Apua! Millä vahaliitu pois kaapinovesta, lyijärijäljet seinistä ja
pinttyneet tahrat pinnoilta?
Auttakaa sottapyttyä!
Kommentit (11)
Vahaliitu vaatii sitkeämmän hinkkauksen, mutta lähtee.
Sitä on aina kaapissa ja sillä lähtee lattioista ja muista pinnoista mitä ihmeellisimmät tahrat. Raakaa tolua hiukan rättiin ja pyyhkimään!
Xtra -merkin Universal Wipesilla lähtee ainakin meillä, jos tätä ketjua joku vielä lukee 🙂
lyijykynän jälki lähtee myös ihan pyyhekumia käyttämällä.
Yllättävän moni tahra liukenee hiuslakan sisältämään alkoholiin. Toki ihan raaka viina ajaa saman asian, jos sitä raskii käyttää. Itse sain takkiini tulleen kuulamustelynän jäljen irti suihkuttamalla siihen ensin hiuslakkaa ja pesemällä sen jälkeen tahrasuolan kanssa. Hiuslakan alkoholi liuotti tahran irti. Tahrasuola viimeisteli pesun.
Siivosin aikoinaan yhdellä koululla ja lyijykynän jäljet pestiin pulpeteista mäntysuovalla. Erittäin tehokasta.
Otat kauniita kuvia niistä muistoksi tietysti lapselle jää sitten.
jota saa sinisenä, turkoosina, valkoisena, keltaisena..). Kun tuon liinan kostuttaa, sillä lähtee kaikki pinttynyt lika mistä vaan. Mikäli tuo ei tehoa, kokeile ihmesientä. Ihmesieni hioo kevyesti pintaa, joten kiiltävä pinta muuttuu hankaamisen seurauksena himmeäksi.