Mikähän lapsellani on: ke-to kova kuume, tänään selkä täynnä punertavaa näppyä
mutta siinä pitäisi tulla ihan rakkuloita ja nimenomaan käsiin, jalkoihin ja suuhun (on kutsuttu ennen suu- ja sorkkataudiksi, vaikkei siis ole mitään tekemistä sen eläinten taudin kanssa). Meillä on sitä ollut naapureillakin, joten heti tuli mieleen se, mutta ei vaikuta siltä, kädet, jalat ja suu olivat ihan "puhtaat".
Kommentit (18)
liikkeellä olevaa entero-rokkoa. Siinähän on oireina kuume ja punaiset näppylät suussa ja muualla kehossa. Yritäppä googlettaa siitä tietoa.
Sattaa olla myös viruksen tuottaman myrkyn aiheuttamaa ihottumaa. Meillä pieni 1-v sairastui adenoviruksesta ja sai näppyjä.
meillä kahdella lapsella molemmilla alkoi niin, että ensin oli kova kuume 1-2 päivää, sitten tulivat näpyt. Tosin näppyjä oli suussa, käsissä ja jaloissa (ei selässä), mutta ilmeisesti enterorokko voi olla aika monimuotoinen.
Luultavasti vähän niukasti juonut kun suolat mennyt als, ja enterorokossa on yleisesti suu niin kipeä ettei lapsi oikeen ole halukas juomaan. Eikös adenovirukseen liity myös ripulointi?
...lääkereaktio on kyllä myös hyvä selitys, meillä esikoisella tuli parivuotiaana ihan hirveät näpyt antibiootista. Luulin olevan jotain rokkoa, mutta selvisi sitten, että antibiootti aiheutti. Silloin näppyjä oli nimenomaan vartalolla.
Mutta enterorokosta vielä: ne näpyt ovat ensiksi ihan vain näppyjä, "kypsyvät" sitten rakkuloiksi. Mutta alkuun vain punaisia näppyjä.
seuraavana päivänä nousi koko vartalon iholle pieniä näppyjä. päivystyksessä sanottiin, että lapsille saattaa kuumeessa nousta ryyhkää. Muutamassa päivässä näpyt parani. Näppyjä ei ollut suussa eikä muualla limakalvoilla.
Itse en antaisi antibiootteja, ennen kuin olisin ainakin jutellut lääkärin kanssa.
Enterorokossa on rakkulat kämmenissä, jalkapohjissa ja suussa.
Veikkaan antibioottiallergiaa.
muut rokotkin ovat ihan lapsi kohtaisia, kuinka sairastaa. Meidän pojan vesirokkokin oli siunattu vaan kolmella näppylällä ilman rakkuloita.. (juu ei sama tauti) Ootko ap varma, ettei "rakkula" vaihe olis jäänyt ns, huomaamatta?
voikohan lääkereaktio tulla vasta melkein viikon käytön jälkeen? Huomenna siis loppuu kuuri, joten tuntuis hassulle, että vasta nyt reagoisi.
Maha lapsella on kyllä löysällä, kakka tulee kerran päivään mutta löysänä, ei ehdi potalle (onneksi tulee päiväuniaikaan, niin on vaipat varalla). Ja maanantaina oksensi lounaan, sen ajattelin myös olleen reaktio antibiootteihin.
Sehän tässä eniten ihmetyttää, että eilen oli enää vähän lämpöä (37,2 luokkaa korvamittarilla), tänään on ollut täysin kuumeeton (alle 37 koko päivän). Miten ne näpyt vasta nyt nousee??
Mutta kiitos kaikista kommenteista ja ehdotuksista, jatkan pähkäilyäni...
-ap
Meillä oli kamala kokemus kaksivuotta sitten. Silloin 9kk vanhalla oli ensin korvatulehdus, tosin siihen ei antibioottia silloin heti saatu. Sitten nousi kuume, ja vähän ajan päästä selässä oli punaisia pisteitä, osa hieman kohollaan. onneksi vetiin samantien lääkriin, sillä pojalla oli aivokalvontulehdus. Onneksi saimme siis ajoissa hoitoa.
En halua pelotella, mutta kaikkiv ahtoehdot kannattaa ottaa huomioon.
joten en tiedä häviääkö. Googlasin tuota aivokalvontulehdusta, ja oireissa painotetaan lapsen haluttomuutta ja mistään kiinnostumattomuutta. Meillä lapsi on tänään iltaa kohden nimenomaan piristynyt ja ruvennut syömäänkin paremmin, joten yleiskunto on kohentunut koko ajan.
Voi tosiaan olla, että rakkuloita on ollut jossain, suutansa on valittanut mutta sekä lääkäri että me olemme useampaan otteeseen katsottu suuhun, eikä mitään rakkuloita ole ollut. Eihän se vielä tarkoita, ettei enteroa olisi, jossain oireluettelossa vain painotettiin nimenomaan raajoja ja suuta rakkuloiden ensisijaisena paikkana.
Mietin tässä lähtisinkö tarkistamaan lapsen ihottumaa vai antaisinko nukkua rauhassa...
-ap
Vatsa löysänä ja 4 päivänä tuli näppylät ja olo ei ollut lapsella hyvä. lopetettiin kuuri kesken. Keskimäärin antibiiootti auttaa 5-7 päivässä. Korjatkaa jos olen väärässä. Näin sanoivat päivystyksessä kun kuvailimme oireet. Ja lopetimme antibiootin ja seuraavana päivänä oli lapsi paljon parempi.
itse saan aina kuumeesta ns. hikinäppyjä kehon (erityisesti keskiruumis) täyteen, olen lapsesta asti saanut. Hyvin pientä ja tiheää näppyä, lähtee itsekseen ajan kanssa
itse saan aina kuumeesta ns. hikinäppyjä kehon (erityisesti keskiruumis) täyteen, olen lapsesta asti saanut. Hyvin pientä ja tiheää näppyä, lähtee itsekseen ajan kanssa
Siksi ei lähdettykään heti mihinkään soittelemaan, mutta jäin miettimään, et miten se ihottuma näin myöhään nousee, jos liittyy kuumeeseen? Kun kuitenkin on jo kuumeettomia päiviä takana.
Monille tulee allergiareaktio vasta kun lääkekuuri lopuillaan tai jo loppunut. Mun tytölle tuli pari päivää sen jälkeen kun kuuri ohi. Päiväkodista soittivat et on rokossa. Käytiin näyttämässä tk:ssa ja allergiaahan tuo olikin.
Käytiin eilen lääkärissä, jossa sunnuntaisijainen arvaili kaikkea mahdollista, mutta ei suostunut laittamaan tietoihin vielä antibioottiallergiaa, vaan sanoi että jos seuraavan kerran tulee samanlaista, sit on varmaa. Tänään neuvolassa täti totesi, ettei epäilystäkään allergiasta, ja ei missään nimessä saa enää ikinä antaa vastaavaa ainetta, kuulema allergiaoireet pahenee joka altistuskerralla. Tarkistettiin vielä, oliko aiemmin saanut samaa ainetta ja ainakin kerran on saanut, mikä vielä tuki diagnoosia. Tänään ihottuma on levinnyt jo joka puolelle, selkä, maha, rinta, naama, jalat, pylly jne. ihan nokkosrokon peitossa. Onneksi ei kutise, lapsi ei valita lainkaan, mutta on aika hurjan näköinen.
Kiitos teille, jotka kommentoitte!
Tämä viikko on mennyt niin 2v lasta hoivatessa, että kaikki vinkit siitä, mitä tämä on, olisi tervetulleita. Viime su käytettiin lääkärissä kun valitti korviaan eikä pystynyt nukkumaan - molemmissa korvissa märkää ja sai antibiootti- ja tulehduskipulääkekuurit. Ke-aamuna oli tulikuuma, todennäköisesti kuumetta oli ainakin vähän jo ti, mutta ei tyhmänä mitattu, kun oli potilaana kuitenkin ja kaksi lääkekuuria päällä. To käytettiin lääkärissä kun valitteli edelleen korvia, jotka paranemaan päin, joten lääkärit otti verikokeita, joissa tulehdusarvo koholla, valkosolujen määrä ja suolat alhaiset -> uudet verikokeet ensi viikolla. Tänään täysin kuumeeton päivä ja illalla saunassa huomattiin, että selkä oli täynnä punertavaa näppyä, muualla kropassa ei mitään merkkejä.
Mitä ihmettä tää nyt on? Lapsi on vuiosi sitten kuumeillut selittämättömästi useampaan otteeseen, ja joka kerta on neuvolasta ehdotettu, et olis vauvarokkoa, mutta aiemmin ei ole ollut näppyjä... olisi siis helpoin selite, mutta mitähän muuta voisi olla? Soitan huomenna joka tapauksessa lääkärille, mutta mietityttää niin kovasti, että sillä kyselen täältäkin...