Voiko uudisasunnon hinnasta tinkiä?
Kommentit (4)
että kyllä niistä voi koettaa tingata, varsinkin jos on ollut jonkun aikaa myynnissä. Vain tyhmä maksaa täyden pyyntihinnan.
Meillä on tässä samalla tiellä rivitalo, joka valmistui viime elokuussa. Talossa on käs. 12 asuntoa, joista 6 edelleen myymättä... Itseasiassa kaikki kaksikerrokset ratkaisut (kaikki yksikerroksiset on myyty). Asunnoissa on turhia neliöitä, koska asunto on kolmessa tasossa (keskellä eteinen, alhaalla keittiö ja olkkari, ylhäällä kolme tai neljä makkaria - en muista missä tasossa on sauna)... Meillä olisi tilantarvetta ja mielellään voitaisiin tuohon tien toiselle puolelle muuttaa - ei kuitenkaan tekisi mieli maksaa täyttä hintaa, kun hukkaneliöitä asunnoissa tosiaan on ihan kiitettävästä + ovat olleet noin kauan myynnissä. En tiedä viittiski kokeilla, ajattelin lähinnä kymppitonnin saada pois hinnasta, mielellään 15.
mutta käytännössä tuskin onnistuu ellei kyseessä ole kohde joka on ollut pitkään myymättä (vrt. Kauklahden asuntomessualueen jotkut asunnot)