Lue keskustelun säännöt.
Onko mahdotonta opettaa chihuahua ei-haukkuvaksi?
30.10.2008 |
Meillä on tosissaan rotu harkinnassa mutta tuo asia mietityttää. Eli tiedän että näillä pikkukoirilla on haukku tärkeä puolustusmekanismi, mutta eikö tuosta tavasta tosiaan pysty opettamaan pois? Kun tuntuu että kaikki näkemäni chihut ovat melkoisia räksyjä.
Onko tämä siis joku rodun niin vahva ominaispiirre, ettei sille voi mitään, vai eivätkö useimmat tämän rodun omistajat vaivaudu pitämään tapakoulua koiralleen?
Muutakin rodusta saa kertoa, mielelläni luen kokemuksia. Meidän perheessä on ollut aikaisemminkin koiria mutta siis vähän isompia.
Kommentit (1)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vai oletko vain kuullut näin? Kiinnostaisi ihan oikeasti, onko joku johdonmukaisesti ja pitkäjänteisesti yrittänyt kasvattaa pois haukkumistavasta ja silti epäonnistunut.
Ap