Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Talvi- ja syysliinailu - miten äiti pukeutuu

17.10.2006 |

Onko vinkeejä miten äidin kannattaa pukeutua nyt kun säät viilenee ja liinan kanssa lähtee ulkoilemaan? Ollaan esikoisen kanssa ulkona monta tuntia päivässä ja kuopus kulkee liinassa, mutta mulla on kylmä kun takki on aina auki.



Onko hyviä käytännön vinkkejä? En haluaisi satsata kantoliinatakkiin hintansa takia.

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
17.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

fleecetakin ja lapsen siihen liinassa ja päälle joko syys- tai talvitakin. Kovalla pakkasella ei kyllä takki auki tarjennut.

Jos meinaat liinailla koko talven suosittelen kyllä ostamaan ison takin, jonka saat jonkin matkaa kiinni.

Vierailija
2/5 |
18.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

hankin viime talveksi, kun kannoin nuorempaa paljon ulkoillessa. Eli ensin itselle kamppeet päälle. Usein pärjäsin fleecellä ja siihen gore-kuoritakki päälle ja liina omien ulkovaatteiden päälle ja lapselle suojaksi kantosuoja. Saa mm. Babyideasta ja maksaa kait jotain 30 e, itse ostin käytettynä. Toimi minusta ihan hyvin, kun omat ulkovaatteet eivät olleet liian paksut.



Tämä siksi, että liinan sai sidottua napakasti eikä itselle tullut liian kuuma. Minusta nuo kaikki näkemäni kantotakit ovat olleet kömpelön näköisiä. Eihän tuo kantosuojakaan varmaan ulkonäkönsä puolesta mitään designpalkintoja nappaisi, mutta oli hintansa arvoinen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
18.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

...olen laittanut päälle takin tms. ja samoin vauvalle haalarin tms. (riippuen keleistä) ja sen jälkeen liinan oman takin päälle. Tosin liina riittää juuri ja juuri ;) Itselläni olen suosinut fleesetakkia tai ohutta tikkitakkia, jossa ei juuri ole ylimääräistä, eikä tunnu kovalta vauvalle. Hyvä puoli tässä, että vauvan voi ottaa pois liinasta ulkoillessa. Ihan pientä vauvaa on toki kiva kantaa takin sisälläkin.

Esimerkiksi tänään äidillä oli tikkiliivi ja vauvalla (4kk) villapuku+kantoliina. Asteita reilu 10 ja aurinko paistoi.

4/5 |
18.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuva lisäkaitaleesta löytyy esimerkiksi osoitteesta http://www.lastentarvikeaurinkoinen.com/kantovaatetus.html. Lisäkaitale on helppo tehdä myös itse. Jos löydät takkiisi sopivan vetoketjun, takin vetoketjua ei tarvitse vaihtaa. Talvikäyttöä varten tulevaan kaitaleeseen voi tehdä vuoren vaikkapa fleecestä ja laittaa halutessa lisälämmikkeeksi vielä välivanunkin.