Mä syön hedelmäsosepurkkeja mieluummin kun oikeita hedelmiä.
et liene pitkään palstaillut?
Kommentit (15)
ei tullut mieleenkään.
Ajattelin vaan kirjottaa "paljastuksen", katsoa löytyykö ketään muuta. Sen tiedän kyllä, että syöhän aikuisetkin ihan yleisesti noita hedelmäsoseita myös (kätevä ottaa mukaan), ja voi käyttää myös kakuissa jne.
ap
kaikki aikuisethan luulevat että hedelmäsose on ravintoarvoltaan sama kuin oikea hedelmä, samoin esim tuoremehulasillinen vastaa appelsiinia. Jep jep.
Esim. c-vitamiini häviää käsitellessä varmaan aika hyvin (tosin, eikös niihin ole lisätty sitten jotain keinotekoista c-vitamiinia tms?). Kuituja ei välttämättä löydy yhtä paljon ja onhan niissä paljon muutakin kuin pelkästään sitä hedelmää.
itseasiassa hyvinkin fiksu idea. hedelmät sellaisenaan on tosi kalliita, varsinkin harvinaisemmat eksoottiset hedelmät ja purkit kun maksavat sen 0,25€ niin mielummin maksan sen kun ostan 2€:lla pari kokonaista banaania..
itseasiassa hyvinkin fiksu idea. hedelmät sellaisenaan on tosi kalliita, varsinkin harvinaisemmat eksoottiset hedelmät ja purkit kun maksavat sen 0,25€ niin mielummin maksan sen kun ostan 2€:lla pari kokonaista banaania..
on päärynää 50% ja mukana varmaan ne mädätkin sillä mistäs tuosta mössöstä tietää. Hyväähän sen täytyy olla kun säilyykin varmaan pari vuotta purkissa :)
tuon tiedän että kuituja ei saa yhtä paljon - toisaalta niitä saan reilusti kyllä esim. leivästä + muista kasviksista.
Vitamiinit uskon että löytyy myös soseista.
Bananeeja INHOAN joten niiden hintaa turha verrata.
Lisäksi en oikeasti muutenkaan pidä melkein mistään hedelmistä, jostain tietyistä vain.
Ja niiden laittaminen on kauheaa värkkäämistä, pesemistä kuorimista... tämmönen laiska uusavuton ottaa helpommin kaapista sitten jonkun epäterveellisen snacksin kun alkaa tekemään jotain puolimätää hedelmää.
Eli mun kohdalla melkein vaihtoehdoiksi jää erittäin vähäinen hedelmien kulutus, tai nuo soseet (täydennettynä toki jollain oikeilla hedelmilllä silloin tällöin, ja marjoilla).
:-)
ap
Mutta parempi näinkin, kun että ei söisi ollenkaan hedelmiä, vai kuinka??
-se joka luuli että banaanit maksavat 2€. (sori mutta ei ole tullu sen tarkemmin sentilleen banaanin hintoja tarkkailua, anteeeeeeeksi)
Oikeat hedelmät voittavat hinnassa, maussa ja ravintoarvoissa purkkiruoat.
Purkeisssa paljon muutakin kuin hedelmää, esim. vettä.
Ovat kyllä käteviä kakun täytteinä, valmiiksi soseutettuna
ja kaapissa varana, kun ei ole muuta välipalaksi.
Ruusunmarjaa on ole muualta löytänytkään.
Mutta jos yhdessä purkissa on vain n. 1/3 hedelmää ja loput vettä, sakeutusaineita ja hedelmäsokeria, niin aika vähän sä loppujen lipuksi sillä rahalla saat. Sitäpaitsi c-vitamiini kärsii aina käsittelystä ja säilytyksestä, sen määrä on soseissa paljon alhaisempi kuin tuoreissa.
... syötkö pelkät purkit vai sisällönkin? Miten saat ne purkit nieltyä?
T. saivartelija ;-)
... syötkö pelkät purkit vai sisällönkin? Miten saat ne purkit nieltyä?
T. saivartelija ;-)
Nuorempana sosepurkkeja kului paljon! Harrastin uintia ja ennen harkkoja ei kannattanut syödä mitään tukevaa...meidän seurassa sosepurkit oli jokapäiväisiä ja todela yleisiä! Ja silloin oltiin teinejä...eikä ketään nolottanut! Todella kätevä välipala..ennen harkkoja ei täytä kovasti...ja hedelmät meni aina pilalle harkkakassissa...sai kolauksia ja unohtui helposti haisemaan...purkit ei kärsineet pakkasestakaan ja eikä haitannut jos unohtui repun sivutaskuun! Ja jogurttipurkit tahtivat hajoilla kassin kovakouraisessa käytössä!
etenkin jossain omenoissa ym., persikat on sitten eri. Purkkisoseet on vitaminoitu, mutta keinotekoiset vitamiinit ei toimi kuin oikeat (esim. raskaudenaikainen c-vitamiini kasviksista ehkäisee joitain sairauksia lapsella mutta purkkivitamiini ei, tutkittu juttu). Myöskään kuituja ei purkkisoseissa ole yhtä paljon kuin tuoreissa hedelmissä.
Toivottavasti ostat sokeroimattomia soseita. Itsekin syön joskus jonkun hedelmäsoseen välipalana tai esim. puuron kanssa, mutta hämmästyttää miten kukaan viitsii syödä niitä koko ajan :) Eihän esim. joku purkitettu mansikkasose vastaa mitenkään tuoreiden mansikoiden makua.
Oikeet hedelmät on ällöjä, aina mahtuu huonoja ja mätiä joukkoon, joissain kiviä ja siemeniä, ikinä ei mitään tasasen laadun takuuta.
Vauvojen hedelmäsoseet on aina takuuvarmoja ja hyviä välipaloja, kai niistä samat vitamiinit saa.
HIntakaan ei ole paha, jos hedelmäsosepurkin saa joollan 0,25-0,30 eurolla, niin kyllä hedelmä maksaa enemmänkin, ja voi olla silti huono.