Mitä mieltä tästä artikkelista?
http: //www. kristillisdemokraatit. fi/lehti/kd/artikkelit. php?id=3382
Kommentit (5)
koska ehkäisyäkin saa käyttää. Kielletään sekin niin jo riittää hoitsuja ja muita työntekijöitä.
Täyttä demagogista huuhaatahan tuo on.
Pekka Reinikaisen mukaan KD on ollut oikeassa asioissa, joista sitä on eniten pilkattu: " Suomesta puuttuu puoli miljoonaa aikuista"
13.09.2007
Pekka Reinikaisen mukaan KD oli oikeassa pilkasta huolimatta. Suomi on nyt hukkumassa viinaan, ja aborttien myötä maasta puuttuu satoja tuhansia aikuisia.
¿ Sinussa on sadasmiljoonasosa grammaa painava, perimästä kertova tietonauha. Se sisältää suunnattoman määrän informaatiota, sillä jos se vedettäisiin ulos, nauha ulottuisi aurinkoon ja takaisin.
Pekka Reinikaisen vastaanotolla Helsingin Munkkiniemen terveysasemalla oppii uutta elämästä. Ranskassa lääkäriksi opiskellut Reinikainen on poikkitieteellinen: Puheissa vilisevät kemian ja fysiikan lainalaisuudet sekä ihmistieteiden löydökset. Tällä viikolla 60 vuotta täyttävän Reinikaisen elämäntehtävä on ollut lääkärin työn ohella selvittää tieteen avulla maailmankaikkeuden syntyä ja ihmisen alkuperää.
¿ Ei tuollainen uskomaton informaatio kehity itsestään, jonkun on täytynyt antaa se. Uskon, että Jumala on suunnitellut tämän äärettömän pieneen tilaan mahtuvan tietonauhan.
Elämän alkuperää ei ymmärretä
¿ Nykytutkimus on osoittanut, että ihmiset ovat samanlaisia ja että ihmiskunta periytyy yhdestä äidistä ja isästä, Reinikainen jatkaa.
Hän uskoo, että kehitysopilliselta maailmankatsomukselta putoaa geenitutkimuksen kehittymisen myötä pohja pois.
¿ Nyt eletään kriisivaihetta, sillä paradigman muutos on jo ovella. Yleensä vanhentuneen tiedon korvautuminen uudella kestää tieteen piirissä parikymmentä vuotta.
Reinikainen vastustaa kehitysopillista maailmankuvaa ensisijaisesti siksi, että se ei ole tieteellisesti pätevä ja on saanut paljon vahinkoa aikaan.
¿ Näen, että lapsilla ja nuorilla se on johtanut päämäärättömyyteen ja jopa itsetuhoon asti.
¿ Elämisen mielekkyys ja merkitys jää hämäräksi, jos se käsitetään pelkästään sattumanvaraiseksi arpapeliksi.
Itsensä vahingoittaminen
on arkipäivää
Reinikaisella on yli 35 vuoden perspektiivi suurimpaan huolenaiheeseensa, lasten ja nuorten pahoinvointiin.
¿ Vielä 1970-luvulla lasten itsemurhayritykset olivat harvinaisia, nyt niitä tapahtuu kymmenkertainen määrä.
¿ Vakavien mielenterveyshäiriöiden määrä on lisääntynyt rajusti.
Reinikainen arvioi, että 10 prosentilla ikäluokasta on henkisiä ongelmia. Itsensä vahingoittaminen, kuten viilteleminen ja syömishäiriöt, ovat lasten ja nuorten arkipäivää.
¿ On tuhoisaa, että mielenterveysongelmista kärsiviin lapsiin sovelletaan samoja hoitotakuun määreitä kuin aikuisiinkin eli puolen vuoden jonoa.
¿ Eikä koulutettua henkilökuntaa edes ole riittävästi auttamaan näitä lapsia.
Nooan päivät jatkuvat
Reinikainen on tottunut lukemaan ajanmerkkejä ja myös varoittanut niistä kirjoissaan, joita on julkaistu tiiviiseen tahtiin viimeisten 20 vuoden aikana. Vuonna 1987 kirjoitettu Pysähdy nyt! ja Nooan päivät vuodelta 2003 käsittelivät suomalaisten elintapoja ja lukuisat kirjat kuten Unohdettu Genesis ja Dinosaurusten arvoitus luotaavat kehitysopillisen maailmankuvan epäloogisuuksia. Tekeillä on jälleen uusi teos, tällä kertaa englanninkielinen, A little bit lower than the angels (Vähän enkeleitä alempana) on kristillinen tiedekirja, jossa käsitellään luomista. Se on poikkeuksellisesti suunnattu lähetyskentille.
Reinikaisen kirjat ovat menneet kuumille kiville: useimmista on otettu kolmansia ja neljänsiä painoksia. Kansantajuistajan taidon omaava Reinikainen on myös osunut oikeaan.
¿ Kirjoitin Nooan päivissä, että Suomi hukkuu viinaan ja niin on käynyt. Ennakoin sitä, vaikka Vanhanen ei ollut laskenut vielä viinaveroakaan.
¿ Suomalaisten alkoholin kulutus on nyt Ranskan tasolla ja viinaveroalen jälkeen on menetetty tuhansia ihmishenkiä.
KD oli oikeassa alkoholi-
ja aborttiasiassa
Reinikainen kannustaa KD:n väkeä pitämään linjansa, yleisestä vieroksunnasta ja halveksimisesta huolimatta.
¿ Itse en ole pilkasta koskaan välittänyt, eikös se kuulu vähän kuvaankin. Sitä paitsi KD on ollut oikeassa asioissa, joista sitä on eniten pilkattu.
¿ Sekä alkoholi että aborttikysymyksessä KD:n linja on osoittautunut oikeaksi.
¿ Keskioluen vapautumisen jälkeen alkoholinkulutus on noussut vuotuisesta kahdesta litrasta puhdasta alkoholia nykyiseen lähes 12 litraan.
¿ Aborttien vuoksi Suomesta puuttuu nyt 500 000 työikäistä aikuista.
Samuli Rissanen
Ainoa, mihin osaan faktaa kommentoida, on että varteenotettavimpien nykyteorioiden mukaan ihminen polveutuu 1-3 kantaäidistä ja 3-7 kantaisästä, eli metsään menee ainakin tuolta osin. Se ei tarkoita, että muita ihmisiä ei olisi ollut ennen ja jälkeen, vaan sitä, että populaatio on kutistunut minimissään tosi pieniin.
ja kuinka monen elämä olisi mennyt pilalle ja ihmiset muuttuneet työkyvyttömiksi hulluiksi ja juopoiksi (laitontakin viinaa saa aina), jos ei olisi aborttia ollut saatavilla. Tai, kuolleet nuorina kun olisivat yrittäneet laittomia abortteja jossain puoskareilla.