tripp trapp-ongelmia!
Hei!
Onko muut törmänneet tähän Tripp Trapp-syöttötuolin " ahtausongelmaan" , eli meidän 6kk ikäinen tyttö menee ko.tuoliin juuri ja juuri istumaan? Ollaan säädetty istuiosa 2. ylimmäiseen, eikä sitä alemmaksi voi enää virittää, kun haarakiilana toimiva osa ei ylety. Vähän aaja kuluttua siis joutuu virittelemään itse jotain, jotta tyttö mahtuu istumaan... Muilla vinkkejä miten toimittu?!
Kyllä ottaa päähän kun tuli ostettua " paras mahdollinen" syöttis ja siinä on noin perustavaa laatua olevia ongelmia... Ilmeisesti se on siis vain hieno design-tuote, käytännöllisyys toissijaista! Vauva-ajan jälkeen toimiikin varmaan hyvin, mutta nyt...
Kommentit (13)
Eipä oltu varmaan ikinä kiristetty!! Nyt ei liu' u!
erittäin tyytyväinen ahtaaseen Tripp Trappiin. Vauva ei pääse nousemaan tuolista seisomaan:)
Lisää tilaa saat, kun otat pehmusteet pois. Vai auttaisiko, jos siirtäisit ylempää lautaa eteen tai taakse. Onko teidän tuolissa se uusi muovinen selkänojapala? Sen poisottaminen toisi varmaaan lisää tilaa. Meillä ei selkänojan lisäosaa ole.
Olemme olleet erittäin tyytyväisi Tripp Trappiin. Kolmas käyttäjä siirtyy kohta sitteristä Tripp Trappiin.
...saman asian kanssa pähkäilin itsekin kun ostin tuolin,mutta yhdyn edelliseen vastaajaan, että säätämällä istuinta eteen-taakse -suunnassa saat sopivan tilan vauvallesi. Meillä on tosi iso poika ja istuu nyt 1 v vanhana yhtälailla tuolissa mukavasti. Istuintyynyä en pidä, jää vähän enemmän tilaa, mutta selkänoja-osa meillä on ja siinä tyyny. On kyllä hyvä tuoli, varmasti onnistuu teilläkin!
ongelma on päinvastainen. 10kk poika nousee kokoajan ylös tuolista. On ilmeisesti sen verran hoikka, että se onnistuu helpolla. Pöydälle yritetään nousta kokoajan. Onko joku hankkinut tuoliin kuuluvat valjaat? Ovatko ne käytännölliset?
täytyy vain säätää istuinosa sopivasti ja opetelle oikea " tekniikka" laittaa jalat sisään. Se, ettei tripp trapissa pääse seisomaan perustuu juuri tuohon " ahtauteen" , tosin hoikille ei välttämättä toimi. Ainakin meidän hoikkeliini keskimmäinen kiipesi jo 11kk ikäisenä ulos tuolista - aika pelottava näky :)
kans pähkäilen, että mites nuo Tripp Trappin omat valjaat, onko ne ihan erilaiset kuin yleismallin 3 kertaa halvemmat? Onko joku laittanut TT:iin ihan tavalliset, esim. Emma-merkkiset valjaat? Kun nuo tavallisetkin myydään suljetussa pussissa, joten ei oikein pääse vertailemaan.
Trip trap käytössä ja ilman selkätukea, siis sitä uutta. Otin myös selkäpehmusteen pois ja laitoin sellaiset perusvaljaat jotka ostin prismasta. toimii muuten hyvin eikä tosiaankaan ole ahdas, mutta hoikka 10-kuinen yrittää kiivetä siitä ylös. Laskettiin jalkalevyä alemmas joka auttoi.
Kokeile siirtää ylempää lautaa [b]taakse[/b], ei eteen (vaikka " maalaisjärjellä" voisi kuvitella, että eteen siirtäminen toisi lisää tilaa). Näin jalat mahtuvat paremmin aukoista. Takamus ei tarvitse kovin leveää istuinta syvyyssuunnassa.
Meidän vanttera poika oli Tripp Trappissa kaaren takana sujuvasti 1½-vuotiaaksi ja n. 14-kiloiseksi, joten kyllä mahtuu! Aiemminkin olisi kaaren voinut poistaa, sen verran hurjaksi tuoliin kiipeily meni. Hän nousi jo alle 1-vuotiaana seisomaan tuolissa, joten valvomatta siihen ei voi jättää niin hoikkaa kuin pulskempaakaan lasta. Ehkä valjaat auttavat.
Itse en laskisi alempaa tasoa jalkojen ulottumattomiin seisomaan nousun estämiseksi. Sen takiahan se jalkataso tuolissa on, että lapsi saa siitä ergonomisesti tukea myös istuma-asennossa. Se on juuri Tripp Trappin ajatus.
Minä yritin valjaita meidän hoikalle kiipeilijälle (vanhempi malli, ei siis tripp trappin omia) ja hetken vain hidastivat :) Eli 1v1kk otettiin kaari pois, tuolilla seisominen kun kävi liikaa hermoilleni...
Isokokoinen ja pullukka esikoinen sen sijaan istui kaaren kanssa muistaakseni 1v6kk ikäiseksi.
eli siinä on se muovinen selkäosa. sen kanssa tuoli on ahtaampi, kuin vanha malli, jossa ei muoviosaa ole. Tämä on minusta hyvä juttu, koska meidän hoikkis ja tosi kova kiipeilijä tyttö pääsisi kevyesti tuolista ylös, jos sitä muoviosaa ei olisi. Nyt ollaan säädetty tuoli riittävän ahtaaksi, että mahtuu jalat edellä istumaan, mutta ei ilman aikuisen apua pois nousemaan.(eli se istuin lankku tarpeeksi taakse ja jalkalankku tarpeeksi ylös, niin ei pääse jaloilla ponnistamaan, kun on koukussa lähellä kaarta)
Ap:lle mäkin ehdotan, että vedä sitä istuinlautaa reilusti eteenpäin vaakasuunnassa, se kuitenkin isompi tekijä siinä tuoliin mahtumisessa kuin se korkeus säätö.
Takuulla tulet olemaan tuoliin tyytyväinen, kunhan löytyy teille oikea säätö!! Itse olen tuhat kertaa kiitellyt itseäni, että tuli sijoitettua tripp trappiin, kun voi lapsen jättää huoletta hetkeksi itsekseenkin tuoliin. Kaikki muunlaiset syöttikset tyttöni pystyy kaatamaan ja niistä poiskin kiipeämään. Muissa tuoleissa (esim. kahvilassa ja esim. ostoskärryissä) käytetään aina valjaita, ja ihan ne halpikset kyllä toimii hyvin.
Istuimen asetus
Korkeus - Istuinosa asetetaan oikeaan korkeuteen siten, että lapsen kyynärpäät ovat pöydän yläpinnan tasolla.
Syvyys - Istuimen syvyys on oikein asetettu silloin kun lapsen selkä on selkänojaa vasten ja ¾ reiden pituudesta jää istuinosan varaan. Lapsen mukavan olon vuoksi on tärkeää, että istuimen syvyys ei ole liian suuri. Jätä riittävä mukavuusväli istuinosan etureunan ja lapsen
polvitaipeen väliin.
Saatat yllättyä kuinka pienen istuimen 6-8 kuukauden ikäinen lapsi tarvitsee! Istuinlevyn etureuna saa ulottua korkeintaan 2-4 cm tuolin jalkojen etupuolelle.
Jalkatuen asetus
Korkeus ¿ Jalkatuki on asetettu oikeaan korkeuteen kun lapsen jalkapohja on tasaisesti jalkatuen varassa reisien koskettaessa
istuinosaan.
Syvyys ¿ Varmista, että jalkatuen etureuna EI KOSKAAN
ulotu tuolin jalkojen etupuolen ulomman pisteen yli lattiatasolla.
VAROITUS!
Älä jätä lasta yksin ilman valvontaa.
Pysy aina lapsen ulottuvilla.
[...]
http://www.stokke.com/ProductSheets/TrippTrapp_Inside.pdf
Kuva:
http://www.stokke.com/ProductSheets/TrippTrapp_Cover.pdf
Meillä on ongelmia jalkatason kanssa. Se liukuu ja putoaa helposti pois! Mitenköhän noita koloja saisi tiukemmiksi??
kuusiokoloavaimilla (avaimella)? Meillä tuoli " huolletaan" juuri kiristämällä silloin tällöin - ja muuten kannattaa vauvan kanssa useinkin mittailla, että säädöt ovat kohdallaan.
Eli jos levyt liukuvat, tuolia ei ole kiristetty.