Asunovaunun kanssa Saksassa ja Italiassa: vinkkejä?
Olemme lähdössä useaksi viikoksi asuntovaunun kera Saksaan ja Italiaan. Lapset ovat iältään 7, 5 ja 3-vuotiaat sekä 5 kk. Mitä lääkekaappiin? Aurinko? Helle? Turvallisuus? Imetys?
Kommentit (2)
Itse monta vuotta reissaanneena luin hyväntahtoisesti hymyillen äitileijonan viestin. Olemme reissanneet autolla Eurooppaa ristiin rastiin ja kuulostaa todella vieraalle, että Italiaan kannattaisi suhtautua varauksella :D Italiassahan rakastetaan lapsia ja leirintäalueet ovat pääsääntöisesti olleet erittäin siistejä ja palvelu hyvää ja toimivaa. Millä tavalla alppien ylitykseen mielestäsi tulisi varautua???? Normaalia ajoa mielestäni. Varmasti nautitte matkasta, kun ette turhia stressaa ja annatte matkan mennä päivä kerrallaan. Aurnko voi olla tieysti todella kuuma, jos Italiassa lämmintä, mutta siihen osaa vrasti varautua, kuten muulloinkin helteellä.
Ja tällä viestillä ei ollut tarkoitus loukata ketään. Kunhan kummastelin, mistä moiset mielipiteet.
Vastailen mielelläni, jos sinulla on lisäkysymyksiä.
Tulee varmasti antoisa reissu, jos on etukäteen hyvin suunniteltu. Autoliitosta saa varmasti hyviä neuvoja. Toivottavasti teillä on ajokokemusta autobahnalta, sujunee varmasti sitten vaunun kanssakin. Oletteko varautuneet Alppien ylitykseen? Italiaan kannattaa suhtautua varauksella. Leirintäalueet eivät välttämättä turvallisia. Suuria "turistirysiä" kannattanee ainakin välttää. Tuttavilla ikäviä kokemuksia näistä.