Kokemuksia nokkosihottumasta?
Meillä pojalle (2v.) tuli eilen yhtäkkiä nokkosihottuma. Heräsi päiväunilta ja iho oli taipeista, kainaloista, niskasta ja mahasta ihan punaisena ja täynnä itikanpiston näköisiä pahkoja.
Se onneksi saatiin lääkkeillä kuriin ja tänä aamuna jo iho ihan ok. Tuli vaan mieleen, että onko nyt sitten herkkä esim. ampiaisen ja muiden ötököiden puremille/pistoille? Kun mun siskolla on pienenä kans ollut muutaman kerran nokkosihottuma ja hänelle itikanpistoista tulee ihan mielettömän isoja patteja. Koskaan ei ole ampiainen pistänyt, ettei tiedä mitä siitä tapahtuisi..
Ajattelin vaan, et kun jotkuthan ovat niin allergisia, et ampiaisen pisto turvottaa kaikki paikat, niin että hengenlähtö on lähellä...
Aina pojalla kuitenkin ollut tosi hyvä iho, eikä mitään allergioita ole tiedossa.
Kommentit (3)
Mulle sanoivat että voi tarkkailla, mutta jos näyttää, että alkaa kurkku turvota niin sitten heti lääkäriin. Annettiin just tuota Ataraxia ja kortisonivoiteella rasvattiin ihottumapaikat.
Ei meidänkään pojalla ainakaan viime kesänä itikanpistoista tullut mitään isompaa. Ja isosiskokin sanoi, että hänellä vasta iän myötä on pahentunut nuo reaktiot.
alkoi tulla tuota lehahtelua, ensimmäinen kerta johtui tuoreista mansikoista, tai niin lääkäri silloin ainaki meinasi. Lehahduksia alkoi tulla 2-3 viikon välein, lisäksi oksenteli ja nosti kuumeen, silmät, jalat ja korvat turpos. Erilaisissa kokeissa juostiin ja ei niin mitään löytyny, kananmuna ja maito oli hiukan koholla, muna enemmän joten se jätettiin pois ja lääkäri meinas ettei maidosta voi johtua. No kananmuna jätettiin pois ja lehahtelut jatkui, kunnes sit tossa joulukuussa sanoin että ihan varmasti johtuu tosta maidosta ku on muutaman kerra reaktio pahentunu ku on maitoa saanut. Eipä lääkäri uskonut siltikään mutta sano että jätetään kokeiluksi maito pois, ja kappas lehahtelu loppui. Nyt käytiin sit maitoaltistuksessa ja lehahtelu alkoi taas eli positiivinen tulos tuli. Mitään oireita ei silloin tullu ku ruettiin ensimmäisen kerran antamaan maitoa lapsen ollessa noin vuoden vanha, eli ihan yhtä äkkiä puhkes.
Hoitona on sitte kotiin määrätty ataraxia ja cyrtekkiä, sillo kun oli iha hillittömästi turvotusta ni tottakai sairaalaan kortisoni piikki laittamaan.
Meidän nyt 5-vuotiaalla tytöllä on ollut nokkosihottumaa/rokkoa 3 kertaa, ensimmäinen kerta oli 1,5 vuotiaana, seuraava kerta oli pari kuukautta myöhemmin ja kolmas kerta oli viime kesänä. Meilläkään ei ole syytä tiedossa, niin kuin ei yleensäkään, eikä ne oikein ala tutkimaankaan, kun usein syy jää selvittämättä. Meillä ei ainakaan itikanpistot ole aiheuttaneet mitään.
Nokkosihottumassahan on aina huolena se, että ei pääse hengitystiet tukkeutumaan, meille on sanottu että aina kun tytölle tulee nokkosihottuma, niin pitää heti tulla ottamaan kortisonipiikki. Näin me ollaan sitten aina tehty, onneksi ei ole tosiaan ollut kuin muutaman kerran. Se piikinanto rauhoittaa sen ihottuman leviämisen, ja estää just kurkun turpoamista. Mutta olen kuullut että ei sitä joka paikkakunnalla ainakaan anneta. Atarax ja kyypakkaus on hyviä hoitokeinoja.
Vähän inhottavaahan se on, mut kuitenkin pientä.