Hyvin pienirintaiset naiset: oletteko koskaan joutuneet häpeämään rintojanne? Jos kyllä niin millaisissa tilanteissa?
Kommentit (9)
Toki piksut ei näyttäneet hyviltä kun rintoja ei ollut tai toppien pitäminen vaati aina kunnon bush-upit. Laitoin silikonit ja nyt en tarvitse liivejä ja piksut on kivan näköiset.
Rinnat on A-kokoa. Näin jälkikäteen ajateltuna kroppani oli nuorena todella kaunis, aivan turhaan sitä häpesin. Nyt ei todellakaan ole enää läheskään yhtä kaunis mutta olen lakannut häpeämästä, olen oppinut olemaan sinut itseni kanssa.
Aikuisiällä olen ollut ihan tyytyväinen b-kuppiin ja hoikkaan vartaloon, varsinkin lasten synnyttyä.
No en minä mielelläni rinnat paljaana esiinny (julkiset saunat yms. ovat ahdistavia paikkoja, mutta ei rintojen koon takia).
En ole koskaan käyttänyt push uppeja, eikä kukaan (itseäni lukuunottamatta) ole käyttänyt minusta sanaa " lauta" .
Tai no teininä häpesin niitä, kun ne alkoi kasvaa.
T. AA.
en halua mennä esim. julkisiin saunoihin enkä muutenkaan koskaan sauno vieraiden kanssa esim. saunailloissa
Silloin kun tuo itsetunto oli vielä niin hatara...
Kyllähän se harmittaa edelleen, kun monet vaatteet eivät näytä kovin hyviltä näiden rintojen kanssa (AA) ja normaalimitoitetut rintsikat harvoin sopivat.
Rintani ovat kyllä saaneet ihan uuden merkityksen lasten syntymän jälkeen, kun maitoa tuli paljon paremmin kuin isorintaisilla ystävilläni. Lapsia täysimetetty yli puoli vuotta ja maitoa vielä luovutettukin sairaalaan.
Nyt yli 40-v. olen tottunut pieniin rintoihini, mutta pikkuisen kumminkin hävettää yleisissä pukuhuoneissa, suihkuissa ja saunoissa. Ja yläosaa on pakko topata liiveillä hieman, jotta vaatteet näyttäisivät kivoilta. Hyvä puoli on, että minkäänlaista muutosta iän ja imetysten myötä ei ole tullut, paitsi kokoa ehkä hieman (todella vähän) lisää.
että meille tulee isot rinnat. Siro varsi ja a, max. b-kuppi oli kaikkien tanssikaverienikin toiveissa. Opin, että kroppani on priima enkä ole sitä osannut myöhemminkään hävetä. Se toimii, taipuu, on vahva ja kevyt liikutella. Vaatteet näyttävät hyvältä monenlaisten kroppien yllä, myös minun vielä nelikymppisenäkin ainakin suunnilleen sopusuhtainen 52-kiloisen 34-kokoisen. Hävetä olen tajunnut töppäyksiäni, typeryyttäni ja sen sellaista, en tosiaankaan rintojeni kokoa...
Vaatteet päällä en. Silloin tissit näyttää hyviltä, vaikka en vuorauksia käytäkään. Liivit kohottaa ne kivan pystyiksi vaikka ovatkin kokoa A-B.
Saunassa, jostain syystä etenkin muiden naisten kanssa ja etenkin hyväkroppaisten naisten kanssa, häpeän sekä pieniä raskausarpisia rintojani että roikkuvaa raskausarpista vatsaani. Häpeän myös sitä miten ihoni punoittaa ja hilseilee.