Kannattaako näistä tuloista säästää?
Työskentelen kaksi päivää viikossa,muuten olen kotona. Lapset koulussa ja eskarissa. Kannattaako näistä tuloista laittaa osa kuukaudessa säästötilille? Mikä olisi hyvä pankki? Minulla on kaksi tiliä käytössä ja toisen oli tarkoitus olla säästötili mutta siirrän kuitenkin jossain vaiheessa rahat sieltä pois ja tuhlaan johonkin :(
Mihin siis laittaisin rahat itseltäni piiloon?
Kommentit (5)
Paremman koron tilien nimet vaihtelevat pankeissa. Muutamalla puhelulla selvität korot, mutta yleensä oma pankki on paras, koska silloin saa bonukset. OP:ssa tili on tuottotili ja korko mukava. Hyvän koron saa myös prismojen uudesta pankista, en muista nimeä, siis ihan käyttötilillekin. Hyvä tili on sellainen, josta voi ilman kuluja nostaa rahaa koska haluaa.
Asun vuokralla sukulaisen omistamassa asunnossa edullisesti.
Ap
Säästäminen kun tarkoittaa sitä, että sitten on myös säästöjä. Ja säästöt antavat turvaa sen suhteen, millainen yllättävä meno sekoittaa budjetin, hankaloittaa elämää tai aiheuttaa katastrofin. Jos ei ole yhtään säästöjä varsinkin pienillä tuloilla ongelmat saattavat alkaa jo kirjaston sakkomaksusta. Saati jos silmälasit hajoavat tai jotain isompaa. Siksi varsinkin pienillä tuloilla kannattaa säästää, koska silloin on erityisen hankalaa paikata tilannetta tuloista. Ja lisäksi se tulee usein kalliimmaksi. Joutuu esim. maksamaan osissa, joka on yleensä kalliimpaa, ja pienillä tuloilla on ainakin mulle merkinnyt jokainen euro.
Eipä selvinnyt laisinkaan aloituksesta...