Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Ei helkkari: Nokian insinööri tukehtui leivoksiin syömiskisassa

Vierailija
21.11.2008 |

22-vuotias intialaismies kuoli kesken ahmimiskilpailun Nokian työpaikkaruokalassa Gurgaonissa Intiassa keskiviikkona. Mies työskenteli insinöörinä Nokia Siemens Networksissa, Gurgaonissa Delhin lentokentän eteläpuolella.



Nuoren insinöörin kuolemasta kertoivat eilen useat maan sanomalehdet verkkosivuillaan. Mies tukehtui syötyään leivonnaisia ja kahvileipiä liikaa ja liian nopeasti.



Henkilökunnan järjestämään kilpailuun osallistui 20-30 työntekijää. Eräs heistä kertoi uhrin halunneen oksentaa ehdittyään syödä noin viisi leivonnaista. Se ei kuitenkaan onnistunut.



- Työtoverit olivat pitämässä hauskaa keskenään, kun mies meni vessaan noin kello puoli kaksi. Työtoverit huolestuivat, kun häntä ei kuulunut pitkään aikaan. Mies löydettiin vessan lattialta tajuttomana, kertoi poliisin edustaja Satinder Kumar The Times of Indialle.



Uhri kiidätettiin Gurgaonissa sijaitsevaan yksityiseen sairaalaan, jossa hänet todettiin kuolleeksi. Lääkäri Sushum Sharma vahvisti, että kuoleman oli aiheuttanut tukos henkitorvessa.







Ilma ei päässyt keuhkoihin







Nokia Siemens Networksin edustajat Intiassa eivät kommentoineet asiaa vedoten tutkinnan keskeneräisyyteen.



- Saimme Nokia Siemens Networksista puhelun, jonka mukaan yksi heidän työntekijöistään oli pyörtynyt ja matkalla sairaalaamme, lääkäri Sharma kertoi Hindustan Timesille. Hänen mukaansa mies oli "ahminut niin monta leivonnaista niin nopeasti", että hänen henkitorvensa tukkeutui.



- Kun laitoimme hänet elvytyslaitteeseen, henkitorvesta alkoi tulla ulos ruokaa. Ilma ei yksinkertaisesti päässyt kulkemaan keuhkoihin, lääkäri sanoi.

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
21.11.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen ihmetellyt että mitä se luonnollinen poistuma on mitä Nokialla on noin 1000 henk. kun on puhuttu työvoiman vähentämisestä.

Vierailija
2/6 |
21.11.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos se ois siinä ahmiessa saanut pullaa henkitorveen niin ei se olis kyllä vessaan kävellyt.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
21.11.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

kuin pitkän anoreksian jälkeen nääntyä hengiltä

Vierailija
4/6 |
21.11.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

NSN:n insinööri, ei Nokian.

Vierailija
5/6 |
21.11.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei todellakaan aina pelasta!

Vierailija
6/6 |
21.11.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Viilaa sitä pilkkua IS:lle, sieltä tuo juttu on ;)

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi yksi yksi