Jos menet kylään ystäväväsi luokse oletetko että hän tarjoaa kahvia ja jotain sen kanssa?
Eli siis olet ajoissa sopinut vierailusta. Tarjoatko itse vieraillesi aina kahvit ja jotain syötävää? Mitä mieltä olet siitä jos ystäväsi ei ole yhtään valmistautunut tuloonne vaikka siis olette ajoissa sopineet? Siis jos kaikki hänellä ok ei uupumusta tms..
Kommentit (14)
Yleensä mulla ei ole tarjota muuta kuin kahvia (olen syönyt ne)
En mene ystävieni luo kahvin toivossa, en odota niiden mitenkään valmistautuvan mun tulooni. Se olis jotenkin noloa.. Tosin mulla ei ole kuin ystäviä, " kaverit" saattais olla eri juttu, on jotenkin " virallisempaa"
niin sitä luontevasti odottaa että toinenkin tarjoaa jotain. Arvostan paljon sitä kun joku jaksaa nähdä vaivaa sen eteen että tarjoaa minulle ja lapsilleni jotain!
eikä satu mitään olemaan pakasteessa niin siinä ajassakäväsee vaikka lähikaupassa tai leipoo nopsaa jonkun. siihen ei kauaa menee.
Jos itse yllättäen mennään jonnekin niin vien aina jotakin syötävää kahvin kanssa.
Kyllä meidän tuttavapiirissä on tapana aina tarjota kahvit kylään mennessä.
ja itsekin tarjoan. Ei mitään ihmeempää tarvitse olla.
ja tarjoan itse AINA. Jos ei tarjota, niin sitten ei, on sellaistakin sattunut mutta ehkä pari kertaa elämäni aikana. Minä tarjoan aina. Mielestäni se kuuluu asiaan.
tosin tarjottavaa ei voi odottaa, koska ei sitä aina ehdi kauppaan. Mutta kahvia nyt luulisi kupin saavan.
ja illalla punkkupullon, ja muutaman juuston, ja keksejä. Yleensä kaikilla on kiire, tai sairaana tai muuten vaan loppu lasten kanssa, ni olen huomnnu et kaikilla on kivempaa kun sanon että tuon sitä ja sitä. Paljon ainaskin mun tuttavapiirissä juodaan vaan viiniä ja syödään juustoja, tulee puhuttua enemmän, ja olo on hyvä jälkeenpäin. Asun Helsingin keskustassa, ni mun on helppoa hakea mitä vaan, eri asia jos ei ole kauppoja lähimaillakaan.
Kahvit monet jo keittävät itse. Minä kun en juo kahvia ja ilmeisesti keittämäni kahvi on niin karmeeta että kaverit keittävät sen mieluummin itse.
Jos meillä on ruoka-aika tarjotaan samaa kuin muillekin.
Pullaa/piirakkaa/keksiä vieraat saavat vasta sitten ruoan jälkeen. Muuten muksut ei meillä muuta söiskään.
samoin mä tarjoan kahvit kavereille, toisinaan sovitaan että kaverit tulee meille syömään.
Vien aina kylään tuomisia; pullaa, keksiä, jotain erikoisteetä yms.
itse tarjoan nykyään aina jotain.
Jos sen sijaan itse tuppaudun kylään (en kyllä niin tee) en voi odottaa että siellä olisi tarjoilut valmiina odottamassa.
En oo kyllä mikään kyläilijä luonteeltani ja mieluummin tapaan ihmisiä muualla kuin kummankaan kotona. Erään ystäväni luona saatan piipahtaa hetken mielijohteesta olla hetken ja lähteä; silloin hän ei yleensä tarjoa mitään enkä sitä odotakaan.
Tietty jos tullaan kutsumatta, eri asia. Mun mielestä mautonta kirjaimellisesti jos ei mitään tarjottaisi, edes kysytä otatteko jotakin!
mutta ei tartte olla mitään pullaa tms. sen kanssa. Tai jos ei ole käynyt kaupassa, niin voi sanoa, että en ole ehtinyt/jaksanut tms. Eikä siinä ole mitään pahaa. En mä uupuneena tarjonnut muuta kuin kahvia ja mitä kaapissa sattui olemaan jotain keksejä.