Magnesium.
Onko Magnesiumin syönnillä mitään hyötyä?
Kävin 3 viikkoa takaperin lääkärissä ja kysyin onko manesiumin syönnistä mitään hyötyä.
Lääkäri vastasi ettei ole ja ettei ole tieteellistä näyttöä että se mihinkään auttaisi ja että se on plasebo pilleri.
Viikko takaperin kävin toisen lääkärin luona toisesta asiasta mutta kysyin häneltäkin saman kysymyksen kuin ensimmäiseltä lääkäriltä.
Tämä toinen lääkäri oli täysin eri mieltä kuin eka lääkäri. Sanoi , että on hyödyllistä syödä magnesiumia
mutta ei sen tarkemmin eritellyt miksi.
Mikä on totuus asiasta?
Kellään kokemuksia tai fakta tietoa magnesiumin vaikutuksista tai haitoista ym..
Kommentit (62)
Kiitos vastauksesta.
Itse olen syönnyt magnesiumia kohta pari kuukautta ja olen huomannut ettei se ole ainakaan jalkapohjan suonenvetoon auttanut yhtään.
Syön päivittäin 3 kpl magnesia sitraatti 300. Onkohan liian vähän kun ei auta suonenvetoon.
Lisää kokemuksia kellään?
mun mies sai avun magnesiumista, kun hänellä alkoi jotenkin kummallisesti sormet jäyksitelemään ja oli ns. levottomat jalat oireet. hän ottaa yhden pillerin päivässä. ihan ovat apteekista ostettuja. nyt lomalla pillerit unohtui matkasta ja aika nopeasti alkoi oireet. olkoon mitä plaseboja tahansa, mutta miehelläni auttaa.
Samoin levottomat jalat, toimii nopeasti, syön vain 1 tabl/5xvko, eli 150Mg , vatsa ei kestä enempää.
Magnesium tulee sitten syödä sitraatti- eikä oksidimuodossa.
Magnesiumsitraatti on todella huomaattavasti paremmin imeytyvä kuin oksidi. Sama pätee muihinkin hivenaineisiin, oksidit ovat erittäin tehottomasti imeytyviä eikä mg-määriä kannata tuijottaa. Tehokkain magnesium on magnesiusitraatin ja glysinaatin yhdistelmä. Näiden kombinaatio antaa parhaan kokonaisimeytymisen. Itse syön näitä ja toimii ainakin minulle parhaiten
Mulla on tollasta magnesium-suihketta joka imeytyy ihon läpi verenkiertoon(?), ja se tuntuu kyllä auttavan tohon toista pohjetta useesti vaivaavaan kramppiin
Mulla kanssa auttaa jalkojen lihaskramppeihin ihan selvästi. Heti jos lopetan käytön, alkaa yöllä kesken unien tulla ilkeitä pohjekrampeeja joihin herään.
Lihaskramppien ja levottomien jalkojen lisäksi se auttaa myös, jos on taipumusta ummetukseen. Tarpeeksi magnesiumia niin johan lähtee. Siinä toimii yhtä lailla se oksidimuoto kuin sitraattikin.
Ei se ihan turhaa ainetta ole. Ap:n kohdalle vain osui ensin sellainen peruslääkäri, joka on sitä mieltä että kaikki ravintolisät ovat ihan turhia elleivät peräti epäilyttäviä. Ei siis itsenäisesti ravitsemusasioihin paljoakaan kouluttautunut.
Magnesiumsitraatti on alentanut mun verenpainetta huomattavasti. Nukun myös paremmin.
Oli siinäkin mielessä metka lääkäri ettei suostunut vaihtamaan hengenahdistusta aiheuttavaa beeta salpa lääkettä toiseen vaan sanoi että jatketaan samalla lääkkeellä edelleen.
ap
Ja ei sitä paitsi tunnistanut sepelvaltimotaudin oireita.
Magnesiumin puutos on täysin mahdollinen etenkin nykyaikana, kun syömämme ruokakin on ravinneköyhempää kuin aiemmin. Stressi ja kofeiini myös kuluttavat elimistön magnesiumvarantoja.
En puhuisi magnesiumin puolesta, ellen itse olisi saanut sen avulla katkaistua pitkän unettomuusjaksoni. Magnesium kun myös rauhoittaa hermostoa niin illalla otettuna se todella ainakin minulla auttaa unensaannissa.
Magnesium-valmisteita on monenlaisia, oksidipohjaiset tuotteet eivät yleensä imeydy hyvin joten ne kannattaa jättää kaupan hyllylle. Kokeilkaa siis magneisumsitraattia. Löytyy niin Prismasta, Cittarista, Halpa-Hallista kuin nettikaupoista.
Itse tilaan iHerbistä ja käytän linkissä olevaa tuotetta.
http://eu.iherb.com/Now-Foods-Magnesium-Citrate-200-mg-250-Tablets/691?…
magnesiumin käyttäjä kirjoitti:
Magnesiumin puutos on täysin mahdollinen etenkin nykyaikana, kun syömämme ruokakin on ravinneköyhempää kuin aiemmin. Stressi ja kofeiini myös kuluttavat elimistön magnesiumvarantoja.
En puhuisi magnesiumin puolesta, ellen itse olisi saanut sen avulla katkaistua pitkän unettomuusjaksoni. Magnesium kun myös rauhoittaa hermostoa niin illalla otettuna se todella ainakin minulla auttaa unensaannissa.
Magnesium-valmisteita on monenlaisia, oksidipohjaiset tuotteet eivät yleensä imeydy hyvin joten ne kannattaa jättää kaupan hyllylle. Kokeilkaa siis magneisumsitraattia. Löytyy niin Prismasta, Cittarista, Halpa-Hallista kuin nettikaupoista.
Itse tilaan iHerbistä ja käytän linkissä olevaa tuotetta.
http://eu.iherb.com/Now-Foods-Magnesium-Citrate-200-mg-250-Tablets/691?…
Magnesiumsitraattia siis :)
Yleislääkäreillä ei ole mitään tietoa kovaa treenaavien metaboliasta. Mene urheilulääkärille. Hikoillessa voi menettää litrakaupalla nestettä ja elektrolyyttejä.
Jos en ole itse vetänyt mankkaa illalla treenin jälkeen niin herään 100-varmasti yöllä armottomaan kramppiin. Se on kuin löisi puukolla reiteen. Kipu on armoton ja olen liikuntakyvytön. Vastaa ortopedisen leikkauksen jälkeistä kipua ilman lääkitystä. Saan krampin taltutettua mankalla muutamassa minuutissa jos pystyn jalkautumaan lääkekaapille. Mankan kanssa nukun kuin normaalisti enkä herää aine edes herätyskelloon tai lasten huutoon. Magnesium-kalium yhdiste on paras. Saa poretabletteina. Magnesiumsitraatti ja Diasporal on kuraa. Jos ei ole muuta niin puhdas natrium ruokasuolana auttaa.
Treenaan siis pyöräilyä maantiellä ja maastossa. Lenkit vaihtelee 2-8 tuntiin ja juon elektrolyyttinesteitä.
Taipumus on perinnöllistä sillä eläkkeeni oleva äitini on myös samalla tavalla kramppiherkkä ja magnesium on hänellekin taannut rauhalliset yöt esim. marjametsän jälkeen.
Onko lisää kokemuksia magnesiumin hyödyistä? Olen keski-ikäinen nainen enkä treenaa mitään lajia. Onko aineesta minulle mitään hyötyä?
Magnesium on selkeästi tuonut apua uniongelmiin sekä vatsan toimintaan. Myös treenistä palaudun paremmin. Lisäksi tuntuu rauhoittavan aivojani (ADHD, ei varsinaista lääkitystä). Huomaan jo parin päivän tauon jälkeen, että keskittyminen vaikeutuu huomattavasti ja olen ahdistuneisempi.
Syön muitakin vitamiineja, mutta ainoastaan magnesiumin kohdalla huomaan eron jo muutamassa päivässä. Sairastan lisäksi keliakiaa, johon liittyvän imeytymishäiriön takia todennäköisesti huomaan erot nopeammin.
Onko kenelläkään kokemusta magnesiumista ahdistuksen ja masennuksen hoidossa? Muistaakseni jokin uusi tutkimus väitti, että magnesiumista apua masennuksessa...
Magnesiumglysinaatti + tauriini näyttäisi lievittävän masennusoireitani jonkun verran.
Vierailija kirjoitti:
Onko kenelläkään kokemusta magnesiumista ahdistuksen ja masennuksen hoidossa? Muistaakseni jokin uusi tutkimus väitti, että magnesiumista apua masennuksessa...
Laita hakusanoiksi "George Eby depression" niin pitäisi löytyä.
Kokemuksia on eli minulla on istumatyö ja taipumusta suonenvetoon, varsinkin jos näin helteellä juo liian vähän. Suonenveto on suorastaan tuskallista jos unissaan ojentaa jalkojaan varomattomasti ja ei ehdi herätä ennen kuin se alkaa.Tähän magnesium auttaa. Nyt meillä on voimakkaampaa magnesiumia apteekista ja tuntuu tehoavan. Juuri ehdin kehua miehelle, että ei oirehtinut lainkaan viime yönä, kun olen nyt kahtena iltana ottanut magnesiumin.