Mitä teillä on tänään ruuaksi?
Meillä on perunamuusia, jossa on porkkanaa ja raakaa sipulia. Kaveriksi kaali-porkkanaraastetta majoneesikastikkeella, punajuurta ja raejuustoa. Illemmalla ehkä vanilja- tai suklaakiisseliä.
Kommentit (34)
No ei tasan olejuustoissa 0% hiilareita!!!
Käyppä ihan vaikak juustovalmistajien sivuilta tarksitamassa tuotetiedot itsellesi ajan tasalle ;)
JA tartuin tuohon kun tuo yksi selitti, että on terveellistä syödä vähähiihalrisesti, paitsi jos jättää ne pois kokonaan....
Ei kuule kauaa elä ilman ainoatakaan pisaraa kasviksia esim.... Eli hiilariTON ruokavalio tarkoittaisi pelkkää lihaa ruuaksi!!!
25 prosenttinen kermajuusto: Hiilaria 1,0..... Että selitätkö uudestaan sun kermajuustoteorian?
http://www.arlaingman.fi/fi/tuotteet/?pid=18&pcsid=13&p=5
kokonaan ilman hiilarieta niin miten ketussa se liittyy siihen,e tä maitotuotteet sisältävät hiilareita???
kokonaan ilman hiilarieta niin miten ketussa se liittyy siihen,e tä maitotuotteet sisältävät hiilareita???
lounas: vapun jämiä: nakkeja, kalapuikkoja, pinaattilettuja, halloumijuustoa ja uusia perunoita. Niistä siis sai valita, kaikkea oli vähän.
Päivällinen: tagliatellepastaa, broilerikermakastiketta ja/tai tomaatti-vuohenjuustokastiketta.
Iltapala: leipää, vanukasta mandariinia
Syöjinä 2 lasta ja 2 aikuista
mukana sipulia,paprikaa,persiljaa,valkosipulia,juustoraastetta ja kermaa,nam :)
Lapset ja mies on syönyt aamupalan puuroineen, lounaaksi eilisen lohipastan lopun ja siinä kuuden maissa tein uuden pastan kanasta. Tarjolla oli sillon myös riisiä. Lisäksi noilla aterioilla oli tarjolla ihan tavis-vihersalaattia. Iltapalaksi söivät äsken leipää. Välipaloina lapsilla oli pari hedelmää päivän mittaan.
Itse oon juonut kahvia ja syönyt yhden purkin sitruunarahkaa, pari desiä turkkilaista jogurttia sekä desin vatkattua vispikermaa. Siis kaikki yhteen sotkettuna.
grillattiin illalla makkaraa ja broileria kasvisten kanssa. Kun mies vihdoin sai uuden kaasugrillin kasattua:) Lisäks heitin uuniin pussillisen lohkoperunoita. Kaikille maistui,kolme lasta ja kaks aikuista. Lapset tietty söi päivälläkin lämpiman ruuan,lohta ja muusia.
ja minä reductilia + yhden jogurtin
ja tuorejuustoa ja hunajamelonia, valkosipulipatonkia...
teillä yleensä tapana syödä samaa ja yhtä aikaa?
ja minä reductilia + yhden jogurtin
Nyt on hellalla muhimassa ohraryynipuuro, kaveriksi ajattelin sulattaa pakastimesta marjoja.
piti tulla vieraita mutta ei tulekaan, siksi näin.. =) Päivällä makkarakastiketta ja makaroonia sekaisin.
ja salaattia.Jälkkäriksi keitetään kahvit ja syödään mun leipomia monsteri-korvapuusteja (tuli vauvanpään kokoisia)
on uunilohta, maissiriisiä, rakuunaporkkanoita ja vihreetä salaattia (lehtisalaattia, tomaattia, kurkkua, kevätsipulia).
Äsken tein yhdessä lapsen kanssa nakki-kasvis-pastaa tyyliin "mitä kaapista löytyy".
lapset söi perunamuusia, valmislihapullia ja kirsikkatomaatteja, aikuiset lihapullia, perunasalaattia ja kesäkurpitsa, sipuli, herkkusienipaistosta, jota lapset kyllä maistoi myös.
Ilalla oli hedelmäsalaattia ja pullaa
Ilalla oli hedelmäsalaattia ja pullaa
Meillä ei olla vielä edes ajateltu mitä syödään iltaruuaksi, mies ja lapset lähti juuri pyöräilemään (eikä ole varmaan aikaeroakaan, asutaan Suomessa).
Päivällä oli tonnikalawrapeja, nyt taidan laittaa pastaa ja kalaa brokkolin kanssa.
Kermajuustoissa 0, senkin saat sieltä tarkastettua.