Onko älykkäällä miehellä mitään toivoa löytää naista?
Ulkonäössäni ei ole mitään vikaa, todettakoon se heti alkuun. Ongelmani on älykkyyteni, olen älykäs, ja varma siitä. Olen 40-vuotias mies. Pidän ihmisiä keskimäärin varsin tyhminä, älykkäitäkin on, en tosin ole näitä henkilökohtaisesti koskaan tavannut.
Olen hyvin analyyttinen, kriittinen ja itsenäinen. Minulla on hyvin selkeä maailmankuva, joka perustuu eksaktiin tieteeseen. Etiikkaan ja estetiikkaan liittyvät asiat eivät kiinnosta minua, ne ovat mielestäni makuasioita, joista on turha väitellä.
Olen lukenut elämäni aikana valtavasti tiedekirjoja ja -artikkeleita. Liikaakin. Aivoni on täynnä tietoa, joka lisää usein vain tuskaisuutta.
Mitä mieltä olette av-palstan naiset? Ottaen huomioon lähtökohtani, onko minun parasta tyytyä elämään sinkkuna loppuelämäni ja harrastaa korkeintaan irtosuhteita ... Oma kokemukseni nimittäin on, että naiset vain ärsyyntyvät älykkäästä miehestä pidemmällä aikavälillä.
Kommentit (202)
Hauskasti taas sovinismi verhottu provon muotoon naisvaltaiselle palstalle. Älkää jaksako tarttua tähän.
Särähti korvaan, että pidät muita tyhminä. Annatko asenteesi näkyä naisille? Oletko kiinnostunut mitä nainen ajattelee asioista vaikka se eroaisi sun maailmankuvasta?
Älykkyyttä on monenlaista, sinä olet tekstisi perusteella kirjaviisas.
Suurin ongelma on kyllä varmaan se, että pidät muita tyhminä. Et ehkä ole ollenkaan avoin ymmärtämään erilaisten ihmisten tapaa ajatella. Älykkyys on minusta hyvä asia, mutta toisten väheksyminen ei.
Älykkäillä menee tilastollisesti huonommin: vähemmän seksikumppaneita, vähemmän suhteita ja korkeampi neitsyydenmenetysikä. Oon sua 30v nuorempi ja tutkinto matikasta. Yksi vuoden suhde vain. Exä jätti mut alkuhuuman kadottua, koska oon liian analyyttinen eikä mua voi jaksaa
Olisko ongelmana ei-niin-mukava persoonallisuutesi? :)
Alentuva asenne muita kohtan on harvoin kovin viehättävä.
Jos olet älykäs, mutta sosiaalisesti tökerö on vaikeuksia luvassa.
Ongelmasi ei ole älykkyys, vaan ylimielisyys. T. mensalainen
[quote author="Vierailija" time="06.07.2015 klo 20:12"]Älykkäillä menee tilastollisesti huonommin: vähemmän seksikumppaneita, vähemmän suhteita ja korkeampi neitsyydenmenetysikä. Oon sua 30v nuorempi ja tutkinto matikasta. Yksi vuoden suhde vain. Exä jätti mut alkuhuuman kadottua, koska oon liian analyyttinen eikä mua voi jaksaa
[/quote] Näin. Myös mielenterveysongelmat yleisempiä.
Älykäs mies ei ole mulle ongelma. Äly on minusta miehen seksikkäin ominaisuus, mutta kaikki muu, mitä kirjoitat on. Esim. itse arvostan mm. taidetta ja kauneutta ympärilläni. Suurimmalta osalta ihmisiä on mahdollisuus oppia jotain, vaikka itse olisikin älykkäämpi. Tyhmyyttä minunkin on vaikea sietää, mutta tavallisessa arkipäiväisessä keskustelussa tyhmyys ei tule esiin.
Iske älykäs nainen. Hjallis Harkimo just sanoi Hesarissa, että naiset on miehiä älykkäämpiä. Ja Hjalliksella niitä rotunaisia on riittänyt, huolimatta herran ulkonäöstä ja luonteesta. Ei mitään tyhjäpäitä ne naiset.
Uskoisin myös itse olevani sua älykkäämpi.
[quote author="Vierailija" time="06.07.2015 klo 20:12"]
Älykkäillä menee tilastollisesti huonommin: vähemmän seksikumppaneita, vähemmän suhteita ja korkeampi neitsyydenmenetysikä. Oon sua 30v nuorempi ja tutkinto matikasta. Yksi vuoden suhde vain. Exä jätti mut alkuhuuman kadottua, koska oon liian analyyttinen eikä mua voi jaksaa
[/quote]
Piti siis sanomani, että oon 30v eli sua nuorempi :D ei 30v nuorempi
[quote author="Vierailija" time="06.07.2015 klo 20:15"]
[quote author="Vierailija" time="06.07.2015 klo 20:12"]Älykkäillä menee tilastollisesti huonommin: vähemmän seksikumppaneita, vähemmän suhteita ja korkeampi neitsyydenmenetysikä. Oon sua 30v nuorempi ja tutkinto matikasta. Yksi vuoden suhde vain. Exä jätti mut alkuhuuman kadottua, koska oon liian analyyttinen eikä mua voi jaksaa [/quote] Näin. Myös mielenterveysongelmat yleisempiä.
[/quote]
Totta, hulluus ja älykkyys menevät käsi kädessä. Onko ap hullu?
Täältä löytyisi naisversio sinusta.
Vähän konemaiselta kuulostaa tuollainen hahmo joka korostaa omaa älykkyyttään ja nojaa kaikessa tieteeseen ja eksaktiuteen. Tuskin normaali nainen sellaista jaksaisi kuunnella.
Kannattaa suosiolla unohtaa parisuhteet naisten kanssa. Maksullinen nainen on ylivoimaisesti parempi kuin suomalainen akka vaimona valittamassa ja kuppaamassa rahaa. Lue vaikka tältä palstalta naisten mietteitä ja mieti ovatko he seurasi arvoisia: eivät ole.
Ei älykäs mies edes halua naista.
[quote author="Vierailija" time="06.07.2015 klo 20:16"]
Iske älykäs nainen. Hjallis Harkimo just sanoi Hesarissa, että naiset on miehiä älykkäämpiä. Ja Hjalliksella niitä rotunaisia on riittänyt, huolimatta herran ulkonäöstä ja luonteesta. Ei mitään tyhjäpäitä ne naiset. Uskoisin myös itse olevani sua älykkäämpi.
[/quote]
Mitä uutta ja merkittävää olet keksinyt? Älykäs ihminen keksii ja innoivoi jatkuvasti uutta, toimivaa ja hyödyllistä.
[quote author="Vierailija" time="06.07.2015 klo 20:21"][quote author="Vierailija" time="06.07.2015 klo 20:16"]
Iske älykäs nainen. Hjallis Harkimo just sanoi Hesarissa, että naiset on miehiä älykkäämpiä. Ja Hjalliksella niitä rotunaisia on riittänyt, huolimatta herran ulkonäöstä ja luonteesta. Ei mitään tyhjäpäitä ne naiset. Uskoisin myös itse olevani sua älykkäämpi.
[/quote]
Mitä uutta ja merkittävää olet keksinyt? Älykäs ihminen keksii ja innoivoi jatkuvasti uutta, toimivaa ja hyödyllistä.
[/quote]
Älykkyyttä on eri lajeja. Innovoin riittävästi omiin tarpeisiin.
Tuskin ongelmasi on älykkyys, ennemminkin itseriittoisuus.