Kolibrit; hyvää viikonloppua!
Avasin äsken koneen ja päätin tulla lukaisemaan, josko joku kolibri olisi lennellyt paikalle. Hiljaista näyttää olevan...
Meillä ollaan miehen kanssa pähkäilty tätä kolmoset tekoa nyt koko viikko. Olen yrittänyt olla painostamatta päätöksen tekoon, mutta kun oma vauvakuume ei hellitä yhtään, en ole meinannut millään saada pidettyä sanoja sisälläni.
Tytöt meni tänään mummilaan yöksi ja ajattelin, että nyt kyllä käydään tämä keskustelu loppuun asti. Mutta mieshän yllättikin minut aivan täysin. Ei keskusteltu, vaan todella tehtiin kolmosta loppuun asti!! Ja nyt on kyllä tämä rouva pelkkää hymyä :o) :o)
Toivon, että nyt mies on tosissaan. Kierron kyllä tietää ja se on nyt 11/25-28, eli aletaan olla " vaarallisilla vesillä" . Joku teistä lohduttikin minua aiemmin ja sanoi että vielä se mieskin innostuu. Ihanaa, kuinka oikeassa olitkaan!!
Nyt tuli pölpötettyä omat asiat. Mikäs on muitten tilanne? Jokos on monta kolibria aluillaan?
Nyt taidan käpertyä sohvalle ja nauttia tästä ihanasta lauantaista.
Mukavaa viikonloppua Kolibrit!
Kommentit (8)
Eikös vaan ole Kirppu kivaa saada lapset välillä hoitoon ja nauttia kirjaimellisesti toisistaan.
Meillä oli kans alkukesästä sellainen tilanne, että mun kuume nousi yhtäkkiä kattoon, enkä edes uskaltanut ottaa asiaa puheeksi. Yritin vaan vihjailla asiaasta. Toisen olisi sitten pitänyt tajuta niistä jutuista...
No sitten tilanne purkaantui ja juteltiin. Mies halusi vähän puntaroida, mutta itse sitten ehdotti pillereitten jättämistä heti, kun minun ajatus oli ensin myöhemmästä ajankohdasta. No nyt jo harmittaa, ettei jätetty jo aiemmin. Minulla kun tuntuu menevän aikaa tuon hormoonitasapainon löytymiseen.
Eli, menkat alkoi eilen. Kierto oli 24 päivän pituinen ja sekin kp 16 asti vuotoa. Saa nähdä tuleeko tässä kierrossa välivuoto. On se lääkärikin 14.11. varattuna.
Nyt vaan ilmoittauduin elolintuihin. Uusi mahdollinen laskettuaika onkin silloin elokuun puolessa välissä, kun esikoisen koulu alkaa...
Rakas aviomieheni huutelee minua syömään. Oon niin maassa, että se on hoidellut huushollia tänään. Ihana mies!
Olen pitänyt hiljaiseloa nyt pari viikkoa, jotta saisin ajatukset pois vauvoista, mutta melkolailla laihoin tuloksin tuo on onnistunut. Onneksi työ- ja opiskelukiireet pitävät ajatukset edes jonkin verran aisoissa..:-)
Nyt on menossa kp 15, eikä minulla oikeastaan ole minkäänlaisia oireita oviksen suuntaan. Oletan, että kierto tulee taas olemaan pitkä, joten ovis varmaankin ilmaantuu sitten vasta kp 23 tienoilla aikaisintaan, jos nyt tulee lainkaan.
Minun piti mennä gynellekin viime viikon alkupuolella, mutta päätin antaa kropalleni vielä yhden mahdollisuuden ja peruin varaamani ajan. Katson vielä tämän kierron, mutta jos se nyt tälläkin kerralla äityy yhtä pitkäksi kuin edellinenkin kierto, varaan kyllä takuuvarmasti uuden ajan ja sitten tämä ongelma kyllä selvitetään pohjiaan myöten.
Laskeskelin, että mikäli nyt tärppää, olisi laskettu aika näillä näkymin 10.8.2006, eli ajoitus olisi täydellinen kuopuksen koulun alkamiseen nähden. Saa nähdä miten käy. Toivottavasti tärppää tässä kierrossa.
En huomannut lukea aiempia pinoja. Joku kenties jo piinailee? Toivottavasti mahdollisimman moni meistä plussaisi tässä kierrossa. On todella kurjaa joutua aloittamaan aina alusta...Ei muuta kuin plussatuulia kaikille pikkukolmosta yrittäville!
Kalaäiti ilmoittautuu kolibreihin. Miehen kanssa olemme kolmekymppisiä, lapset 6v. ja 3v. Vannoin toisen jälkeen, ettei enää koskaan.Niin loppuun asti väsynyt olin.
Tässä sitä nyt ollaan. Menen perjantaina otattumaan kierukan pois... Miehelläni on vauvakuumetta ollut pidempäänkin, itselläni vasta vähemmän aikaa, mutta nyt tuntuu ettei yhtään voi odottaa. Katsellaan vieläkö tässä iässä tärppää helposti ja vaikuttaako hormonikierukan poisto kuinka hormonitasapainoon.
Täällä kp2 menossa ja huomenna otan ensimmäisen clomin. Kääk! Kuopus sai viimeksi niillä alkunsa neljännestä kierrosta, joten jotain toivoa siis on. Nyt mennään neljä kiertoa yhdellä tabletilla, ja sitten neljä kiertoa kahdella tabletilla. Toivon kyllä että tärppäisi näiden ekan neljän kierron aikana. Meillä on onneksi niin että mies on ihan täysillä mukana tässä kuumeilussa ja hänellä onkin toiveissa 6 lasta. Itse kyllä tyydyn neljään... Molemmat lapset on tullut sektiolla, joten senkin suhteen suurperhe jää pelkäksi haaveeksi.
Huomenna alkaa painonvartijoiden pisteiden laskeminen. jokainen kilo minkä saan pois ennen raskautumista on plussaa, mutta toivottavasti niitä kiloja ei kerkiä ihan hirveästi lähteä...Eli haluan vauvan ja pian!
Joo hiljasta on viime aikoina ollut mutta meillä Kolibreilla vissiin nämä kaksi pikkukolibria työllistää jo sen verran, että aikaa tähän konella istumiseen ei olekkaan niin runsaasti.
Mulla täti tekee pikku hiljaa lähtöä, hyvä niin. Sitten kai vaan uutta yritystä ja kauhulla taas odottamaan josko olis tärpännyt :-)
Meillä tällä hetkellä vaan maristaan koiraa... Kylässä kävi perhe jolla oli suloinen koiranpentu eli arvata saattaa kuin myytyjä tytöt olivat sille! Meillä on vaan miehen kanssa aivan samanlainen kanta koiriin eli koiraa ei tulla ikinä meidän perheeseen ottamaan. Me vaan ei olla koiraihmisiä.
Vaikka pentu oli tosi sulonen niin minkäänlaista koirakuumetta en siitä saanut. Oliskin ihan kiva kun olis joku tuttu jolla olisi ihan pieni vauva, niin sais pidellä sitä sylissä ja oikein luvalla voisi imeä itseensä vauvakuumetta, mutta kun ei ole. Onko teillä muilla vauvoja, joita voitte välillä käydä nuuhkimassa ;-)
Nyt täytyy alkaa taas illan askareisiin ja valmistautumaan uuteen viikkoon, plääh. No onneksi on pikkujoulut tulossa viikonloppuna ja koska en ole raskaana, niin ei tarvitse selitellä työkavereille miksi ruokaviini ei maita ja voi nauttia " vapaa" illasta.
Hauskaa illanjatkoa kaikille!!
Meillä odotetaan kuukautisten alkua innolla jotta saadaan kunnolla yritys käyntiin. Vaikka nyt tuntuu kaikki raskausoireet kuin ilmasta ilmaantuvan vaikka mitään mahdollisuutta ei ole vielä olla raskaana, paitsi jos touhutipasta on hyvällä onnella alkunsa saanut.
Paha olo vaivaa, väsymys on suunnaton ja rintoja kivistää. Tosin luulen että johtuu ennemmin ihan omasta mielikuvituksesta.
eilen oli kp 28 ja nyt on kierto sitä luokkaa ollut muutaman kerran. Aikaisemmin saattoi venyä jopa 34 päivään joten tässä saa odotella hyvillä ja huonoilla mielin.
Tärppejä kaikille niille joilla yritys on käynnissä ja niille jotaka miestä yrittää lämmitellä ajatukselle paljon onnea. Meillä toimi jatkuva jankutus ja pienoinen kiristys, mutta luulenpa että kyllä tuo mieskin vihdoin ihan itsekin haluaa koska puhuu ihan onnessaan päivittäin luokkakaverinsa viikon vanhasta tyttärestä. =)
Meillä ainakin kaksi jo olemassaolevaa " kolibria" on vienyt viime päivinä ajan niin, ettei tännekään ole ehtinyt kirjoittelemaan...
Hienoa, Kirppu, että miehesi lopulta lämpeni!! Tsemppiä sinne ja toivotaan että pikkukolmonen saisi alkunsa pian!
Äh, joko se BB-kin alkaa... *koukussa*
Nopeasti oma napa vielä.. Meillä piti olla viimeinen kierto ennen yritystä, mutta nyt kp10 eikä ehkäisyä ole käytetty... Mieheltä sain illalla myöntymyksen, että voidaan tässä kierrossa jo " kokeilla onneamme" eli... Epävirallinen yritys on täälläkin alkanut!!! Lupasin olla stressailematta ja muuta, ja kun sitä tyttöä " yritettäis" , niin ei kai ihan ovispäivänä pitäis puuhaillakaan.. mä varmaksi sitä ovistakaan tiedä/tunnista, mutta viime kierrossa tuli ainakin selvät limat (yök..) siinä kp11 eteenpäin..? nyt ei kyllä vielä ole näkynyt, joten tänään nyt ainakin " uskalletaan" puuhata. ;) Ellei mieheen iske rimakauhu!! ;D
Sellaista!! Sanoin vain miehelle, että en jaksais odottaa enää kuukautta a että ei se kuitenkaan heti tärppää jne... ;) Mutta katellaan.. Mies vaan naureskeli, ei oikeestaan kertonu ees kunnolla omaa mielipidettään. kai se mua niin hyvin tuntee, että kun minä jotain saan päähäni, niin.... se on menoa sitten!!! ;D
Mutta nyt BB:n pariin... Palataan taas!! Paljon plussasäteitä ja tsemppiä kaikille kolmannen kuumeilijoille!! :)
Hyvä että olette päässeet yhteisymmärrykseen. Kunnioitettavaa että olet jaksanut pysyä hiljaa ja antamaan miehesi miettiä asiaa. Itse jankutan yleensä niin kauan että saan tahtoni läpi, usein tehokas mutta ei niin aikuinen metodi.
Tästä asiasta en tosin jankuttanut, mieheni oli ennen minua halukas hankkimaan lisää lapsia ja nyt jo laskee leikkiä neljännestä.
Ensin pitänee saada se kolmas, ensi viikolla pääsen jännäämään jos olisi jo tärpännyt. Selkein raskausoire aikaisemmissa raskauksissa on ollut 38-38.5 asteen lämpo ennen plussaa. Nyt lämmöt on olleet samoilla tasoilla, mutta harmillisesti taitaa mennä ennemmin flunssan piikkiin. Pitää toivoa että lämpö jatkuu vielä ensi viikolla.
Muita paikalla?