Miten saa järjestyksen pysymään kodissa?
vaikkei meillä ihan edellisten vastaajien tasoista järjestelmää olekaan käytössä -hyviä vinkkejä sain! Meillä siis 3h+k, kissa ja 1v10kk lapsi.
Vien mennessäni ja tuon tullessani. Pyykkikori sijaitsee siinä, missäö vaatteita vaihdetaan, joten likaiset vaatteet tulee aina heti sinne tipautettua. Pyykit pesen valmiiksi ja asettelen narulle päivän aikana kunhan ehdin. Pyykkiteline sijaitsee aika keskeisellä paikalla ja siitä aina ohimennen ehtiessäni viikkaan vaatteita pinoihin ja kun on pino valmis, niin vien seuraavan kerran ohimennessäni paikalleen kaappiin. En silitä kuin juhlia varten.
Tiskit tiskataan joka aterian päätteeksi, niin ei mene kauaa missään välissä. Meillä saavat murut olla pöydän alla seuraavaan imurointikertaan asti. Isoimmat toki kerään pois, jos silmiin osuu.
Tavoitteenani on imuroida 2xvk, mutta toteutuma on noin kerran viikossa. Keittiössä on esillä rikkaharja, jolla saa murut yms. nopeasti roskiin. Vessaa lakaisen kissanhiekkalaatikon putsauksen yhteydessä aina vähän kerrallaan. Eteisessä on pitkä leveä eteismatto, joka estää aika kivasti hiekan leviämistä koko asuntoon, vaikka onkin työläs imuroida. Imuroin aina mattojenkin alta, kun kissa levittä kaiken ympäri asuntoa kulkiessaan.
Lapsella on lelukoppa keskellä olohuoneen lattiaa ja lisäksi kaksi lelulaatikkoa kirjahyllyn alatasolla. Leluja kierrätetään, niin pysyy mielenkiinto leluihin yllä eikä ole liikaa levitettävänä. Lastenhuoneessa on lapsisalvalla lukitussa kaapissa "kierrossa" olevat lelut. Kierrätän pikkuhiljaa eikä ole ainakaan vielä tullut protestoimista. Illalla kerätään yhdessä lelut ja poika on alkanut itsekin laittaa leluja paikalleen ennen ulos lähtöä jne., kun on huomannut, että siten löytää tärkeät lelut helpommin eikä kissa pääse pelaamaan niitä pitkin asuntoa.
Viimeisimpiä oivalluksia:
Pieneksi jääneet vaatteet laitan pesun jäljiltä suoraan laatkoihin myyntiä tai pikkukakkosta odottamaan. Muuton yhteydessä olen laittanut tavaraa pois tai varastoon. Koriste-esineiden aika on meillä sitten, kun niitä ei enää tarvitse lapsilta varjella. Näin jää kaappi tilaa pyörittää vaate yms. rumbaa paremmin. Ylimääräinen hattuhylly siellä täällä antaa kummasti mahdollisuuksia laskea tavaraa "alas" lasten ulottumattomiin, ripustaa laukkuja/tavaraa koukkuihin tai sijoittaa esim. piirrustusalustoja, pyöräilykypäriä. jos ei ole paljoa kaappitilaa, voi sijoittaa hattuhyllyn katonrajaan ja sijoittaa sinne siistejä laatikoita, harvemmin/ei vielä käytössä olevia ulkovaatteita tms.
Vielä työnalla:
Eteiseen naulakko ja tumppukori lapselle, kun kerran itse jo riisuu. Siihen saa sitten aina laittaa märätkin vaatteet eikä niitä välissä siirretä mihinkään. Eteisen riisumispaikan siirtäminen lähemmäs ulko-ovea kun kura-aika lähestyy eli jakkara ja tyhjä tila ulkovaatteille yms. järjestetään lähemmäs ovea.
Ongelmakohtia meillä:
Erilaisia paperipinoja kertyy keittiöön, olohuoneeseen ja työpöydälle, vaikka kaikilla papereilla olisi paikatkin. Nämä väliaikaissijoitetut paperikasat ovatkin sitten mielestäni tosi työläitä lajitella. ja jos en lajittele, en löydäkään mitään ja väliaikaispaikat alkavat pursuta yli...
Kommentit (10)
Edellisessä asunnossa oli vaatehuone ja pari kaappia. Uuteen asuntoon laitatin makuuhuoneisiin vaatehuoneen sijasta noita Elfan korisarjoja. Vetävät uskomattoman paljon tavaraa ja kun tekee alkuorganisoinnin tehokkaasti, homma toimii. Lapsikin löytää vaatteensa itse.
Samaa sarjaa käytämme lelukaaoksen hallintaan.
Kaikki ovat liukuovien takana eikä tyhjiä neliöitä huku vaatehuoneisiin. En vaihtaisi!!
Muovilaatikoihin voi piirtää myös kuvat jolloin lapsi osaa laittaa tavarat oikeisiin laatikoihin
Sitten on tuo karmea, naurettava ja silti aika idearikas jenkijenkkijenkki-sivusto www.flylady.net täynnä ideoita...
Mä liputan sen puolesta, että tavaraa ei pidä olla liikaa. Liinavaatteita ei tarvitse olla kahtakymmentä settiä ellei ole suurperhe ja sukulaiset yökylässä viikottain. Lapsi ei tarvitse viittätoista bodyä samassa koossa tai itsellä ei tarvitse olla 30 paria alushousuja.
Me tehdään niin, että käydään tavarat läpi krrann pari vuodessa ja raakataan pois tarpeettomat. Koska aikaa on vähän, niin kirpputoreille ei lähdetä, vaan lahjoitetaan suoraan lähetystorille sinne kelpaava. Käyvät vielä kotoa hakemassa, mikä unelma. Ajan mittaan sitä oppii olemaan haalimatta tavaraa, joten lahjoittamisen tarve pienenee.
Eteiseen kannattaa laittaa sellainen kurastoppari-matto, jota myydään rautakaupoissa. Se on siis samanlainen kuin julkisissa tiloissa. Ei maailman kaunein, mutta kauniimpi kuin hiekka ja kura pitkin poikin asuntoa.
Syöttötuolin alle voisi laittaa vaikka vakstuukikankaan. Siihen jää isommat kiinni ja murutkin on helppo siivota pois kun nostaa kankaan aina ruoan jälkeen pois. Varrellinen ikkaimuri on myös kätevä.
Meillä toimii se, että joka ilta siistitään paikat. Pyykit laitetaan koriin tai paikoilleen, roskikset tyhjätään, tiskit on koneessa. Lehdet koriin, posti paikoilleen. Kun tavarat on paikoillaan, niin pieni likakaan ei niin häiritse niin paljoa. Ja siivoaminen on helppo aloittaa kun ei tarvitse aloittaa järjestelystä.
Meilläkin toimii minimaallisuus eli ei liikaa leluja. Vaatteita sopivasti, pestään useammin, jos uhkaa loppua. Sama kaikkien muidenkin vuodevaatteiden, kenkien ym kanssa. Eli samoilla linjoilla kuin edelinen kirjoittaja.
Eli palikka kerrallaan se pinokin syntyy : )
Muutettiin neliöinä isompaan, jossa kuitenkin huonommat säilytystilat. Onneksi on tilaa rakentaa kaappeja lisää, mutta siihen asti olen karsinut kamaa kovallakin kädellä.
- Yhtään " mahdun tähän joskus vielä" tai " tätä vaatetta käytän seuraavan kerran kun minut kutsutaan kauniina kesäpäivänä pikkupikkupikkuserkkujen häihin ulkosaaristoon tyynellä säällä" vaatetta ei ole kaapissani
- jos yksi tavara- sanotaan vaikka kengät- tulee kotiin, niin vähintään kahdet vanhat lähtevät. Eli uutta ei osteta, jos ei ole vanhaa mistä luopua- roskiin tai kierrätykseen. Mies ostaa paidan - no silloin onkin varmaan kolmet jo rättikunnossa...sama pätee astioihin, kukkaruukkuihin, ym.
- ennen pidin viittä vuotta rajana, nyt jos tavaraa ei tarvita kolmeen vuoteen se saa lähteä.
- pikkusälälle omat paikat: puhelimelle kolo, hylly tms, avaimille ripustuskoukku, päivän postille seinäteline, lehtienkeräyslaatikko/kori siihen missä sitä luetaan (tulee samantien oikeaan paikkaan...), käsilaukullani oma ripustuskoukku ( siellä minne sen muutenkin jätän tielle) samoin koululaisen repulla.
-TYÖKALUILLE seinäteline, kun tarvitsee vasaraa, mittaa tai poraa sen kun ottaa, käyttää ja palauttaa paikoilleen - vaatii puoli neliötä seinätilaa...meillä oli eteisen komerossa ja hyvin toimi! Nauloilla ym. seinälokerikko.
- kunnon ISOIHIN kuramattoihin kannattaa investoida, autojen kumimatot sikahyvät aikoinaan rattaiden alla
- ikean erilaiset säilytysjutut hyviä: sellainen meritähden muotoinen verkko kerää kylpylelut ja sen voi ripustaa suihkuhanaan lähelle viemäriä valumaan. Ostin sieltä samanlaisia muovisia sekä pahvisia kannellisia laatikoita tusinan kumpaakin, osa on käytössä, osa tyhjinä. Jos lajittelun tarvetta tulee, on valmiiksi tyhjiä - ja tarvittaessa lajittelun voi keskeyttää, laittaa kannet päälle ja lootat pinoon. Ja tsadam- näennäisen siistiä nopsasti ja hommaa voi jatkaa. Useinhan se alku tavaran setvimisessä on sotkuisinta ja lapset,työ,arkirutiinit sitä katkaisevat.
-Lehtikotelotkin hyviä lajittelussa, pariin kerään kaikkien laitteiden käyttöohjeet esim.
- muistoille on omat laatikkonsa, valmiiksi liian isoiksi ostetut.Mahtuu sitten vuosien mittaan.
- ikean henkareita ja pukupusseja on ns. ylimääräisiä.
- vakuumipusseista esim. peittojen ja tyynyjen säilöntään olen kuullut kehuja, hankintaharkinnassa
- Lakanat ja tyynyliinat on sortteerattu läpi, kissatalo sai risoista, kuluneista hyviä alusia.
- erilaisia puhdistusaineita on valmiiksi laimennettuina suihkepulloissa, on helppo pyyhkäistä ovenpieliä tai kaapin tyhjiä hyllyjä ilman että tarvii nähdä suuresti vaivaa. Mikrokuituliinat ovat ihania kun toimivat ilman aineitakin. Lidlissä olivat muuten edullisia.
- Eteiseen laitoin lasten omalle korkeudelle vaatetangon irtokoukuilla ja henkareilla, kenkätason ja sen alle hanska-pipokorin.
- patterityypistä riippuen siihen voi laittaa kuivaustelineen kiinni
- neliletkuinen kenkäkuivain auttaa meillä kuivaamaan mm. ulkoilussa ja pesusssa kastuneet hanskat, sukat,kengät ja jopa haalarit, kun letkut laittaa lahkeiden sisään alakautta eikä ollut kallis!
- kaikissa laatikoissa on sisältö ( ja osassa vaatekoko)tarrat. Ihan maalarinteippiä, edullista ja helppoa. Samoin läpinäkymättömissä pukupusseissa, pieni vaivannäkö, mutta tarvittava kausivaate löytyy nopeasti.Eikä tule säilöttyä liian pieniä lastenvaatteita. Niin ja mieskin löytää : )
- jo mainitut elfat ovat sisältöihmeitä. Niitä on ja tulee lisää : ) Kalliita , mutta aikas ikuisia. Halpisversiotkin varmaan toimivat.
- olkkarissa tyhjä lelulaatikko: pikasiivous keräämällä lelut sinne ja myöhemmin omille paikoilleen.
-oskarinoksat kylppärissä hyviä
Tiivistettynä: hanki pino (sisäkkäin pinottavia) laatikoita joihin lajitella säästettävät, poisheitettävät, käytettävät. Käy lipastonlaatikko, hylly, kaappi, huone, varasto kerrallaan läpi. Matkan varrella laita muistiin mitä tavaraa mihinkin kertyy ja millaista säilytysratkaisua se vaatii (ripustus, taso, pinoaminen jne.) Hitaasti hyvä tulee, ajatellen aivan kaunis : )
Meillä kolme puhtaan pyykin koria, sisäkkäin meneviä. Naruilta otetuille lajittelua odottaville, yksi silitettäville ja yksi, jossa viikatut viedään kaappeihin. Märälle on oma koppansa, pienempi. Tarvittaessa mahtuvat piiloon makkarin sängyn alle : )
Minä olen tullut sihen tulokseen että ylimääräistä roinaa ei kannata säästää. Ne mitkän turhaan lojottaa muutosta toiseen pahvilaatikossa varaston perällä joutaa menemään.
Kierrätä! Älä osta jatkuvasti uutta!
Lelut laatikoihin lajiteltuina ja laatikot kaapissa. Vain yksi laatikko kerrallaan leikkiin tai jos lapset on kovin eri-ikäiset tai eri sukupuolta ja leikkivät paljon eri leikkejä niin sitten yhdelle laatikko olkkariin, toiselle lastenhuoneeseen tai jos lapsilla omat huoneet niin sitten helpompaa. Jos laatikot on kaikki esillä niin lapsilla on helppo romauttaa kaikki esille ja sitten ovat hujanhajan.
Meillä lelut on jaettu niin että erikseen on duplot, junarata, leikkiastiat ym. nukke/kotileikkijutut, eläimet, pehmot, autot, little people-sarjaa. Kaikki siis omissa kannellisissa laatikoissa ja laatikot kaapeissa. Palapelit on jaettu niin että kannellisessa isossa laatikossa on nuppipelit ja sitten meillä on sellaisia pienikokoisia palapelejä (54 palaa, oisko joku 10x15cm koottuna tai hieman isompi) ihan pakasterasioissa. Lapset saa ottaa yhden kerrallaan ja kun se on tehty ja laitettu takaisin laatikkoon niin voi ottaa uuden.
Eteisessä on iso kaappi jossa kaksi leveää kenkähyllyä, hengaritanko ja " hattuhylly" . Lisäksi lipasto jossa jokaiselle lapselle oma laatikko johon laitetaan hatut, kintaat, villasukat, lapaset yms.
Vaatehuoneessa on Ikean säilytysjuttuja jossa on mm. hatut ja käsineet ym. joita ei juuri tähän aikaan vuodesta tarvita. Liinavaatteita on niin että jokaiselle kaksi settiä+muutama vierasvaraksi. Ihan todellakaan niitä ei tarvita kymmentä settiä per nenä.
Pieneksi käyneet vaatteet siirretään odottamaan pikkusiskoa (mieluisimmat siis, eli raakaan pois sellaiset mitä on vähän pidetty isommalla koska niitä ei todennäköisesti tulisi käytettyä pienemmälläkään) ja pienemmälle pieneksi käyneet laitetaan kiertoon. Periaatteessa mitään ei säilytetä sillä mielin että " jos vielä joskus tulee lisää lapsia" . Toki jotain ihanimpia vauvanvaatteita on säilytetty ja säilytetään edelleen. Jos ei omaan perheeseen tule tarvitsijaa niin sitten siirtyvät lasten muistojen laatikoihin.
Tosi pienestä lapsetkin oppii tuon systeemin. Meillä nuorin on 1½v. ja ulkoa tullessa kun hänelle sanoo että laita sukat ja kintaat omaan laatikkoon niin hän vie ne omaan laatikkoon. Hyvin nopeasti oppi mikä on hänen oma laatikkonsa.
Lasten kanssa hyviä on pesunesteet suihkepulloissa eli nopsaan saa suihkaistua jonkun likatahran pois. Astiat aina koneeseen heti syönnin jälkeen, turhat tavarat pois pöydiltä jne.
Näillä keinoin meillä pysyy koti siistinä eikä tule kaaoksen tunnetta. (paitsi nyt kun itse olen kamalassa röhässä ja jaksaminen on vähän vähissä niin tuntuu että kämppä rempsottaa. Vaikka oikeasti on sellainen perus-sekasotku joka monille on ihan siistiä)
Meillä on täysin hyödytöntä kaikki järjestysyritykset ja tavaran raivaamiset. Sitä on niin paljon, eikä se vähene milläään vaikka kassikaupalla kannan sitä roskiin, kierrätykseen ja lahjoittelen minkä kerkiän, jo 2kk putkeen.
Kaksi lasta, 2v ja 4v. He auttavat lelujen keräämisessä päivittäin, mutta sitä pikkusälää on niin paljon, palapelin palasia ja koruja, nukkien varusteita, ja legoja.. Tuntuu että lapset eivät edes arvosta lelujaan niin paljon kuin olisi tarkoitus.
Vaatteetkaan eivät pysy siellä missä pitäisi, koko aika on pyykkihuolto levällään ja vaatteet eivät mahdu kaappeihin kunnolla, vaikka sieltä mitä poistaisi kun uutta ostaa. Ulkovaatteita pitää kuivatellakin, eikä voi suoraan laittaa henkariin ja naulakkoon ahtaaseen oikeaan paikkaan tai lokerikkoon. Ne on aina levällään sitten eteisessä ja ärsyttää. Rattaatkin on pakko säilyttää sisällä, ja sitä kuraa ja vettä on sitten kamalasti.
Ruokapöydässä pienempi vielä sotkee tahallaan aina kun silmä välttää vähänkin, kausittain. Ja kiipeilee ruokakaapeille aina toisinaan ja räjäyttelee puurohiutalepaketteja ja sokeripaketteja pitkin lattioita ja muuta mukavaa.
Auttaako tähän katastrofiin jos muuttaisi isompaan asuntoon, nyt on kolmio jossa on vain yksi pieni kylpyhuone ilman saunaa ja toista wc:tä, ei vaatehuonettakaan. Ja millä ilveellä sen muuttopuuhan järjestäisi, eka pitäisi ostaa uusi asunto ja ne asunnon näytöt kauhistuttavat tämän sekamelskan takia, työssäkäyvänä äitinä ihan kamala järjestäminen. Ja se tuttu tarina, mies ei osallistu ehkä niin paljon kuin olisi hyvä.
Vinkkejä kehiin, millä voisi paremmin pitää järjestystä yllä?
kaikenlaista aikaan, mutta hyvin hitaasti lähtevät mukaan siivoukseen.
Asuimme ennen kaksiossa ja siellä oli ihan liikaa tavaraa, joten kaaos tuli helpommin, mutta kyllä lapseni saavat täällä omakotitalossakin kaaoksen nopeasti aikaan. mikä tahansa leviää lattialle, siirtyy väärään paikkaan leikkien myötä...
ajattelin ehdottaa erilaisia säilytysratkaisuja, joihin lapsetkin osaavat kerätä tavarat oikeisiin paikkoihin. meillä se välissä auttaa. palapelejä pidän lasten ulottumattomissa kaapin hyllyllä, niitä tehdään aina silloin tällöin, mutta jos ovat lasten ulottuvilla, ovat koko levällään. tai no vanhin 5-v osaa itse ottaa kaapista palapelit, mutta tämä melkein 3-v taas levittää välissä ihan tahallaan.
toinen mikä meillä auttoi hetkeksi oli se, että keräsin kassiin kaikki lattialla pyörivät lelut eikä sitä kassia aukaistu viikkoon. sen jälkeen ei alakertaan ole ajatunut ihan niin paljon leluja ja lattialla olevat myös siivotaan varsin nopeasti pois, kun asiasta muutaman kerran muistutan.
Itsekun olen hoitovapaalla 1-vuotiaani kanssa, niin kovasti on alkanut minuakin häiritsemään sotkut siellä ja täällä. Tietysti kun kotona paljon viettää aikaa viihtyvyyteen kiinnittää ehkä enemmän huomiota, mutta toisaalta, enemmän sotkeentuu paikatkin :) Meillä perheessä myös mies ja ekaluokkalainen. Tilavassa asunnossa asutaan, mutta silti ei ole vaikuttanut siihen tunteeseen, että sotkua on paikassa jos toisessakin...
Aika ajoin koen aina turhautumisen tunteita, kun tuntuu, että vähän väliä keräilen tavaroita ja sun muita lattioilta, ja silti toisessa päässä syntynyt jo uutta sotkua... Olenkin miettinyt muutamia " selviytymiskeinoja" itselleni, toimivuudesta en osaa vielä kovin pitkällä tähtäimellä sanoa :)
- perheen kanssa minimitason määritys, mikä vaaditaan kodissa, että siellä asuvat tuntisivat olonsa mukavaksi. se minimi riittää, loppu siedetään :)
- tee suunnitelma miten " minimiin" päästään. meillä esimerkiksi sellainen systeemi, että järjestelen/järjestelemme päivittäin ainakin eteisen, olohuoneen ja keittiön. kun edes ne ovat järjestyksessä- on jo tyynempi olo :) ekaluokkainen järjestelee joka ilta oman huoneensa.
- 1-vuotiaan ruoka-allergioiden vuoksi meillä imuroidaan rikkaimurilla murut keittiöstä ja ruokapöydän alta HETI, kun niitä syntyy. isommalti joudun imuroimaan tosin useamman kerran viikossa myös.
- leluja on esillä vain osa. niitä kierrätetään, välillä on osa piilossa ja sitten taas vaihdetaan...
- kaikelle mahdolliselle on joku paikka, laatikko, kori, kaappi. pikkuhilppeille, mitä tahtoo kertyä pöydille, on oma korinsa. se olisi tavoitteena sitten selvitellä aika ajoin.
- tavaramäärän hallinta. minä myös teen suurta(!) työtä tavaramäärän hillitsemiseksi (kirpparille, kierrätykseen, hävitykseen...). uutta ostetaan harkiten.
Ja sitten ehkä se tärkein :) Tämä on väliaikainen vaihe ;)