Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kuka ottaisi meidän lapset viikoksi hoitoon?

Vierailija
30.10.2008 |

Tämä perhe meinaa hajota.

Lapsi oireilee pahasti päivähoitovaikeuksia.

Puree, lyö, ja on ihan mahdoton kotona.

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
31.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ne oli ihan tajuttoman väsyneitä.



Tarkoitan viikoksi yötä päivää tai edes viikonlopuksi tai jotain.

Tai että edes joku kertoisi millä saan nuo käytösongelmat ratkaistua.

Äidille aina kiukuttelee pahiten. Päivähoidossa on pahoja vaikeuksia. Jäisin melkein jo kotiin, ainakin lyhentäisin työaikaa, jos ei toinen lapsi olisi noin mahdoton, että en meinaa jaksaa, ihan voimat ja neuvot loppu.



Mummo hoitaa kerran vuoteen ja siellä olo tuntuu auttavan asiaan. Kun joku muu komentaa, ja saa huomata että samat säännöt sielläkin pätee, ellei vielä tiukemmat. Päiväkoti vaan on pahinta myrkkyä lapselle, ja taas ne pitäisi herättää, auta armias. Itkupotkuraivarien kautta hoitoon... joka asiassa pitää koetella rajoja.



Meille on ehdotettu tukiperhettä kyllä, mutta se tuntuu niin radikaalilta ja pahalta.

Tässä alkaa jo silti voimat loppua. Yksityisesti hommattu tukiperhe tuntuisi jotenkin paremmalta, mutta mistäs sellaisen saisi. :(

Vierailija
2/6 |
31.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen tosiaan harkinnut tukiperheeksi ryhtymistä, mutta en ole jaksanut ainakaan vielä ruveta asioimaan byrokratian kanssa. Myös mies on vähän epäröivä sen suhteen miten meillä itselläkään on voimavaroja (haalii itsellensä aina liikaa töitä ja meillä meneillä olevaa remonttiakin tekee itse). Siksi voisi olla ihan kivakin kokeilla epävirallisesti miten sellainen sujuisi. Tosin remontti on nyt siinä vaiheessa ettei meillä ole keittiötä ja se on kyllä aika iso ongelma... Mutta ehkä sitten kun keittiöön on saatu edes lattia, hella ja tiskikone ;)



Me asumme Tampereen lähellä ja meiltä löytyy 4 omaa lasta, yksi 3-vuotias ja kolme kouluikäistä. Minulla ei ole vakituista työtä vaan teen sijaisuuksia, joten muutaman päivän pystyy aina nipistämään "vieraille".



Mistä päin te olette?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
31.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja se ei ole mikään raju toimenpide.

Meilläkin on lapsi siksi että yh-äiti, joka on ilman tukiverkkoa, saisihetken levätä.

Ota ihmeessä yhteyttä sosiaaliviranomaiseen ja kerro että tarvit tilapäisesti tukiperhettä jotta saisit voimia arjen pyöritykseen.

Meillä ainakin kävi niin että lapsi huomasi että kovemmat säännöt kuin kotona. Siis nukkumaan joka ilta samaan aikaan, ruokaa saa vain ruoka-aikaan ym...

Vierailija
4/6 |
31.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

tiedän siitä että olimme itse tuttavaperheen lapsille tukiperhe kun äidillä mt-ongelmia. Eikä tarvii olla mitään mt-ongelmia, kunhan tilanne on tukala.

Vierailija
5/6 |
30.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja tarkoitatko että hoitoon viikoksi yötä päivää vai päivähoitoon?

Missä päin asutte?

t. opettaja, entinen pph, joka harkitsee tuki/sijoitusperheeksi ryhtymistä...

Vierailija
6/6 |
30.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä on ennenkin pantu moisia kuriin.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi viisi neljä