Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

jatkuvat yöheräämiset 5kk =(

Vierailija
05.02.2009 |

Mun mielestä on täysin normaalia, että 5 kk vauva heräilee parin tunnin välein. Voisiko olla kyse siitä, että vilja tai liha kipristelee pienen vatsaa?

Kommentit (9)

Vierailija
1/9 |
05.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

meidän vauva 5kk heräilee ihan vähän väliä pitkin yötä, tunnin kahden välein ja rauhottuakseen haluaa joka kerta rintaa..



tuttia ei siis syö edes pvällä, se ei kelpaa.

hampaita tuli pari vkoa sitte 2.



aamupvällä lihakasvissose ja illalla puuroa, välissä aina rintaa.. tosi huonosti syö kiinteitä, ei kelpaa velli eikä pullo muutenkaan..



olisko kellään vinkkejä?

Vierailija
2/9 |
05.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

heräillään myös, otan viereeni ja sitten taas nukutaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/9 |
05.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

joten olisko sitte se vilja.. jospa kokeilis olla antamatta vaikka tänä iltana sitä puuroa..



tämä meidän 3. lapsi, joten tiedän kyllä että vauvat heräilee öisin, mut ei ne 2 ekaa tällaisia olleet... yksilöitä tietty kaikki. =)

Vierailija
4/9 |
05.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miksi heti ollaan hakemassa jotain lääketieteellistä selitystä sille, kuten allerkiaa tms.? Sä taidat ap. olla vaan väsynyt.

Vierailija
5/9 |
05.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse kolmen lapsen äiti, ja saman läpi käynyt. Ei siinä mitkään vippaskonstit välttämättä auta.

Tarvitaan pitkiä hermoja ja uskoa tulevaan, kyllä se joskus helpottaa! :)

Vierailija
6/9 |
05.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

pahimmillaan heräsi jo 20 min. päästä, sitten siitä edelleen läpi yön vähän väliä. keskimäärin 10 herätystä joka yö. tätä jatkui siihen saakka, että vauva oli 9 kk. silloin pidimme unikoulua ja lopetin yösyötöt. yösyöttöjen loputtua heräilyt menivät mielestäni "normaaliksi" eli 1-4 kertaa yössä.



noin pienelle ei mitään unikouluja voi pitää, eli sinänsä tästä ei ole varmaan apua. muuta kuin jos yhtään lohduttaa että et ole ainoa. itselle oli ainakin todella rankkaa heräillä puoli vuotta noin usein. käytännössä en saanut koskaan nukkua kuin hetken torkkuja. aina ei ehtinyt edes nukahtaa, ennen kuin vauva jo heräsi taas uudelleen. ja meidänkään vauva ei huoli tuttia eikä pulloa.



ainut vinkki mitä tulee mieleen, niin pyydä apua päiviin niin paljon kuin saat. mieheltä, ystäviltä, isovanhemmilta, muilta sukulaisilta tms. jos veisivät vauvaa vaikka vaunulenkille ja saisit nukkua sen ajan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/9 |
05.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sinuna ottaisin aikalisän.. ja varmasti aloittasin karsimalla viljat, jotka usein aiheuttavat yöllisiä ilmavaivoja kunnes niihin tottuu. Ilmavaivoja aihettaa helposti myös porkkana ja maissi.

Vierailija
8/9 |
05.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei auttanut soseet, puurot tai vellit.

Unikouluakin yritettiin, tarjottiin vettä, siirrettiin vauva eri huoneeseen nukkumaan ja koitettiin ihan_kaikki keinot mitä keksittiin.

Ei auttanut, vauva heräili silti tunnin parin välein.



Aika auttoi, yöheräilyt loppuivat itsestään 12 iässä ja sen jälkeen lapsi on nukkunut kuin tukki.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/9 |
05.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vauva on nyt 6,5 kk, ja pari viikkoa sitten yöt oli vielä ihan mahdottomia. Minusta tuntui, että kyse oli tapasyömisestä, halusi myös rintaa koko ajan läpi yön vaikka söi jo kiinteitä (ei tosin suuria määriä).



Niinpä sovin miehen kanssa, että hän hoitaa "iltavuoron" eli rauhoittelee vauvaa alkuyöstä, ja minä annan rintaa vasta klo 02. Ekana yönä vauva heräili klo 01 asti, mutta ei sitten herännytkään ennen kuin klo 6.30! Ja viimeisen kerran olin imettänyt klo 20.



Kun yö meni noin hyvin, niin kokeilin seuraavinakin öinä olla syöttämättä ja hyvin meni. Vauva pantiin nukkumaan klo 20.30 (ennen tätä "rytmitystä" vauva oli nukkunut vikat lyhyet tirsat tuohon aikaan, mutta valvonut puolille öin) ja heräsi itkeskelemään klo 22-23, mutta rauhoittui uudestaan nukkumaan ilman rintaa. Eikä enää herännyt uudelleen kuin vasta aamulla!



Nyt tästä vahingossa tapahtuneesta vieroituksesta on siis 2 viikkoa, ja yöt menee edelleen hyvin. Vauva joko herää tai sitten ei klo 22-23 välillä, ja rauhoittuu joka tapauksessa nopeasti. Yksi yö välissä oli vaikea, silloin vauva itki klo 24-02, ja mun oli vaikea olla luovuttamatta ja antamatta rintaa, mutta onneksi kantti kesti (mies rauhoitteli kuitenkin vauvaa koko ajan). Yösyöttöihin emme ole palanneet siis kertaakaan, ja yöt on AIVAN toista luokkaa kuin ennen tätä totuttelua.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi neljä seitsemän