Paketti tullissa jota en muista tilanneeni?
Sain postilta ilmoituksen että minulla on paketti tullissa. En kuitenkaan äkkipäätä muista että olisin tilannut mitään USA:sta (ja vielä lähtöpaikka Jamaica). En kuitenkaan laittaisi päätäni pölkylle etten ole ihan puhtaasti unohtanutkin. En löydä itseltäni tietoja tilauksesta mistään, ainoastaan tuon postin lappusen ja tullin tiedot siitä. Odottelen muutamaakin pakettia euroopasta tällä hetkellä.
Onko kokemusta tällaisesta? Voinko soittaa sinne ja pyytää avaamaan paketin ja kertomaan että mitä siellä on?
Kommentit (31)
No, kerro sinne tuloille tilanne suoraan.
Vierailija kirjoitti:
Siellä on kilo kukkaa.
Olisihan se toki ilahduttavaa mutta jotenkin epäilen.
Vierailija kirjoitti:
No, kerro sinne tuloille tilanne suoraan.
Sitähän tässä kysyin että voiko sinne vain soitella ja kysellä ja esim pyytää avaamaan.
Vierailija kirjoitti:
Huijausviesti
Suomen postilta ja tullilta? varsinkin kun kirjauduin molempiin ihan oikeilta sivuilta mobiilivarmenteella
Et voi pyytää avaamaan. Ja siis minkä "lappusen" oikein sait? Eikö nuo nykyään ilmoiteta aina ihan sähköisesti?
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Huijausviesti
Suomen postilta ja tullilta? varsinkin kun kirjauduin molempiin ihan oikeilta sivuilta mobiilivarmenteella
No eiköhän se paketti sitten ole ihan sinulle.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Huijausviesti
Suomen postilta ja tullilta? varsinkin kun kirjauduin molempiin ihan oikeilta sivuilta mobiilivarmenteella
Miten "postin lappuselta" kirjaudutaan mobiilivarmenteella?
Soitin tullin neuvontaan, ohjeistivat soittamaan sisältöasioissa postiin.
Posti toimittaa kuvan siitä paketin osoitekortista yms.. Itselläkin tullut tommosia mysteeripaketteja, kun nykyään ei tiedä mistä nettiostos oikeasti tulee, ja paljon paketteja samaan aikaan tulossa. Posti otti sähköpostiin paketin päältä kuvan, josta selvisi mistä on kyse.
On muuten rikos, jos tullaa väärän paketin (väärällä kauppalaskulla ja arvolla), kuvitellen sen olevan joku muu tulossa oleva tavara. Kannatta tarkastaa, jos ei ole varma.
Eihän vain ole kyseessä huijaus? Nythän on liikkeellä sellaisia, missä huijausviesti menee ihan validiin Postin viestiketjuun.
Onko viestissä joku linkki jota pitäisi klikata? Onko viesti kirjoitettu (hieman) virheellisellä suomen kielellä? Onko siinä kapulakielisyyksiä?
Siis näkyykö paketti Omapostissa?
Ilmiselvä huijaus ja ap tietää sen. Trolli
Älkää stna ruokkiko sosiopaattikakaran egoa.
Siellä on muutama kilo heroa ja nyt vamistavat tilaajan. Iskevät kun noudat paketin.
Siellä paketissa on sinuun rakastunut amerikkalainen upseeri joka on postittanut itse itsensä.
Ei välttämättä ole huijaus. Olen pari kertaa tilannut vaatteita Jenkeistä ja molemmilla kerroilla ne on kiertäneet Jamaican kautta.
Millä tavalla tilasin tullin? Siitä puuttui kuulemma jotain infoja jonka takia oli juuttunut tulliin vaikka kaikki oli jo maksettu.