Millainen malli tyttösi hiuksissa on? Tytön ikä? Minkä pituiset hiukset?
Jos pitkät niin miten hiuksiaan pitää (ponnarilla, auki...?)
Kommentit (13)
polkka, jossa takaa oli leikattu vähän kerroksittain, sivut pidemmät, otsatukka. Nyt hän toivoi, että kasvatetaan tukkaa, joten annetaan sen kasvaa pidemmäksi, sellaiseksi ponnaripituiseksi.
Hiukset takapuolen kohdalle, yleensä leteillä, saparoilla tms.
Pysyy siistinä aukikin.
haluaisi pitkät hiukset mutta mielestäni hiukset liian ohuet
ja sinulle joka "pakotat" lasta pitämään poikatukan: ei kannata, anna kasvaa pitkäksi.
mun äiti oli aivan samanlainen että tukan oli pakko olla lyhyt ja mulla on vieläkin ihan hirveen huono itsetunto sen takia. tuntuu vielä parikymppisenäkin että olen ihan pojan näkönen niin kuin silloin pienenä kun oli lyhyt tukka.
Aivan liian ohut noin pitkäksi, mutta en henno pakottaa lyhyeen, kuten itseäni aikanaan.
Liikaa pitää auki ja on vähän epäsiistin näköinen, mutta kun on nätisti kiinni tai leteillä, on kyllä tosi soma 7-v.
Jossain vaiheessa alan neuvotella tasapitkästä polkasta, silleen, että sais vielä kiinni, mutta vois näyttää paksummalta tukka.
On aika kiva kun siitä saa kampauksia, mutta ei kuitenkaan takkuunnu kun on osa lyhyttä. Tytöllä on vahvasti luonnonkihara tukka.
Ei pidä juuri kiinni ja pitää muistuttaa kampaamisesta. Kun innostuu ponnarista tai muista kampauksista, näyttää tosi nätiltä, mutta usein on auki ja takussa...
Mulla oli aina lapsena lyhyet poikahiukset ja mua luultiin 12-vuotiaaksi asti pojaksi. Se oli tosi noloa. Mun itsetuntoa latisti todellakin se, että jouduin esim. koulun näytelmissä esittämään prinssiä. Aikuisenakaan en koskaan sitten uskaltanut pitkiä hiuksia kasvattaa, kun mulle jäi sellainen mielikuva, ettei mun tukasta naisellisen näköistä saa, vaikka ne olisi minkä mittaiset. Mieluummin tytölle vaikka se ohut pitkä hiirenhäntä kuin poikatukka.
Haluaa nyt itse kasvattaa pitemmäksi, kun muillakin tytöillä eskarissa on pitemmät.
yleensä auki, panta tai pinni voi olla pitämässä pois silmiltä. Tukka on mukava, kun se ei oikeestaan takkua ollenkaan.
Viimeksi kampaajalla yritin houkutella otsikseen ja/tai lyhentämään, muttei halunnut, koska haluaa pitkät hiukset. Joten kampaaja vain tasoitti latvat. Mulla on itselläni yli puolen selän ja monesti tytär sanoo, että haluaa ainakin yhtä pitkät hiukset kasvattaa kuin mulla on. Tytöllä on kyllä paksu tukka, on isältään perinyt vahvan tukan. Itselläni on ohuemmat, mutta mulla on leikattu v-leikkaus kampaajan ehdotuksesta selkään (eli ei tasapitkä), näyttää siten vahvemmalta tukka.
Tyttö pitää useimmiten auki ja pannalla pois silmiltä, hänellä on monia kivanvärisiä pantoja. Silloin kun innostuu, niin laitetaan ranskanletti, ponnareille, saparot, tavallinen letti, tmv. Mielestäni kivoimman näköinen ponnareilla tai ranskanletillä. Ja välillä tehdään märkään tukkaan pikkuleteillä pikkukiharat tai nutturalla laineet seuraavaksi päiväksi.
aika rumalla tasaisella otsatukka-polkkatukka-yhdistelmällä. Tytöllä ikää 3v, ja joka ikisestä harjaamisesta pitää tapella. Ei sinänsä ihmekään, koska aina nukkuessa tukka menee takulle joka onkin varmaan vähän kipeä selvittää.
Ennen kuin harjaaminen muuttuu helpommaksi, emme voi siirtyä pitempiin hiuksiin.
ja jos pitää auki niin ei liiaksi takkuunnu.
4-6v oli pitkät, puoleen selkään - peppuun, takkuuntuivat kamalasti!