Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

¤¤¤^^^^¤¤¤ Haahujen joulukuu ¤¤¤^^^^¤¤¤

01.12.2008 |

Avaan teille nyt vielä uuden pinon :)



Eli nyt kaikki vain pinoutumaan sekä vanhat että uudet :)

Kommentit (73)

Vierailija
1/73 |
01.12.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen "ihan" uusi täällä enkä oikein tiedä mitä tämä uusien pinojen kasaamiset tarkoittaa. Eli kun nyt on vauvahaaveita meitin perheellä, niin joka kuukausiko tänne tulee uusi pino, ja sitten hypätään sinne ko/kö?

(kirjotin siis jo marraskuuhun).. :)

Vierailija
2/73 |
01.12.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Juu ihan oikeassa olet. Joka kuukausi yleensä avataan uusi pino ja edellinen jää sitten unholaan.



Nyt painun nukkumaan.. :D

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/73 |
02.12.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Täällä päästiin tänään uuteen kiertoon. Keljuttaa kun olin varma oviksesta, mutta ei tärpää ei!! Kierron pituudeksi tuli sit 35pvä... aika paljon, mutta ein sitä lääkettä tähän kiertoon ottanut. Toisaalta jos pysyis edes tuossa niin ihan hyvä. Mulla kun venyi keväällä jopa 40päivään kierto. Taidan siis kokeilla vielä ainakin yhden kierron verran ilman lääkkeitä.

Outoa on ettei ole minkäänlaisia kipuja nyt kun vuoto alkoi, eikä ollut edelliselläkään kertaa. Sillon vuoto kesti kokonaiset 2päivää... Mikä lie ja siihen kiertoon söin sen primo-kuurin. Toivotaan, että nyt vuotaa edes enemmän. Ei kai ole hyvästä jos vuoto on niukkaa ja kestää ihan muutaman hetken? Jos niin jatkuu niin pakko taas mennä lekurille valittamaan. Sitä tulee ihan vainoharhaiseksi tän vauvahömpötyksen kanssa=)



Jep, nyt jouluostoksille viettämään vapaapäivää



Irish

Vierailija
4/73 |
02.12.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Irish: Joo mustakin ne niukat kierrot on olleet jotenkin epäilyttäviä. Itellä oon luullut ainakin, etten sillon oo ovuloinut, mutta ehkä se liittyykin enemmän sen limakalvon määrään. En kyllä tiiä. Arvailen vain kaikkea. Harmi ettei tärpännyt. :/



Mulla siis eilen oli tosi kipeet rinnat, ja aamupäivän tosi painavan tuntuinen kohtu. Sitten iltaa kohden sitä alkoi jomottaan, niinkuin kuukautisissa. Mutta se loppui aamuun mennessä, eikä tänään ole tuntunut mitään missään. Ehkä ne kuukautiset alkaa sitten.. En tiiä! epäilin eilen kanssa ettei vaan olis mikään myöhäinen ovis, mutta ei ainakaan testillä näkynyt, ettei varmaankaan. Omituista. Yleensä kyllä alkaa muutama päivä ennen kuukautisia jomottamaan, mutta se sitten jatkuu ihan sinne alkuun asti, sillai aaltoillen.



Virva, kp 26/28-35? (en km jälkeen kyllä tiedä)

Vierailija
5/73 |
02.12.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

*Virvaliekillähän* on ihan hyvän kuuloisia oireita! :) Kun kaikki oireethan viittaa raskautumiseen, ja vasta menkat on huono asia ;)



Täällä mennään vähän samoissa fiiliksissä kuin *Irishkin*. Kuten epäilin, niin täälläkin on uusi kierto on käynnissä, eli meni viime kierto vähän ohi sairastumisen takia. Sille ei nyt mahda mitään, mutta kyllähän se aina vähän harmittaa... Ja mulla on sama homma noiden menkkojen kanssa, eli ne on tosi niukat, hyvä että sen pari päivää kestää. Tässä kierrossa litkitäänkin sitten greippimehua litrakaupalla, sellaisesta kierrosta se viime tärppikin tuli, että jos se nyt sitten vaikka taas auttaisi... Nyt sitten vain joululahjaa yrittämään :)



Mukavaa loppuviikkoa, ja hyvää alkanutta joulukuuta kaikille!

t. marjapensas

Vierailija
6/73 |
02.12.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nojaa, tein (taas) mammaksin liuskatestin, eikä näy. Niin en usko. Viimeksi ainakin näkyi heti kun rinnat oli kipeet. Että eiköhän ne menkat tule sieltä- tylsää!



Minäkin ajattelin juoda greippimehua, mutta oon ottanut myös tuota omenaviinietikkaa ruokalusikallisen. Sitä nääs on aina kaapissa, greippimehun tuppaa mies juomaan loppuun aina! :D Onnea yritykseen Marjapensas!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/73 |
03.12.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tänäänkin on sitten rintoja särkenyt, ja ne on tuntuneet turvonneilta, niin tein sitten mun viimeisen mammaksin liuskan, ja siinä näkyy maailman haamuin haamu. Pelkään, että kuvittelen, mutta se näkyy siinä oikeassa kohdassa, testiajan sisällä, joka kerta kun tiiraan. niin ehkä se on totta, ja ehkä se vahvistuu. Olisipa se kyllä mukavaa.



No, kohta täytyy lähteä töihin iltavuoroon. Jos haamu muuttuu raskaudeksi, niin en lähde ruotsiin vaihtoon kevääksi. Jännää!



virva, kp 27/28-35 tai joku raskausviikko ehkä. :)

Vierailija
8/73 |
04.12.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuulostaa *Virvaliekin* tilanne erittäin hienolta, toivottavasti se haamu siitä vahvistuu! Tulehan päivittämään tilannetta tänne meillekin :)



Kyllä vaan siitä greippimehusta näyttäisi olevan apua, nyt jo on limoja, ja ovista odottelisin vasta alkuviikosta. Hyvältä näyttää, nyt pitää vielä seksiä harrastaa ja oikeaan aikaan, ilman sitä kun ei niistä limoista ole mitään iloa :)



t. marjapensas

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/73 |
04.12.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

En uskalla vielä siirtyä odottajiin. Kävin kirjoittamassa sinne tervehdyksen, mutten uskalla kirjoittaa enempää. :) Oottelen mieluummin täällä siihe asti että saan vahvan viivan. Jos ei ala vuoto viikon sisään, niin ostan apteekista testin.



virva, kp 28/28-35, tai rv 4+0

Vierailija
10/73 |
04.12.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

virvaliekille haamusta. Toivottavasti se siitä vahvistuu. Viikonko maltat ootella ennen uutta testiä? Mä en kykenis :)

Tänne ei mitään uutta. Gynelle en oo vielä aikaa varannut, kun oon ollut kipeenä. Nipistelyjä tuntuu, voiskohan jo enteillä ovista näin aikaisin. Miestä ei vaan pupuilu kiinnosta :(



nau kp 9/30

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/73 |
05.12.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

En kyenny! Löysin kuitenkin kaapista kaksi testiä, ja tein ne molemmat, ja ei mitn. Plääh. Eilis iltaisessa samamoinen haamu, tänä aamuna ei mitään. Sen olis parissa päivässä kumminkin pitänyt vahvistua. Rintoja kyllä yhä vihloo, mutta kyllä se tuo alku on pois tulossa varmaankin. No, sama se, näin käy välillä.



virva, kp 29/28-35

Vierailija
12/73 |
08.12.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Virvaliekillä jännät paikat. Joko olet tehnyt lisää testejä? Peukkuja pidän täällä vahvistumisen toivossa!



Meidän torpasta on taas täti vierailunsa tällä kertaa päättänyt. Ovista odotellessa. En kyllä usko että ovulaatoita edes tapahtuu tällä kertaa, koska edellinen oli niin selvä limoineen päivineen... joo, tosi positiivinen olo tän suhteen=)



Olen tän syksyn aikana joutunut niin monet pettymykset nielemään, ettei enää tarvittais. Onneks sentään sain sen uuden työn ja sen voimalla jaksaa välillä olla jopa onnellinen. Onhan toi ukkokultakin kyllä siihen onneen vaikuttamassa;)



Taas olen uusia vauvauutisia kuullut ja kylläpä ne kiukuttaa. Yritä siinä olla iloinen ja onnitella kun tekis mieli huutaa että "niele onnesi"... Tää tunne siis tullut mulla takaisin vaikka jossain vaiheessa jo jotenkuten osasin iloita uusista vauvoista. Katkeran akan puhetta!! Jospa tämä menis ohi taas ja osaisin olla toisten puolesta vielä iloinen. Osittain olenkin ja ihana että muut onnistuu, mutta... tiedätte mitä tarkoitan.



Kylläpäs oli sepostusta kerrassaan.. omaannapaan tuijotusta;)



Päät ylös ja joulua odottamaan! Hyvää Joulunodotusta teille kaikille ja toivotaan jokaiselle sitä maailman ihaninta joululahjaa...



Irish joka pyhittää vapaapäivänsä siivoukselle

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/73 |
08.12.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

virvaliekin kuulumisia kyselen minäkin.



Tsemppiä irish:lle, tuttuja on noi tunteet vauvauutisten suhteen.



Mä kävin tänään sitten kuitenkin labrassa verikokeessa, kun testasin aamulla apteekin omalla taas haamun! On ollut niin kummia tuntemuksia ja nipistelyä, et halusin varmistaa että raskaushormooni on poistunut. Huomenna sitten soittelen neuvolasta tuloksia. Ihmettyttää vaan, että vieläkin näyttää yhtävahvaa haamua, kun oli ennen vuotoa.

Ovistestejäkin oon tehnyt ja ne on kaikki ollut samanvärisiä, hiukan kontrolliviivaa vaaleampia. Näyttääköhän nekin tuota raskaushormoonia, ovista ei varmaan tapahdukaan ennenkuin se poistuu.

Perjantaina olin papassa ja sen jälkeen oli paikat kipeet, koko päivän. Jos seisoi paikallaan, tuli sellainen inhottava repivä paineentunne alas, samanlainen kun mulla oli synnytyksen jälkeen. Pientä vuotoa oli pari päivää papan jälkeen, ei oo semmoistakaan ollut aiemmin.



tilannetta kummasteleva

nau kp12/30

Vierailija
14/73 |
09.12.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

arvo oli 34. loppuviikosta uus verikoe, niin seurataan laskeeko. Toivottavasti ei oo kohtuun jäänyt mitään. Edellisellä kerralla laski arvo nopeemmin, kun tein itse nega testin. Oisin aatellut, et tommonen haamuraskaus ja varhainen keskenmeno, niin arvot laskis nopeesti. Tylsää kun hidastaa uutta yritystä. Vai voiko ovis tulla ennen kuin hcg 0?



Kohta mennään tytön kans lääkäriin, kun on itkenyt yöllä. Korvatulehdusta epäilen. Itselläkin ollut kurkku kipee monta päivää. Illalla oli tosi kipee, mut nyt taas vähän parempi.



Pitäis itellekin sitä gyne aikaa varata, mut ajanvarauksessa on niin tympee täti ettei huvita soittaa ja en tiiä pitäiskö ootella vielä niitä toisen verikokeen tuloksia.



nau

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/73 |
09.12.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

vähän masentaa. mulla on kanssa ollut tänään vähän kipeä olo, kurkkuun ja päähän koskee, ja viluttaa. lisäksi töistä yksi tyttö on raskaana, jolla la on ihan samoilla paikkeilla kun meillä olisi ollut jos ei olisi mennyt kesken :'(



ovis oli ehkä eilen, lämmöt oli alhaalla, ja limat ja seksihalut runsaita. tuli se myös hyödynnettyä, mutta eiköhän vielä varuiksi jatketa. lyhyt kierto siis kai taas tulossa, kun itte olisin ovista odottanut vasta huomiselle...



*naulle* tsemppiä. en osaa sanoa miten se hcg vaikuttaa ovikseen, mutta eikö periaatteessa yksi syy siihen, että km:n jälkeen kehotetaan odottamaan yksi kierto ole se, että varmistetaan että raskaushormonia ei enää ole veressä ja saadaan "oikea plussa". eli sen perusteella ovis voisi ehkä tullakin?



minäkin kyselen *virvaliekin* kuulumisia!?



t. marjapensas, myös vähän allapäin

Vierailija
16/73 |
09.12.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kerron nyt sitten niitä kuulumisia, kun niitä on niin kyselty. :)



Tädit ei oo vieläkään, muttei mikään ihme kun on niin pitkiä kiertoja. nyt on kp 34. Ei tunnu, että ne vielä tulisikaan, hohhoijjaa. Tein tänään acon-testin, koska äiti ei anna mulle rauhaa. Sanoin sille, että ei tulekaan mitään vauvaa, koska haamu ei ole vahvistunut, ja se tarkoittaa joko viallista testiä tai varhaista keskenmenoa. Se ei usko, vaan on ihan satavarma että oon raskaana, minä taas satavarma etten ole.



No, siinäkin näkyi hennonhento viiva, mutta en tiedä näkyykö niissä aina, viivanpaikka niinkuin. Sama se, muksua ei tässä kuussa tule kumminkaan, koska jos ei näillä päivillä olisi kunnon plussaa niin ei se kyllä häävi raskaus ole. Varsinkin kun tiedän, etten ovuloinut kuun lopulla, koska silloin tikutin.



Sitten vieläpä olen varannut ajan väestöliitolle. Miehen vanhemmat, ja nyt sitten omatkin, ovat spontaanisti ilmoittaneet halustaan maksaa hoitoja meille. Ollaan päätetty ottaa apu vastaan, ainakin näihin perustutkimuksiin. Epäilen nimittäin, etten ovuloi ehkä liki ollenkaan, tänä syksynä varmaan kerran jopa. Kävin aiheesta muuten tulikivenkatkuisen keskustelun tuolla av-palstalla, jos haluatte lukea. :DD



http://www.vauva.fi/keskustelut?p_p_id=forum_WAR_perhe&p_p_action=1&p_p…



Irish, toivottavasti tulee hyvät ajoitukset ja tärpäyttää. Ja kyllä ne samperin vauvauutiset on rasittavia, hymy pyllyyn vain kaikille raskausmahaisille. :DDD



Nau: onpa hassut arvot tosiaan.. tiiän ettei se hirveesti lohduta, mutta ehkä se yhden kierron tauko tekee hyvääkin. Sitten on vahvat limakalvot valmiina hyvälle tartunnalle. Mielettömän hyvin ootte tulleet raskaaksi kyllä tällä ajalla!



marjapensas: mullakin oli töissä kerran samalla la:lla yksi nainen. Meinas kyllä alkaa itkettää siellä. Se tuntuu niin väärältä.

Vierailija
17/73 |
11.12.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Virvaliekki: Mä olin noissa aatoksissa vielä hetki sitten, että hyvä ootella yks kierto, mut sitten sain tänään tasavahvat viivat ovistikkuun ja nipistelee lupaavasti... Tänään kun menin keskussairaalan ohi tuli kauhea vauvan kaipuu, että äkkiä pitäis päästä tuonne synnytyshommiin!

Nyt pitäis vaan saada mies innostuun pupuilusta ja unta pakoileva lapsukainen nukkumaan...

No ainakin kierto vaikuttais pysyvän normaalissa vaik ovis meniskin ohi.

Huomenna taas verikokeeseen, maanantaina sitten kuulee mitkä arvot nyt on.



tsemppiä kaikille toivottelee

nau kp16/30

Vierailija
18/73 |
11.12.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oon Nau niin kateellinen sulle, kun sula on niin hyvät ovikset ja raskaudut helposti. Vaikka suruja sulle on tietty kertynyt, niin on ihana lapsi ja raskauksia. Huoh, sain tänään ne laput sieltä väestöliitolta, ja siinä luki "ovulaation ajankohta" kiertokalenterissa, ja mulle tuli semmoinen "phah, sen kun näkis!!" -olo.



No, jos se ongelma on vaan siinä, niin hyvä, koska sen voi hoitaa. Ja tavallaan on hyvä jos löytyy selkeä ongelma, velillä vaimoineen ei löydy mitään vikaa, mutta lasta ei ole tullut kohta kolmeen vuoteen.



No, itsellä lopulta ihan hyvä mieli. Oltiin tänään oluella miehen kanssa sen töitten ja mun koulun jälkeen, ja nyt oon hiprakassa ja rakkaudessa. <3



virva, kp 36/28-35 eikä vieläkään kuukautisia.....

Vierailija
19/73 |
11.12.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

virvaliekki: Joo, oon kyllä iloinen kun oon raskautunut niin helposti km:jen jälkeen. Ekaa yritettiin kuitenkin puol vuotta. No sama aika on jo mennyt tähän toiseenkin yritykseen raskauksista huolimatta. Ja lyhyt aikahan toi on yritykselle. Lapsesta oon tietty tosi onnellinen, muuten oisin varmaan ihan maissa. Miehen kanssa onkin ollut raskaanpaa hänen masennuksestaan johtuen, mutta senkin suhteen on nyt parempi tilanne.

Nyt vaan paineita tuo kun ei haluis kamalan isoa ikäeroa (tyttö nyt 2v2kk) ja en haluis mennä pieneksi ajaksi töihin(työttömäks), kun kotihoidontuki loppuu 3v ja mahdollisesti pian kuitenkin raskautuis..bd. Ikää on 30 ja oisin halunnut lapset nuorena, kun tuntuu että jo nytkin noita ongelmia on.



Ihana kuulla kun teillä rakkaus kukoistaa! Toivottavasti saatte hoidoista apua ja on joku selkeä vaiva mikä voidaan hoitaa. Hieno juttu että saatte vanhemmiltanne raha apua. Itsekin menisin yksityiselle km-tutkimuksiin jos olis rahaa. Huomenna varmaan soittelen terveyskeskukseen jos sais gyneaikaa. Siellä on vaan niin tyly täti ajanvarauksessa, ettei tee mieli soitella. Tiistaina kun soittelin tytölle lääkäriä, tuli olo että anteeksi kun häiritsen...



Toivottavasti sulla ei oo sama tilanne noiden haamujen ja myöhässä olevan tädin suhteen kun mulla. Jospa soittaisit neuvolaan ja pyytäisit lähetteen verikokeeseen. Saisit jotain selkeyttä tilanteeseen.



Jouluntienoilla piinaileva...

nau

Vierailija
20/73 |
12.12.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Virvaliekille...

Ihana että teillä on vanhemmat mukana tukemassa yhteistä projektia. Mun vanhemmat tietää kans tästä meidän keskenmeno-ongelmasta ja tarjoiutuivat auttamaan rahallisesti viime keväänä. Sillon näytti etten raskaudu ja sain sen tuomionkin etten ovuloinut... kun sit kuitenkin ovuloin ja tulin raskaaksi niin se hoitoihin meno jäi. Olisin kuitenkin avun ottanut vastaan ilomielin. Nyt siitä asiasta ei olla enää puhuttu tälle syksyä. Isän kuoleman jälkeen en edes ilkee mennä äidiltä pyytämään rahallista avustusta. Taitaa olla ihan riittämiin menoja ilman minun tutkimuksiakin. Jäi kahden alaikäisen kanssa kolmisteen:( Säästetään ukon kanssa sit omistamme jos tutkimuksiin tie vie.

Siksi tän kerroin kun tuossa käymässäsi keskustelussa aika kamaliakin kommenteja olit saanut. Ei ole mitään väärää ottaa apua vastaan kun sitä tarjotaan! Toivotaan että saatte avun.



Toisaalta näyttää että sulla se haamuviiva on kumminkin siinä tikussa vielä... Olen kuullut että on haamujakin tehneet päässeet ihan synnyttämään asti=) Toivotaan parasta.



Naulle peukkuja!!! Toivotaan tärppiä!!



Itse jään odottamaan toiveekkaana ovulaatiota... joopa joo..