Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kohdunulkoinen raskaus - kokemuksia?

Vierailija
04.12.2007 |

Koska huomasitte tilanteen olevan pielessä?

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
04.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja todella runsaina, vuoto oli hurjaa ja se jatkui ja jatkui. Lääkärissä selvisi syy. Raskaushormonia seurattiin jonkin aikaa (päivittäin, ehkä vikon verran) ja alkio poistui itsestään munatorvesta, ei onneksi tarvittu leikkausta.

Vierailija
2/5 |
04.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

toispuoleinen kipu ja vuoto 6+4.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
04.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

kun alkoi rusehtavavuoto rv5. Ultrassa kohtu tyhjä. Sanoivat että on km, mutta en uskonut ja vaadin että hcg:tä seurataan. Hcg jatkoi nousuaan ja kohtu edelleen tyhjä. Sytostaatti piikki kankkuun ja sillä sitten hoitui. Raskaus oli vasemmassa munajohtimessa josta sitä ei ultrallakaan havaittu. Löytyi vasta kun abortoitui munajohtimen läpi vatsaonteloon.



Vierailija
4/5 |
04.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kun vuoto alkoi, luulin sitä kuukautisiksi. Vuoto alkoi viikkoa ennen kuin kuukautisten piti alkaa ja oli aika niukkaa.



Muita oireita ei ollut, kunnes... munanjohdin repesi ja alkoivat kovat kivut. Sitten äkkiä leikkaukseen ja munatorven poisto.

Vierailija
5/5 |
04.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Raskaustesti oli positiivinen, mutta ultrassa kohdussa ei näkynyt mitään. Lopulta jouduin tähystysleikkaukseen. Verta oli jo ehtinyt valua vatsaonteloon joten hengenmeno oli lähellä. Kohdunulkoinen raskaus kannattaa aina varmistaa jos sitä epäilee. Se ei ole leikin asia.