Miksi pidät hiuksesi tylsän pitkinä?
Kommentit (52)
Yritin pitää glamoröösiä lyhyempää kampausta, mutta en kolmen vuoden yrityksestä huolimatta saanut kampaajaa leikkaamaan sellaista. Koska tulos oli kamala, ajattelin palata tylsään pitkään nutturaan.
Lyhyenä ne kihartuu enemmän, eikä todellakaan hyvällä tavalla - näytän ihan metri 150 cm pelleltä.
[quote author="Vierailija" time="24.07.2015 klo 20:37"]Yritin pitää glamoröösiä lyhyempää kampausta, mutta en kolmen vuoden yrityksestä huolimatta saanut kampaajaa leikkaamaan sellaista. Koska tulos oli kamala, ajattelin palata tylsään pitkään nutturaan.
[/quote]
Mikä kampaaja ei leikkaa. Täytyy olla arka ja ammattitaidoton.
Koska töissä olisi vaikeaa puolipitkillä. Ei saisi kiinni ja olisk edessä, nyt vetäsen nutturalle, letille, poninhännälle tai jotenkin muuten kiinni. Lisäksi näitä voi kiharrella, suoristaa ja tehä millon minkänäköisiä kampauksia. Itse tykkään.
En pidäkään. Pidän ne kauniin pitkinä.
Vaihtelun vuoksi. Nyt kasvatan ja kohta varmaan leikkaan taas lyhyet ja vaihdan väriä.
Hyvä kysymys! Omasta mielestäni mulle sopii kasvonpiirteiden kannalta parhaiten lyhyt tukka, mutta pidän sen pitkänä, koska
- lyhyttä tukkaa pitää leikkauttaa usein - ylikasvanut lyhyt malli yök.
- mulla on pieni pää, joten ehkä on kuitenkin parempi, että pidän pääkarvoitukseni runsaana.
- mulla on paksut hiukset, jotka kasvavat aika nopeasti, onhan niitä ihan hauska kasvattaa.
- tämä tavallinen maantienruskea väri ei oikein pääse oikeuksiinsa lyhyessä mallissa, pitkässä taas pääsee, kun tukkaan tulee eri sävyjä.
- pitkät hiukset saa kiinni, jos ne ovat hullusti. Mutta kun vetäisee moottoripyöräkypärän päästään vaikka tunninkin ajon jälkee, pitää huoltiksella vetää buffi päähän.
Tässäpä näitä :)
[quote author="Vierailija" time="24.07.2015 klo 20:40"]
En pidäkään. Pidän ne kauniin pitkinä.
[/quote]Samoin :) lsäksi pitkistä hiuksista voi loihtia monia upeita kampauksia joita lyhyistä ei saa.
En pidä tylsänä pitkänä. Mun hiukset on kerroksittain leikattu ja sivuotsiksella. Syvän punaiset ja pidän usein nutturoita, lettikampauksia, erilaisia pinnikampauksia tai kiharran hiuksiani. Toisinaan jätän vain auki tai suoristan.
Mulla on pitkät, omanväriset, tylsät, helpot ja HALVAT hiukset. Selviän kaupan shampoilla ja hoitoaineilla ja hiuslakalla. Ei tästä ole paluuta.
Koska pidän kauniista hiuksista :)
Mullakin oli vuosikaudet rinnoille ulottuvat hiukset mutta nyt onneks uskaltauduin leikkaamaan rikotun polkan + sivuille menevät otsahiukset. Näytän itseasiassa seksikkäämmältä (miehenkin mielestä) näissä hiuksissa:D
[quote author="Vierailija" time="24.07.2015 klo 20:39"]
[quote author="Vierailija" time="24.07.2015 klo 20:37"]Yritin pitää glamoröösiä lyhyempää kampausta, mutta en kolmen vuoden yrityksestä huolimatta saanut kampaajaa leikkaamaan sellaista. Koska tulos oli kamala, ajattelin palata tylsään pitkään nutturaan. [/quote] Mikä kampaaja ei leikkaa. Täytyy olla arka ja ammattitaidoton.
[/quote]
anteeksi, taisin olla epäselvä: kyllä se leikkasi. Mutta ei glamöröösiä kampausta, vaan tylsän liukuhihnaleikkauksen niin kuin joka toisella vastaantulijalla, eikä se malli sopimut minulle. Ei vaikka miten säädettiin ja välillä kasvatin kokonaan pois ja yritin ihan alusta selitää. Yritin vaihtaakin kampaajaa, mutta ei silti. Lopulta luovutin ja totesin, että vanha tuttu tylsyys on kuitenkin taattua tavaraa tähän verrattuna.
No, olen tässä jonkin aikaa miettinyt, miten leikkauttaisin tukkani. En ole osannut päättää, ja sillä välin tukka on venähtänyt lantiolle asti.
Mietin varmaan vielä muutaman vuoden. Eihän tässä mikään kiire ole, ja hiustenleikkuu on vakava asia. Erittäin vakava, ymmärrättekö!
Ei mulla vaan ole tylsät, oikein jännittävät, kauniit ja vahvat ovat.
Mies just sanoi, että pitkät hiukset on naisella seksikkäämmät ja paremman näköiset kuin lyhyet. Aina.
Mulla on lyhyet hiukset jee