Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miksi seksi sattuu?

22.12.2007 |

Tiedän ettei tämä ehkä tänne osastolle kuulu, mutta ajattelin että ehkä toisilla juuri synnyttäneillä tai teillä pienten vauvojen äideillä on kokemusta tälläisestä.



Eli olen synnyttänyt 2kk sitten ja olemme muutaman kerran harrastaneet seksiä. Alkuun luulin että paikkani ovat varmasti löystyneet synnytyksessä ja lantionpohjanlihaksia en jaksanut harjotella. Joten oletin että muna menee sisääni helposti, niin etten itsekkään tunne mitään.

MUTTA kävikin niin, että muna ei meinannut mahtua sisääni ja sisällä olessa tunsin kuinka emättimeni lihakset suorastaan puristivat munaa. Ja se sattuu, kun on niin kireetä. Ihan kuin olisin neitsyt. Mikä avuksi, onko kukaan kokenut samaa?

Liukastettakin käytämme runsaasti, ettei se siitä kai voi johtua?

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
22.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minulla oli ihan sama homma ensimmäiset kerrat synnytyksen jälkeen vaikka en edes synnyttänyt alakautta vaan minut leikattiin. Mitä olen synnyttäneiden ystävieni kanssa jutellut asiasta niin monella ollut samanlaisia kokemuksia ja jollekin oli lääkäri sanonut että johtuisi limakalvojen kuivuudesta (varsinkin jos imettää limakalvot kuivuvat). Apteekista voi ostaa siihen tarkoitettuja emätinpuikkoja ja reilusti liukastetta(kannattaa kokeilla eri merkkejä). Kyllä se siitä lähtee sujumaan:)

Vierailija
2/2 |
22.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset


Kipu voi liukasteen käytöstä huolimatta johtua kuivista limakalvoista. Synnytyksen jälkeen limakalvot saattavat olla tavallista ohuemmat ja aremmat, eikä liukaste auta siihen vaivaan :(



Apteekista saa ilman reseptiä mietoja estriolhormonivalmisteita sekä voiteena että puikkoina (tuotenimet ainakin Pausinol ja Ovestin), jotka paksuntavat limakalvoja. Niitä voi käyttää myös imetysaikana (varmistettu Teratologisesta tietopalvelusta), vaikka ohjeliuskassa kehotetaankin ottamaan yhteys lääkäriin. Ne eivät ole tarkoitettu käytettäväksi yhdynnän aikana, vaan niitä voi käyttää alkuun esimerkiksi joka toinen ilta juuri ennen nukkumaanmenoa, ja myöhemmin, kun limakalvot tuntuvat paremmilta, riittää ylläpitohoitona esimerkiksi 1 - 2 kertaa viikossa. Puikot tietenkin työnnetään emättimen perälle saakka, mutta niiden sijasta tai niiden lisäksi voi käyttää voidetta ja levittää sitä paikallisesti emättimen suun tienoille, jos tarvetta on. Käytön alussa saattaa tuntua lievää kuumotusta tai kihelmöintiä, mutta se menee ohi.



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla