Miten isovanhempien pitäisi toimia lahjojen suhteen tilanteessa, jossa toisella lapsellaan on 1 lapsi, toisella lapsella 6?
Esim jos isovanhemmat ovat avanneet säästötilin ensimmäiselle lapsenlapselle ja päättäneet laittaa sinne tietyn summan joka kuukausi. Seuraavan lapsenlapsen syntyessä tehdään samoin, ja edelleen kolmannen, neljännen, mutta sittenpä alkaa rahat loppumaan ja tilanne täytyy ratkaista jotenkin.
Pitäisikö isovanhempien jakaa lahjansa jokaisen lapsenlapsen kesken, vai lastensa perheiden kesken?
Tai miten jaetaan lastenlasten joululahjoihin varattu budjetti?
Kommentit (34)
Ei siinä ole ideaa että kuusilapsisen perheen joka lapsi saa yhden lahjan ja ainut lapsi sitten kuusi ettei vaan tule epäreiluutta.
Lapsikohtaisesti tottakai!
Eli jokaiselle lapsenlapselle sama määrä suunnilleen samanarvoisia lahjoja. Ja jos ei ole varaa tallettaa kaikille samaa summaa kuin ensimmäisille, pitää pienentää kaikkien summia.
eli jos jollekin on mieluisa 5 euron lahja ja toiselle 20 euron niin asiahan on ok. Toinen tapa on sitten antaa kaikille saman verran sitä rahaa ja jokainen ostaa sitten itse mitä haluaa tai pistää säästöön.
Vierailija:
Voi muuten olla aika katkeraa sille yksi lapsiselle perheelle, jonka säästötili on karttunut aluksi 20e kuussa, sitten 15e kuussa, lopulta 5e kuussa ja lopulta lopetettu kokonaan,
kun toisessa sukulaisperheessä lapsia putkahtaa vuoden välein.
Miksi ihmeessä siitä pitäisi katkeroitua, jos isovanhemmat saavat lisää lapsenlapsia ja haluavat huomioida muitakin. Kohtuutontahan se olisi, jos vanhimmat lapsenlapset saisivat kaiken ja nuoremmat ei mitään.
muutenhan se yksi lapsi saisi kauhean summan ja monilapsisen perheen lapset paljon pienemmän summan.
Jos isovanhemmilla on kaksi lasta ja he päättävät antaa kesämökkinsä lastenlapsilleen, toisella lapsella on 1 lapsi ja toisella 3. Näin ollen esim. tyttärentytär saa 25 % ja pojan lapset kukin 25 %. Näennäisesti tasapuolisesti, mutta käytännössä siis tyttären perheeseen 25 % ja pojan perheeseen 75 %...
Vierailija:
Vierailija:
Voi muuten olla aika katkeraa sille yksi lapsiselle perheelle, jonka säästötili on karttunut aluksi 20e kuussa, sitten 15e kuussa, lopulta 5e kuussa ja lopulta lopetettu kokonaan,
kun toisessa sukulaisperheessä lapsia putkahtaa vuoden välein.Miksi ihmeessä siitä pitäisi katkeroitua, jos isovanhemmat saavat lisää lapsenlapsia ja haluavat huomioida muitakin. Kohtuutontahan se olisi, jos vanhimmat lapsenlapset saisivat kaiken ja nuoremmat ei mitään.
En ymmärrä minäkään mitä katkeraa tuossa on?
2 tilanne kuulostaa kyllä tosi oudolta! Miksi sinä et saa mitään?
Meillä minun vanhempani ostavat jokaiselle lapsenlapselle yhtä monta lahjaa, vielä usein samantyyliset (esim. kaikille kirja). Me lapset ja puolisot saamme myös lahjat, usein rahaa ja jotain pientä lisäksi.
Miehen vanhemmat ostavat kahdelle lapsenlapselleen ihan järjettömät kasat lahjoja, en ole koskaan sen tarkemmin katsonut onko niitä ollut yhtä monta. Heillä on vielä se hassu tapa, että mummo ja vaari antavat " omia" lahjojaan (siis paketissa lukee " hyvää joulua t. mummo" ). Myös heidän lapset ja me puolisot saadaan ihan älyttömästi lahjoja, mikä on mielestäni ihan turhaa.
Esim, jos lapsia on kaksi, niin on helppoa laittaa lahjat puoliksi. Mutta sitten toinen lapsi saa perheenlisäystä: jaetaanko nyt rahat kolmeen läjään (lapsi+lapsi+lapsenlapsi) vai kahteen edelleen, josta perheellinen lapsi saa lahjoittaa omansa edelleen jälkikasvulleen niin halutessaan?
Mua ei ainakaan kiinnosta mitä vanhempani antavat siskoni perheelle ja heidän lapsilleen lahjaksi. Sehän on heidän välinen asia. Jos on ostanut sukat siskoni lapselle, niin enpä jaksa vaivata päätäni sillä et eipä ostanut meidän lapselle...
Minun suvussa on tapana siirtää jotain eteenpäin seuraaville sukupolville ja tämä on kunnia-asia, vaikka summat nyt ovat oikeastaan todella pieniä.
Itse en ole koskaan kysynyt, millä jakoperusteella vanhempani tätä sponsorointia suorittavat sisarusteni ja lastenlapsien kesken.
Mutta itse aion myös jonakin päivänä tukea omia lapsia ja heidän perheitään. Mutta miten päästä siihen täydelliseen tasa-arvoon?!? Nämä on todella hyviä kysymyksiä!
Vierailija:
Eli siis pitääkö isovanhempien olla tasapuolisia lapsiaan vai lapsenlapsiaan kohtaan?
Joissain asioissa, esim. joululahjoista musta on luonnollista, että jokaiselle lapsenlapselle ostetaan mieluinen lahja. Ja jos ostetaan myös omille lapsille, ostetaan nekin tasapuolisesti kaikille.
Ja sitten on joitain asioita, jotka kohdistuvat lapsiin/perheisiin ja niissäkin on syytä olla tasapuolinen. Esim. tarjoutua lapsenvahdiksi kaikkien lasten lapsille.
jollakin pienellä, esim. ässä-arvalla, joulukukalla, konvehtirasialla. Isovanhempien lapset ostavat vanhemmilleen yhdessä jotakin kalliimpaa mikä maksetaan yhdessä.
Lapsenlapset saavat jokainen lahjan isovanhemmilta, pienempinä lelun/vaatteen, yläasteelta alkaen ovat saaneet rahana lahjat.
Minusta isovanhempien tulee olla tasapuolisia lapsenlapsille, eli antaa heille saman-arvoiset lahjat (toki lapsen ikä huomioiden, jos heillä on rahaa ostaa teinille hänen toivomansa kännykkä, ja taapero ikäinen serkku saa vain palapelin, niin tämä on ihan ok. )
Ja noista perintöasioista;
On vanhempien oma asia päättää haluvatko jakaa kesämökin lapsilleen vai lapsenlapsille. Jos jättävät lapsilleen, niin perintö menee aikanaan heidän lapsilleen, eli jossain vaiheessa ainoa lapsi voi omistaa 50% mökistä ja hänen kolme serkkuaan 50% / 3:lla.
Minusta ihminen joka ajattelee että lasten on saatava kasvaa tasa-arvoisina, ajattelee samoin myös lastenlapsista. Eli heitä on kohdeltava kaikin puolin tasa-arvoisina.
En ymmärtäisi isovanhempia jotka jättäisivät esim. Maijan lapselle Liisalle 50% kesämökistä ja Matin kolmelle lapselle jokaiselle vain 1/3 50%:sta, mutta jos he jättävät puolet mökistä Matille ja puolet Maijalle, ja näiden kuoltua lapsenlapset perivät mökin vanhemmiltaan, niin tuo on ok. eikä kukaan serkuista koe saaneensa vähemmän kun vanhemmat ovat omistaneet mökin isovanhempien jälkeen.
sama summa per oma lapsi, mutta jos perintöä jaetaan lastenlasten kesken, niin ennakkoperintö jaetaan lastenlasten kesken tasapuolisesti, vaikka toisessa perheessä olisi 6 lasta ja toisessa 1.
Ja vanhemmat ovat jokaista avittaneet silloin jos on tarvetta ollut ja heillä vain on ollut rahaa siihen. Itse olen omat opiskeluni kustantanut, koska silloin ei ollut vanhemmillani siihen mahdollisuutta. Mutta nyt heillä on mahdollisuus tukea sisaruksiani, niin en näe siinä mitään pahaa. Enkä myöskään ole nyt vaatimassa sitten " omaa osuuttani" tuosta. Enkä tiedä millaisista summista puhutaan, se on heidän välinen asiansa. -18-
perheettömät aikuiset sisarukseni saavat sitten jokainen yhtä monta lahjaa kuin meidän lapset yhteensä. Minä en saa mitään.