Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Lukion kirjahankinnoista??

Vierailija
28.07.2015 |

Eli siellä on jaksoja ja kullekin jaksolle omat kirjansa, vai? kuinka monta kirjaa on hankittava/jakso? kustakin aineesta 1 vai 2 vai?

Paljonkohan menee pauttiarallaa yhden lukiovuoden kirjoihin rahaa?

Kommentit (11)

Vierailija
1/11 |
28.07.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mikä hiton pauttiarallaa.........menee hermo :Dddd

Vierailija
2/11 |
28.07.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

toi "pauttiarallaa" on niin ihana sana :3

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/11 |
28.07.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaksi kirjaa per aine on yleisin. Ja joka jaksolle ostetaan uudet kirjat. Meillä se on 6 viikon välein.

Vierailija
4/11 |
28.07.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

100-150 € per jakso jos osa kirjoista käytettyjä. Tietenkin riippuu kursseista jne...

Vierailija
5/11 |
28.07.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Uutena jos ostat niin kyllä vuoden kirjat lähentelee nelinumeroista summaa

Vierailija
6/11 |
28.07.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siellä on jaksoja, joilla on kursseja, joille hankitaan ko kurssin kirjat.
Katso ensin lukujärjestys wilmasta, ja sitten lukion kirjaluettelo (löytyy koulun sivuilta).
Rahaa saa menemään monta sataa, jos kaikki kirjat hankitaan uusina.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/11 |
28.07.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Osta käytettynä. Tähän mennessä olen tarttenu yhden kirjan per kurssi paitsi äidinkielessä on teoriakirja ja tehtäväkirja. Teoriakirja on sama koko 3v mutta tehtäväkirja vaihtuu kurssin mukaan. Lisäksi matkassa fysiikassa ja Keniassa tarvitset vielä maol kirjan

Vierailija
8/11 |
28.07.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joka kurssia kohden on oma kirjansa. Osa kirjoista on toki yhteisniteitä kattaen kurssit 1-2 ja seuraava 3-4 jne.

Eli käytännössä tarvitsee niin monta kirjaa kuin on lukuaineiden kursseja. Jos kirjoja ei osta alennuksesta, niitä ei kannata ostaa etukäteen koko vuodeksi ainakaan ei-pakollisten kurssien osalta. Suunnitelmat muuttuvat ja joku aine voi osoittautua todelliseksi pettymykseksi, vaikka nyt kuvittelisi lukevansa kaikki mahdolliset psykologian tms. kurssit.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/11 |
28.07.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kirjoitin 2013 ja minulla (siis vanhemmillani) meni koko lukioaikana n. 1200€ kirjoihin. Suuren osan ostin käytettynä.

Vierailija
10/11 |
28.07.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="28.07.2015 klo 12:02"]Osta käytettynä. Tähän mennessä olen tarttenu yhden kirjan per kurssi paitsi äidinkielessä on teoriakirja ja tehtäväkirja. Teoriakirja on sama koko 3v mutta tehtäväkirja vaihtuu kurssin mukaan. Lisäksi matkassa fysiikassa ja Keniassa tarvitset vielä maol kirjan
[/quote]kenia :D

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/11 |
28.07.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="28.07.2015 klo 12:02"]

Osta käytettynä. Tähän mennessä olen tarttenu yhden kirjan per kurssi paitsi äidinkielessä on teoriakirja ja tehtäväkirja. Teoriakirja on sama koko 3v mutta tehtäväkirja vaihtuu kurssin mukaan. Lisäksi matkassa fysiikassa ja Keniassa tarvitset vielä maol kirjan

[/quote]

Keniassa, ja vielä isolla alkukirjaimella! :D Ihme sanasto sun puhelimessasi. :D

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä kahdeksan kolme