Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Lyhyesti ja ytimekkäästi kysymys kuuluu:

16.04.2007 |

Mitä mieltä nimestä LAUHA?



Vastauksen ei tarvitse olla lyhyt ja ytimekäs! :)



Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
16.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

minulle tuli heti mieleen Lauhavuori joka on Pohjanmaan korkein vuori.



Mutta miksei sovi nimeksikin, onhan Sarakin tyton nimi ja miksei siis Lauha, molemmat semmoisia tien vieren heinia....



Lauha ja Louna sisarukset?

Vierailija
2/6 |
17.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Samaa mieltä kuin Köris, että toisaalta se on kaunis luontonimi, mutta kuitenkaan ei iske minuunkaan. Nimi on ääniasultaan aika pliisu, tai sitten kyse on r-vikainen Rauha. Louna tai Rauha olisi kivempi.



Eli periaatteessa ei mitään vikaa, mutta laittaisin ennemmin toiseksi nimeksi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
17.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei jotenkaan iske minuun. Jotenkin liian pliisu mutta samalla ihan ok. Tuli sama myös minun mieleen että r-vikaisen Rauha. En laittaisi ainakaan ekaksi nimeksi.

Vierailija
4/6 |
17.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lauha kuulostaa kauniilta, mutta merkitys ei aina kovin kaunis. Tulee mieleen lauha sää, joka voi olla myös harmaa ja sateinen tammikuun päivä.

5/6 |
19.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset


Merkitys positiivinen (eikös lauha tarkoita, kun ei ole pakkasta?) Selkeästi tytön nimi. Vanhanaikainen, eikä varmaan kiusata koulussa kun nyt on niin paljon muitakin vanhoja nimiä annettu. Tulee kyllä myös mieleen, että onko kirjoitusvirhe? Tarkoitettiinko Rauhaa tai Lauraa...? Ulkomailla veikkaan, että varmaan aika vaikea.

Vierailija
6/6 |
19.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

... jos pitää erikoisemmista nimistä!



Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi viisi kahdeksan