekstiä:



" Vauvojen koliikkivaivat eivät ole mikään vähäpätöinen ongelma. Kaikista vastasyntyneistä 13 %:lla on vaikea koliikki ja 30 %:lla on lieviä koliikkivaivoja. Vaikean koliikin määritelmä: vauva itkee yli 3 tuntia päivässä, yli kolmena päivänä viikossa, yli 3 viikon ajan.

Lievän koliikin määritelmä: vauva itkee 1 tunnin päivässä, 4 päivää viikossa, 1 viikon ajan.



Koliikki alkaa 1-3 viikon kuluessa lasketusta ajasta. Koliikkivaivat loppuvat 3-4 kuukauden iässä. Mitä aikaisemmin koliikki alkaa, sitä pitempään se kestää.



Koliikkivauvan itku on kimeää kipuitkua noin 3000Hz. Se on ärsyttää, tavallista itkua raastavampaa ja käy vanhempien korviin. Itkiessä vauvan kasvot ovat punaiset, kädet nyrkissä ja jalat kippurassa mahan päällä. Vauva on jännittynyt ja vetää itsensä kaarelle. Vauvan itku on kohtauksenomaista ja vauva itkee ilman syytä toistuvasti. Yleensä itku kestää yhden syöttövälin, ajoittuen kello 18-24 välille. Itku alkaa yleensä samaan aikaan vuorokaudesta. Koliikkivauvan itku on kahteen kuukauteen asti nousevaa, sitten kahden viikon maksimissa pysyvää ja sen jälkeen laskee kahdeksasta viikosta eteenpäin. Huippuitkut ovat 6 viikosta 3 kuukauteen."



Tässä pieni pätkä tästä. Ja kun ihmettelin, miten Elmalla alko vasta n. 6 viikon ikäisenä vaivat. Siihen asti oli täysin melkeen vain nukkuva ja syövä lapsi. Nukku pari kertaa 8 tuntia putkeen ja aina yhdellä syötöllä yön, nukkuen 4-6 tuntia aina putkeen. Kun yleensä sanotaan että alkaa 2-3 viikon ikäisenä. Niin vyöhyketäti kysy, että syntykö ennenaikaan. Tämä lasketaankin lasketusta ajasta. Vihkosessa vielä on:



" Esim. jos keskosvauva on syntynyt kaksi kuukautta ennen laskettua aikaa, niin koliikkivaiva alkavat vauvan ollessa 2,5-3 kuukauden ikäinen."



Elmahan syntyi rv 36+5. Eli tätä tämä varmaan sit on. Jotenkin helpotti, kun tietää, että tämä ei oo " normaalia" ja loppuu aikanaan. Viime yönä nukku aivan loistavasti lukuunottamatta tätä kohtausaikaa klo 23-01. Mutta löysin loistavan keksinnön. Meillä on aika pehmee jenkkisänky. Otan Elman tiukkaan syleilyyn pystyasentoon ja pompin sängyn reunalla istualteen. Siinä Elma ei itke ollenkaan. Kun lopettaa, voi olla hetken hiljaa, mut sit jäykistyy ja alkaa huutaan raivona. Tämän pomppimisen aikana ei huuda ollenkaan. On raskasta, mutta aivan IHANAA, kun löysin keinon, miten saan pidettyä sen hiljasena/kivuttomana! On niin säälittäväkin, vaikka itse on väsyksis. Mutta mun rytmi on jo kääntynyt niin, että nukuin tänäänkin sit 10:een, Elman nukuttua puol yhteentoista. Kohtauksen jälkeen söi sit normaaliin tapaan 4 tunnin päästä ja sit taas reippaan 4 tunnin päästä. Muuten siis taitais nukkua hyvin ilman tätä koliikkikohtausta. Vyöhyketerapia varmasti vaikutti kyllä tähän.



Nyt käydään täs akuutis vaihees 4 kertaa reilun 2 vkon aikana. Kalliiksi tulee, maksaa 25 e/krt, mutta jos tällä saan Elman oloa helpottumaan ja kohtauksia vähenemään, niin maksaa tämän ja ostaa sit joululahjoja vähempi :)



Nyt ei tällä kertaa muuta, omaa napaa ja perhettä vaan, mut kuulumiset halusin tänne tulla kertomaan. Ei kun piti sanoa, että NAZU JA MUUT, nauttikaa oikein kovasti tyytyväisistä lapsista. On kiva lukea näitä tyytyväisiäkin kirjoituksia -muitakin tietysti kans, mutta mua ei yhtään ainakaa haittaa, vaikka hehkutatte kuinka :) Niitä on kiva lukea.



Hyvää viikonloppua äiteille ja vauvoille!

bernuski ja Elma tänään tasan 2 kk

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/36 |
24.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

No nyt ykskätisenä... tänään meinasi eka kerran tuskastua vauva-arkeen, kun Anja on roikkunut koko päivän rinnalla, itse ehdin ennen miehen tuloa kerran käydä vessassa ja kerran tekemään voileivän, loppuajan vauva sylissä syömässä tai just nukahtaneena. Ja kun söi niin paljon niin puklasi kans, niin että kolmas paita jo päällä tänään - siis mulla! Mutta onneksi mies tuli sitten kotio niin helpotti.



BERNUSKILLE halusin sanoa erikoisjaksut, ihailtavan pirteältä kuulostat rankassakin tilanteessa! Anna vaan sitten itsellekin lupa olla välillä väsynyt jos siltä tuntuu, loputtomasti ei äitienkään tarvi jaksaa, tai siis tarvii (!!) mutta ei aina hymy huulilla :) Toivottavasti vyöhyketerapiasta on apua teille, useinhan apu tulee vasta useamman session jälkeen ja niin meidänkin esikoisella oli, ekasta tuli mulle vaan itkua ja hammastenkiristystä kun oli kovat toiveet ladattu eikä ollut mitään apua. Meilläkin muuten esikoinen oli huono röyhtäsemään eikä juuri puklannut, tämä toinen taas röyhii ja puklaa mutta on nukkunut paremmin. Varmaan näillä on yhteyttä.



Ja NIMIEHDOTTELUSTA tuli mieleen, kun JEMIN tuossa anopista valitteli... no mulla taas miehen sisko laukonut nimijuttuja. Esikoista odottaessa rupesi ihan oma-aloitteisesti kertomaan että hän oli ajatellut että olis kiva jos antaisimme vauvalle nimeksi " Elina" , siis hänen nimensä (ei Elina vaan toinen suvussa kiertävä nimi). Ja pojalle sitten eräs toinen suvun nimi. Olin kyllä ihan äimän käkenä että kenenkäs lapsi olikaan tulossa, että hänkö sen nimen päättääja vielä hänen mukaansa pitäisi nimetä... Nyt kakkosesta toistui samantyyppinen juttu: Esitimme muutaman nimiehdotuksen arvioitavaksi lähisukulaisille, niin tämä miehen sisko ei niitä juuri kommentoinut vaan rupesi ehdottelemaan omasta mielestä kivoja! Ihan eri tyylisiä vielä kuin meidän miettimät. No, ehkä jonkun mielestä mukavan ajattelevaista mutta mulla kyllä nosti karvat pystyyn. Lapsen nimeäminen on musta kuitenkin aika henkilökohtainen juttu.



No mutta se siitä, nyt kuuluu tän tytön pepusta sellaista ääntä että taitaa pesusessio odottaa! Hyvää ja rentouttavaa viikonloppua kaikille :)



Coe + Anja melkein 4vko

Vierailija
8/36 |
24.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset


BERNUSKI, toivottavasti vyöhyketerapiasta olisi ennen pitkää teille apua. Kovin rankalta kuulostaa tuo Elman itkeskely:( Mua ihan hymyilytti kun ajattelin teitä hyppimässä sängyn reunalla=) Hyvä, että keksit keinon millä Elmaa ei satu/itketä. Ehkä saat itse samalla vähän jumppaa;) Ja kuten COE ihanasti sanoi, ei äitienkään aina tarvitse jaksaa, ainakaan hymyssä suin. On ihan sallittua olla väsynyt ja kannattaa pyytää apua jos siltä tuntuu. Siis vaikka jonkun olemaan vauvan kanssa hetken niin että saa itse esim. otettua kunnon päiväunet. On tosi rankkaa jos joutuu valvomaan iltaisin tahtomattaan tosi myöhään tai heräilemään yöllä monen monituista kertaa.



COEn havainto vauvan röyhtäilystä ja pulauttelusta oli sama kuin omani: Elli on paljon kovempi varsinkin pulauttelemaan kuin isosiskonsa ja myös paljon parempi nukkumaan. Viime yökin meni yhdellä herätyksellä klo 5! Siis jahuu, ihan reilua että meidän toinen lapsi sentään osaa nukkua. Onneksi esikoinenkin nyt 2-vuotiaana nukkuu pääasiassa yöt heräämättä, mutta ekan elinvuotensa hän kyllä heräsi poikkeuksetta joka ikinen yö ja usein monta kertaa. Niin ihana ja hyvä asia kuin imetys onkin, niin sen loppuminen päivää ennen 1-vuotissynttäreitä oli se, joka lopullisesti rauhoitti yöt. Monelta muulta olen kuullut samaa.



Elli tuossa kuorsaa riippukeinussaan, söi äsken poikkeuksellisesti molemmat rinnat peräjälkeen ja tajuhan siitä meni kankaalle:) Multa tulee muuten vähemmän maitoa kuin esikoisen imetysaikana, jolloin jouduin ihan säännöllisesti pumppaamaankin ja pakastin ajoittain pursusi maitoa. Johtunee siitä, että Elli syö niin paljon harvemmin (vähemmän?) että maitoa ei erity niin paljon. Riittävästi kuitenkin, sen verran tyytyväinen tyttö meillä on.



Leppoisaa viikonloppua!



-L-

Sisältö jatkuu mainoksen alla
9/36 |
25.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

täällä valvotaan, ekaa yötä vauvan mahakipujen takia. Liekö syynä d-vitamiini jonka eka kertaa tänää annoin. enpä anna toista kertaa ihan heti!

Muutenki on hermot riekaleina:( esikoinen kun on edelleen oksentanut 1x/pvä ja ripuloinu monta kertaa (antibiootin takia). Peppu on aivan palanu ja viime yön itki kun oli tullu kakkaa ja johan se kirvelee:( huusi vaan aiaiai,pipi.. ihan reppana. Huolettaa nyt kovasti ku syö niin vähän ja juo huonosti, loppus äkkiä nyt vaan nuo kaikki niin ei tarvis ressata.sit viel päälle tämä vauvan kitinä ja itelläki tuntuu et kurkku kipeä, flunssa tulossa.

että ei hirveesti naurata, itkettää paremminki. ja huomenna vielä tulee yövieraita..plääh! no, saavatpahan valvoa meijän kans.:/



Ulkona on niin synkkää, vettä sataa. ei ollenkaa tunnu siltä et joulu olis tulossa.

äh, esikoinen itkee..tuttia suuhun. hih:) oli raukka työntämäs unissaan sukkaa suuhun, luuli kai tutiksi;)



jaahas. vauva on nyt tovin nukkunu rauhas, jospa koittasin iteki nukkumaan. öitä vaan kaikille.



extra väsynyt jääsydän

Vierailija
10/36 |
25.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mies vetelee sikeitä, vaikka vauva miten parkuisi. Nytkin kello yli viisi aamulla ja meikäläinen ei ole vielä nukkunut sekuntiakaan. Siitä saa olla iloinen, että vauva nukkuu sitten vähiintään 12 saakka ja välissä herää vaan pari kertaa syömään. Mutta nää yöt menee niin, että kantelen pikkuneitiä kantoliinassa tai tanssin tai muuten vain hytkyn vauva kainalossa. Jos yritän laittaa nukkumaan, seuraa siitä vain huutoa.

Mies on kehittänyt sellaiset unen lahjat, ettei sitä edes kovaääninen herättäisi. Ihan hyvä siinä mielessä, että jaksaa käydä töissä keskellä viikkoa (en edes odota apua arkiöinä!), mutta olisikohan liikaa vaadittu jos välillä hengais vauvan kanssa yöllä viikonloppuna. Itse joudun tietenkin imettämään kun rintamaitoa täällä syödään, mutta kyllä kai tätä yökävelyä voisi edes viikonloppuna hieman jakaa.



G: Miten teillä muilla? Toivottavasti tulee paljon kertomuksia miehistä, jotka haluavat osallistua vauvan hoitoon silloinkin kuin ei jaksaisi niin voin näyttää täällä ja sanoa, että katsopas miten muilla isät tekevät osuutensa:)



Nyt yritän saada pikkuneidin ulos kantoliinasta niin, että jatkais uniaan omassa sängyssään... Tsemppiä muillekin yökukkujille!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/36 |
25.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä neiti nukahti jo enen yhtä eilen ja heräsi ekan kerran ennen kahta jo..

Mies hoiti koko yön mutta heräsin kuitenkin kun sillä kestää herätä kun vauva itkee!



Mun rinnanpäät edelleenkin ihan kamalan kipeet,ovat kai tulehtuneet kun mätää tulee haavaumista.

Hain rintakumit mutta eipä paljoa auta,kipeää ottaa ja imetän tosi vähän enää.Harmittaa ja yritinki tänä aamuna mutta kipu vie voiton.

Jee ja apteeksita sanoivat että daktaringeeli on reseptillä.Neuvolasta että ei ole ,hae vaan.Ja eilen neuvola olikin sitten kiinni.Joten no resepti.

Neljäs lapsi ja näin hankalaa.Epäilen että kohta pullolla kokonaan :/





Jaksuja kaikille yökukkujille,tiedän tunteen.Laittakaa vaan miehet valvomaan ,yhteisiähän ne lapset on!



Nuhasta ,meillä takasi taas.Olihan se peräti viikon poissa.Raukka tyttö,on ollut siinä lähes kokoajan syntymän jälkeen.



Viikonloppuja kaikille.



wades & Natika 5vkoa(kohta kuusi)



Vierailija
12/36 |
25.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oltiin justiin koko perhe ulkoilemassa, Lilia nukkui vaunuissa ja isompi käveli välillä ja välillä istui tuplissa. Oli ihana olla ulkona kun mieskin oli mukana;)



YÖ; meillä oli viime yönä eka yö kun Lilia söi kaksi kertaa yön aikana ja sitten kuuden jälkeen vielä otti huikat. Mutta eipä siinä mitään kun nukahti helposti illalla jo ennen kymmentä ja nukahti heti rinnalle syöttöjen jälkeen eli taisi nyt olla tiheän syömisen kausi. Isompi oli tukkoinen yöllä eli taitaa nuha tulla taas.



BERNUSKI; ikävä kuulla koliikista! Enpä minäkään hoksannut mainita tuosta että koliikki tulee yleensä 2vkoa lasketusta ajasta vaikka mun äiti on useasti kertonut että pikkuveljen koliikki alkoi vajaan 3 kk iässä kun veli syntyi rv 29. Siihen saakka oli tyytyväinen pikkuvesseli. Toiv. koliikki alkaisi pian hellittää ja samaa mieltä olen kuin joku muukin että olet kyllä tosi reipas kaikesta huolimatta! Ja jos olet tulossa joskus Elman kanssa Tuuriin ostoksille niin ilmoitapa minulle - voitaisiin vaikka nähdä kun asutaan tässä ihan lähellä;)



LILLIS06: samat kokemukset täälläkin eli vaikka olen ehdoton imetysfriikki niin totta se on että esikoisen yöt meilläkin parani kun lopetin imetyksen. Samantien alkoi nukkua läpi yön.



PULAUTTELU/röyhtäyttely; samaa mieltä myös siitä että Lilia on kova pulauttelemaan ja röyhtäisemään -> nukkuu hyvin verrattuna esikoiseen joka nukkui huonosti eikä pulautellut eikä osannut röyhtäistä.



Nyt alkaa siivoustalkoot - ihana kun mies ehdotti että mitä jos siivottaisiin porukalla;)



Hyvää lauantaita kaikille!



Nasu ja typyt, josta nuorempi tänään 8vkoa!!!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/36 |
25.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Moikka kaikki ja isot jaksamiset koliikkivauvojen tuudittelijoille!



Meillä Nelli-neiti 11päivää on nyt kahtena yönä antanut äidin nukkua ruhtinaallisesti: toissayönä kaksi syöttöä välillä 01-09, viime yönä yksi syöttö klo 4 välillä 23-07.30! Hallelujah! Saas nähdä, kuinka kauan jatkuu... Toivottavasti loputtomiin!



Otsikon asiaan: meillä on kakan koostumus yllättäen muuttunut. Viime viikon torstaihin asti tuli maitokakka ihan löllönä keltaisena, mutta sen jälkeen on tullut kokkareisena, kylläkin sinapinvärisenä. Keskiviikkona kokeiltiin korviketta, josko neidille se kelpaisi, ja ajateltiin ensin, että tuo kokkareisuus johtuu siitä. Mutta kun se jatkuu vielä tänäänkin, niin ei voi johtua enää korvikkeesta. Olen ymmärtänyt, että nuo kokkareet voivat olla ihan normaalia, mutta tuo koostumuksen muuttuminen ihmetyttää... Kakka ei haise millekään sen kummemmin, ja on ihan oikean väristä... Nelli ei myöskään valittele vatsaansa, eli ihan tyytyväinen on... Onko täällä nyt mamma panikoimassa täysin turhaan?



Meillä ollaan siis täysimetyksellä ja maitoa tulee hyvin. Rytmistä sen verran, että meillä neiti valvoo pääsääntöisesti klo 17-23 välisen ajan kokonaan, yhdet nopeat päikkärit saattaa ottaa. Muuten päivä koostuu aika pitkälti syömisestä ja nukkumisesta...



Äsken kävin YKSIN kaupassa! Olipas luksusta! Ja oikein autolla ajoin... Ajattelin jo, osaakohan sitä enää edes ajaa, kun on ollut hetki, ettei ole oikein mitään tehnyt. Hienosti meni, vaikka koko ajan oli mielessä vauvan vointi. Ja tänään lähdetään Nellin kanssa tyttöjen pikkujouluihin... :)



Mutteri ja Nelli 11 vrk

Vierailija
14/36 |
25.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Morenan " mies hoitamassa" galluppiin:



Meillä mies haluaisi osallistua tuohon yöhommeliin, ja osallistuisikin, jos antaisin... Toisaalta meillä on öisin niin helppo vauva (toistaiseksi), että syöttö ja uudestaan nukkumaan laittaminen riittää. Eli hyssyttelyä ei tarvita. Jos hyssyttelyä tarvitaan, niin aivan varmasti tulee mies myös mukaan yötouhuihin. Ja mies on itse asiassa ehdotellut, josko hän voisi korvikkeella ruokkia yöllä, että minä saisin nukuttua kokonaisen yön, mutta sehän ei mulle käy, koska haluan imettää erityisesti yösyötöt.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/36 |
25.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hengissä ollaan juu, vaikkakin kroppa toimiikin vain puolella teholla. Viime viikonloppuna onnistuin saamaan itseni sairaaksi. Ei alkanut Hesan reissu hyvin, koska heti pe-iltana olin kuumeessa. Lauantai ja sunnuntai menivät kavereita tapaillessa 39 asteen kuumeessa. Kotiin päästyäni su-iltana raahauuduin lääkäriin ja rintatulehdushan se sitten oli iskenyt. En osannut aavistaa, sillä kipuja ei ollut. Oikea rinta kuitenkin oli yhdestä kohtaa kova ja siellä se tulehdus sitten piileksi. Antibiottikuurin sain mutta tiistaina kuume nousi yli 40 asteeseen, sama jatkui keskiviikkona. Silloin menin taas lääkäriin ja tulehdusarvotkin olivat vain nousseet (242!). Jouduin sairaalaan ja vasta tänään pääsin pois. Vieläkin oli tulehdusarvot 77 mut nyt jatkan tota Kefexin-kuuria ja toivotaan et tää nyt menis ohi. Missään vaiheessa toi rinta ei oo ollut kovin kipee mut toi korkee kuume ja nyt nämä lääkkeet on kyllä saaneet olon ihan höperöksi. :( Mut ihanaa on taas olla kotona!



Pikkasen harmittaa että toi viikonloppureissu meni vähän ankeissa tunnelmissa mutta minkäs teet. Onneksi lennot sujuivat hyvin ja vauva oli muutenkin helppo tapaus koko reissun ajan. Mut voi kiesus sitä ihmisten määrää Stockan leluosastolla lauantaina! Varmaan vaan pahenee noi ruuhkat joulua kohti.



Jotain gallupeja oli. Ainakin EHKÄISYSTÄ: ei oo mitään enkä tarvi mitään. Mies on siellä hornan kuusessa joten ei oo pelkoo että tulisin raskaaksi. Sitten jos ja kun taas joskus eksytään samaan petiin niin luotetaan varmoihin päiviin. Kierukkaa en halua. Pillereitä en uskalla enää syödä (äidillä oli veritulppa). Muita vaihtoehtoja en ole edes harkinnut. Paitsi kumit sitten tietty otetaan käyttöön jos siltä tuntuu ettei varmoihin päiviin luota.



Meillä vauva on nukkunut ulkona parvekkeella tasan 2 kertaa. En viitti opettaa nukkumaan ulkona vaunuissa koska kun taas menemme sinne ulkomaan kotiin niin siellä ei tuo ulkona nukuttaminen onnistu. Tai siis, en viitti nukuttaa lasta siellä saasteissa. Kävelyllä ollaan kyllä käyty ja silloin vauva on nukkunut vaunuissa. Nyt vaan *PRKL* lentokentällä onnistuivat rikkomaan meidän vaunujen renkaan. Toinen kerta jo kun meille noin käy. Onneks Finnairin laskuun saa vaihdattaa renkaan. Tai itse asiassa noihin joutuu vaihtamaan kaikki 4 rengasta kun ei tollasia renkaita enää oo saatavilla. Joo et ei oo asiaa vaunuilla ulos ennen kuin saan käytyä Oulussa korjauttamassa noi vaunut.



Ai joo, mulla tän sairastelun myötä vähentyi maidon tulo huomattavasti. Sairaalassa piti muutaman kerran antaa vauvalle lisämaitoa kun vauva vaan itkeskeli vaikka olin syöttänyt molemmista rinnoista. Kävin nyt ostamassa kotiinkin muutaman purkin Tuttelia. Hetihän sitä meni desin verran. Toivottavasti tota maitoa alkaa pian taas tulla enemmän. Tavoitteena kun oli imettää ainakin yhtä pitkään kuin noita vanhempia lapsia (reilu 6kk). Mut eipä sille mitään voi jos ei maito riitä niin sit täytyy vaan antaa korviketta. KUINKA MONI TEISTÄ ANTAA KORVIKETTA VAUVALLE?



Tässä on nyt taas tätä omaa napaa mut olo on ihan p:stä enkä jaksanut tarkkaan lukea teidän muiden juttuja. Ehkä huomenna on pirteempi olo ja luen pinon läpi uudestaan ajatuksen kanssa. Onneks isommat lapset on mummolassa huomiseen asti niin on vähän rauhallisempaa täällä kotosalla.



Jaksamisia kaikille!



MaryJ ja Samuel 6vkoa





Vierailija
16/36 |
25.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mies tuolla vintissä imuroi, isommat tytöt riehuu ja juoksee ympäriinsä toisiansa takaa ajaen, vauva nukahti ja äiti istuu koneella odottaen saunan valmistumista :)



Meillä alkoi Siljalla masuvaivat reilu viikko sitten :( Mitään korvia raastavaa koliikki-itkua se ei ole, mutta selvästi masuun jää paljon ilmaa joka aiheuttaa vatsanpuruja ja itkuja. Ja lyhkäsiä päiväunia ja runsasta pulauttelua. Olin jo melkeinpä kerennyt huokaista helpotuksesta että säästyttiin mahavaivoilta kun Siljalla ikää pian 7 vkoa. Mutta kuten Bernuski kirjoitteli, voi ne alkaa tässäkin iässä. Siljahan syntyi rv 38+4 ja oli kovin kypsymätön, kinainen ja hengitysvaikeuksia tuli heti. Ollaan käyty vyöhyketerapiassa nyt 3 kertaa ja vasta eilisen kolmannen käynnin jälkeen on tullut selvää tulosta. Vauva on rauhallisempi ja tyytyväisempi oloonsa myös lattialla ja sitterissä, koko ajan ei tarvitse kantaa. Öitä meillä on koko ajan nukuttu hyvin. Vyöhyketerapiassa käydään vielä 1 tai 2 kertaa ja tarvittaessa ylläpitohoito myöhemmin jos vaivat palaavat.



Vyöhyketerapeutti suositteli minulle maidotonta dieettiä, kehoitti välttämään erityisesti juustoa joka kuulemma pahin mahavaivojen aiheuttaja. Syöttöasento päivisin pitäisi olla ihan pysty ja syöttövälit ainakin 2 h mielellään 3h että edellinen maitoannos ehtii sulaa ennen uutta. Lisäksi neuvoi miten voi itse hieroa vauvan jalkapohjat joka syötön jälkeen. Saitteko muut vyöhyketerapiassa käyneet samanlaisia ohjeita?



Nyt saunaan...



Olivia ja Silja kohta 7 vkoa

Vierailija
17/36 |
26.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä selvästi tullut jonkinlaista rytmiä vauvan uniin.

Yöllä nukkuu suht hyvin, kolmella heräämisellä :)

Tuntee ittensäkkin parempi vointiseksi.



Meillä on vauvalle annettu KORVIKETTA hyvän aikaan, annoin jo sairaalassa kerran.

Vauva on niin iso (synt. 4180g, 55,5cm) että pelkkä rintamaito ei millään riitä.

Annetaan korviketta noin 1-2 kertaa päivässä.

Minuakin se vähän harmitti, että jouduttiin kallistumaan korvikkeen apuun,

mutta sitten ajattelin näin, että pakkohan vauvan on ruokansa saada, se on pääasia, ja annan kuitenkin rintaa niin paljon kuin vain mahdollista, että saa sitä äidinmaitoakin, koitan myös antaa rintaa ainakin puoleen vuoteen asti, mikäli vain maito riittää.



Meillä on esikoinenkin ollut tosi iso jo syntyessään, ja söi kokoajan.

Annoin sitten viikkoa ennen kun hän täytti 2 kk:ta, perunaa, niin johan poika rauhoittui kun sai mahansa täyteen.

Sille ei yksinkertaisesti pelkkä maito riittänyt.

Hän ei ole koskaan ollut edes mikään pullukka, päinvastoin, tarvitsi vissiin siihen pituuskasvuun ravintoa.



Mutta nyt pikkuinen huutelee ruokaa....



Zimppu ja typy 3vkoa+6pvää

Vierailija
18/36 |
26.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tai mitä tämä on tähän aikaan... Ny tuli huippu, puol neljä vasta nukahti huudoltaan (kun alotti jo ysin mais). Tais olla syy, kun syötin kahden tunnin välein kolmeen otteeseen. Kun tuossa koliikkivihkosessa sanottiin yks teoria koliikille, että sappirakko ei supistu aterian jälkeen. Se supistuminen aiheuttaa jonkin hormonin tuotannon, mikä taas aiheuttaa kylläisyyden- ja hyvänolontunteen sekä unen tulon. Kun sappirakko ei supistu, tuota hormonia ei erity niin paljoa. Vyöhyketerapialla tätä sappirakkoa kuulemma saisi supistettua. Tiedä häntä, positiivista oli lukea, että OLIVIA-S:n vauvelilla auttoi kolmas vyöhyketerapiakäynti krätyisyyteen (meillä huomenna toka kerta). Toi yösyöttö on niin vaikeeta arvioida. Kun nytkin aivan hamus tuttia, niin oli pakko antaa ruokaa. Mut sitten taas vaivat paheni. Toisaalta aattelin, että jos saa oikeen kipeetä, niin jos Elma luulee että sillä on nälkä. En tiedä, toi on vaikiaa. En haluis olla antamattakaan, mut toisaalta.... Pärjää kyllä pitkiäkin välejä, aatelkaa, nytkin on syöny puol kaks, kello on yli ykstoista ja nukkuu samaa unta edelleen. Raukka, on varmaan niin väsyny tosta huutamisesta! Mut välillä tietenki tarvii usein, välillä harvoin -samanki päivän aikana. Tohtiskohan sitä olla antamatta illalla ihan kahden tunnin välein, vaikka hamuais tuttia?



LILLIS naureskeli meidän pomppimiselle. Uskokaa tai älkää niin mua naurattaa joka aamu/päivä kans ja tutuille kerron hymyssä suin -ainakin vielä. Mutta illalla ja yöllä ei naurata yhtään. Koomista on ja muuten pirun raskasta, saiskin vähän tota mahareppua pienentää, roikkuu kun joku pussi. Kiloja nimittäin ihan kiitettävästi vielä, mutten jaksa nyt stressata. Murehditaan sitten kun on voimia aatella muuta.



Voi vitsi NAZU, joo me tullaan joskus sinne poikkeamaan. Sit kun nää meidän päivät menee vähän paremmin. Ois tosi kiva nähdä pikku Liliaa ja Emmaakin! Jos mä tohdin lähtee Elman kans Tuuriin joku kerta, niin sitte. Ei varmaan ihan täs joulukuus vielä, jos koliikkia kestää tonne loppuvuoteen, mut sit ens kuus. Ja jos tuutte tänne päin, niin käydään jossain kaffilla!



MIES-G :) Meillä oli kyllä aika kovat keskustelut vauvanhoidosta ja on välillä edelleen. Mut nyt kun itkuisuuteen saatiin syy, on mies ollu paljon paremmin mukana. Toista lasta meille ei kyllä kuulemma MISSÄÄN NIMESSÄ koskaan tuu enää... Hirveitä tekstejä on väsyksis laukonu, mutta päivällä on sitten parempi. Hitsi kun tuo unenpuute kyllä saa aikaan vaikka mitä. Mut niin ihmeen vähän väsyttää, toissayö meni viidellä tunnilla, nyt yhteensä 6 tuntia, kahdessa putkessa. Mut ens viikolla sisko lupas ottaa Elmaa yökylään. Mä vaan kun en millään viitsis antaa, kun tuntuu tosi inhottavalta, että joku joutuus yön pilaamaan mun tyttären takia -niin toisaalta tyhmältä kun se kuulostaa. Mut mä oon tosi tosi tosi huono ottamaan mitään " palveluja" vastaan.



Hyvää sunnuntaita jokaiselle!

bernuski ja Elma tasan 9 vkoa

Vierailija
19/36 |
26.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vyöhyketerapian ohjeesta, meille neuvottiin kans aina esim. vaipanvaihdon yhteydessä hieromaan jalkapohjan kaarta pyörivin liikkein. Ja kans neuvo syötönvälin oleen vähintään 2h. Mun omaan ruokavalioon ei oikeen sanonu mitää, appelsiini kaikessa muodossa pois. No, sitä en oo oikeen syönykää/juonu.



Kauppas maitohappobakteeria, jota sit ostin purkillisen. Kallista, mut jos helpottais itkua...

Vierailija
20/36 |
26.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä meni viime yö todella hyvin, Lilia heräsi vain kerran klo 23 ja 08 välillä syömään , aikaa en tiedä että koska heräsi. Selkeästi meillä on nyt tullut tuo koko nukutussessio varmemmaksi eikä sitä ähinää ole ollut.



SYÖTTÖVÄLI; Meillä on molemmat neidit syöneet etenkin iltaisin tunnin välein ja Liliakin on viimeisen tunnin koko ajan tissillä. Nytkin aamulla kun heräsi klo 8.00 annoin rintaa ja sen jälkeen vielä sai kahdesti rintaa ennen unia ja nyt nukkuukin sitten vaunuissa jo melkein kolmatta tuntia. Lilia syö aina aamupäivällä ja illalla seitsemän jälkeen usein eli tankkaa selvästi päiväunille ja sitten yöunille. Mutta tosiaan varmaan tuo 2 tunnin syöttöväli on silloin tärkeää ja auttaa kun on masuvaivoja.



ZIMPURA; aina ei tuo kokokaan vaikuta lisäruuan antamiseen, Liliahan oli kanssa 4140g ja 51cm syntyessään, mutta hänelle rintamaito on ollut riittävää. Mutta sehän on niin yksilöllistä ettei sitä aina voi suoraan painoonkaan verrata. Itsekin olen kyllä yllättynyt kuinka hyvin maito on riittänyt. Nyt LIlia painaa 5,7kg ja pituutta 57 cm.



BERNUSKI; ehdottomasti tapaamme sitten kun lapsukaiset vähän kasvavat. Ja muuten jos teille tulee Ykköset!-lehti, niin meidän esikoinen poseerasi nyt tämän viikon torstain lehdessä, siinä mainoskuvassa mainostaa jotain lasten oloasua;) Emma-tyttö on ollut ko. lehden " mallina" eli Keskisen mainoksissa 2kk iästä lähtien;)



Nyt pitää mennä - mukavaa sunnuntaita kaikille!



Terkuin

Nazu kera lapsosten