tuotantopalkkio ja raskaus
Onko työnantajalla oikeus siirtää raskauden takia työtehtävään, jossa varsinainen palkka ei pienene, mutta tuotantopalkkio kylläkin? Lisäksi joutuisin yhteen vuoroon, jolloin iltavuorolisät lähtisi myös.
Olen käsittänyt, että näin ei saa tehdä ennenkuin on lääketieteelliset perusteet sille, että en enää kykene tekemään työtä, jota nyt teen. Juttelin lääkärin kanssa, hän sanoi ettei toistaiseksi ole estettä.
Tiedän, että minua ei ole alunperinkään tuohon hommaan haluttu (miesvaltainen ala, olen ainoa nainen miesten keskuudessa, ja he tietysti ovat koko ajan olleet sitä mieltä, ettei se naiselta suju vaikka pärjään vallan mainiosti).
Nyt raskaus on syynä, miksi minut halutaan siirtää keveämpiin hommiin. Siis tekosyynä, estettä työlle ei tässä vaiheessa todellakaan ole (olen kolmannella kuulla).
Huomenaamulla asiasta palaveri, vaikka minun jo huomenna käskettiin tulla uuteen aikaan töihin, eli toisinsanoen päätös on jo tehty.
Kiitos avusta!
...