Onko jokaisessa päiväkotiryhmässä ainakin se yksi aina huonotuulinen hoitaja?
Sellainen, jonka tapa puhua lapsille kuulostaa ikävältä, joka ei tunnu oikein jaksavan lasten hitautta pukea yms.
Kommentit (6)
kakkosen kanssa samaa mieltä. Noin se yleensä menee.
mutta ärsyttäviä kakaroita löytyy joka porukasta: päiväkotiryhmä, koululuokka, harrastusporukka...
Esimerkkejä:tarttuvat lapsia niin lujaa käsivarresta kii että yhdellä oli mustelmat;huutavat joillekin " etkö sä tajua tätä tehtävää" ym kivaa;jos et syö jotain loppuun niin kerran jättivät tämän kyseisen lapsen yksin luokkahuoneeseen ja hoitaja piteli ovea kiinni ja lapsi huusi paniikissa oven takana että päästäis pois..
Mitään ei ole tehty vaikka asiaa on viety eteenpäin.
Joten arvatkaa miks mun poika PELKÄÄ mennä eskariin..
Varhaiskasvatyssuunnitelmissa puhutaan niin kauniisti lasta kannustavasta kasvatuksesta ja siitä, kuinka lapsen positiivista minäkuvaa tulisi tukea...pblablabla....voisi sen henkilökunnankin yrittää saada sitoutettua tähän visioon.
on kolme ryhmää ja yhdessä on musta yksi vähän leipääntyneen oloinen tyyppi. Tosin hän sekä suurin osa muustakin väestä on ollut talossa jo kohta 20 vuotta... Muut ovat tosi mukavia!
Tulevat aamulla, lähtevät illalla ja palkkapäivänä vähän hymyilevät. Eivät halua tai pysty kehittymään itse eivätkä halua kehittää työtään. Sitten on niitä, jotka tekevät työtä muunkin takia kuin palkan. Yleensä ensin mainitut saavat jälkimmäistenkin innon ja ilon latistumaan vuosien saatossa. Siksi sellaisissa paikoissa, joissa ensin mainittuja on paljon, on myös työvoiman vaihtuvuus suuri. Fiksut häipyy pian, ettei oma työilo ehdi hävitä.